Reklama

Najväčší ťahák iPhone 16 v EÚ zatiaľ nepoužijete. Čo je to Apple Intelligence?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Umelá inteligencia hýbe svetom a hoci Apple zvyčajne stojí pri najväčších technologických inováciách v úvode bokom, tentokrát sa do sveta AI valí plnou parou. Pre iPhone by sa malo jednať o prelomovú funkciu, ktorá prepíše spôsob, akým vlastne interagujeme s mobilnými aplikáciami.

Apple Intelligence je doménou novej série iPhone 16, no dostupná bude aj pre majiteľov Pro modelov série iPhone 15, teda za predpokladu, že bývajú v správnom regióne.

Ak sa Vám hneď úvode začala pliesť skratka AI s názvom Apple Intelligence, dokonale ste sa chytili do marketingovej siete Apple. Kalifornský gigant si šikovne privlastnil názov Artifical Intelligence a pod známejšiu skratku AI schoval svoj najnovší softvérový počin, ktorý by mal byť zároveň najväčším dôvodom pre upgrade na nový iPhone 16. Čo vlastne teda AI – Apple Intelligence ponúka?

Obsah pokračuje pod reklamou

Všadeprítomný pomocník

Apple Intelligence je vlastne tým, čím mala byť Siri od úplného začiatku – všadeprítomným pomocníkom pre prácu so smartfónom a jeho aplikáciami. Zatiaľ čo sa zo Siri v priebehu rokov stal iba glorifikovaný hlasom ovládaný časovač, Apple Intelligence vám bude vedieť už skutočne zodpovedať komplexné otázky, tvoriť obsah a pomôcť vám lepšie si zorganizovať osobný aj pracovný život.

Názov Apple Intelligence pokrýva mnoho funkcií, ktoré budú zabudované do operačných systémov iOS, iPadOS a macOS. Čo majú tieto funkcie spoločné, je schopnosť pracovať s vašimi osobnými dátami (správami, kalendárom, prehliadačom, fotografiami, atď.), rozumieť kontextu, tieto informácie prepájať a na niektorých miestach aj obsah tvoriť, či už pôjde o texty alebo aj obrázky.

Pri písaní textov tak budete môcť požiadať Apple Intelligence o ich úpravu tak, aby pôsobili profesionálnejšie či priateľskejšie, alebo si naopak môžete pomocou AI nechať dlhé texty skrátiť, zhrnúť či si v nich nechať skontrolovať gramatiku.

Zdroj | Apple

V aplikácii Mail sa AI postará o to, aby boli dôležité správy pre vás na vrchu schránky a v prípade ak obsahujú kľúčové informácie, pripraví vám k nim rovno pripomienku, udalosť do kalendára alebo rýchle reakcie vo forme krátkych odpovedí na dôležité body v správe.

Apple využije umelú inteligenciu aj na vylepšenie systému notifikácií, ktorý si v posledných rokoch zaslúžil nemalú vlnu kritiky, najmä od tých, ktorí na iOS prešli z operačného systému Android. AI sa postará o to, aby vás v režime sústredenia vyrušili iba tie notifikácie, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Pri bežnom používaní budú dôležité notifikácie podľa kontextu automaticky radené zhora.

V aplikáciách Poznámky a Telefón bude AI schopná pracovať so zvukovými nahrávkami, resp. hovormi a vytvárať z nich textové súhrny. Na takéto „nahrávanie“ hovoru budú samozrejme účastníci hovoru upozornení, textový sumár sa zobrazí po jeho skončení.

Zdroj | Apple

Apple Intelligence napokon po vzore konkurenčných AI modelov nebude cudzie ani generovanie obrázkov, hoci so žiadnou realistickosťou počítať netreba. Táto schopnosť bude vyhradená pre generovanie jednoduchších obrázkov v kreslenom štýle a taktiež na tvorbu vlastných unikátnych Genmoji smajlíkov – emoji smajlíkov s vlastným vzhľadom. Obrázky bude AI vedieť generovať na základe popisu, alebo aj na základe nákresu s Apple Pencil, v kombinácii s ktorou sa zas AI postará aj o skrášlenie škrabopisu.

Obrázkom bude AI rozumieť aj v aplikácii Fotky, kde bude schopná vyhľadávať vo fotografiách a videách na základe toho, čo sa na nich nachádza a prípadne z nich na základe popisu rovno vytvoriť spomienkové video. Na fotografiách vám zas AI umožní zo záberov zmazať nechcené objekty tak, ako to už možno poznáte zo služby Fotky Google.

Staro-nová Siri

Príchod Apple Intelligence sa napokon dotkne aj spomínanej hlasovej asistentky Siri, ktorá už niekoľko rokov technologicky presluhovala. Apple tak Siri poskytol všetky výhody AI – schopnosť lepšie rozumieť reči, informáciám, osobnému kontextu a možnosť pracovať s informáciami naprieč celým zariadením, vrátane obsahu, ktorý budete mať aktuálne zobrazený na displeji.

Novej Siri tak už nebudete musieť hovoriť presné frázy, rozmieť by vám mala aj keď sa zakokcete alebo si v polovici vety rozmyslíte, čo ste jej vlastne chceli povedať. Keď budete hovoriť o niečom, čo máte v kalendári, poznámkach, pripomienkach, AI o tom bude vedieť a bude schopná si tieto informácie pospájať. Ak si teda budete pamätať, že vám niekto povedal svoje číslo letu, stačí sa opýtať Siri a tá vám ho v správnej aplikácii nájde, zistí vám čas príletu a možno vás aj upozorní, že práve vtedy už máte v kalendári naplánovanú nejakú inú udalosť.

Zdroj | Apple
Obsah pokračuje pod reklamou

Vylepšená Siri dostáva aj nový vzhĽad v podobe farebnej žiary po obvode obrazovky. Rovnako s ňou bude možné aj novým spôsobom interagovať a to dvojitým poklepaním po spodnej časti obrazovky, na čo jej následne môžete svoju požiadavku aj napísať pomocou klávesnice. Podobne ako pri funkcii Circle to Search na Androide, aj novej Siri sa budete môcť pýtať na veci, ktoré budete mať otvorené na displeji.

Uzavretá, ale otvorená AI

Apple sa pri svojom softvéri dlhé roky pýši svojim zameraním sa na ochranu súkromia a inak to nemôže byť ani v ére umelej inteligencie. V spojení s vyššie spomínaným prehľadávaním celého vášho smartfónu a obsahu v ňom, to môže pôsobiť úsmevne, no Apple to má mať dôkladne ošetrené. Všetky základné výpočty Apple Intelligence budú prebiehať výhradne na zariadení, čo je dôvod, prečo musíte mať na využitie tejto funkcie aspoň iPhone 15 Pro/Pro Max alebo novší.

Keď hardvér smartfónu nebude stačiť, požiadavka nad rámec jeho sily sa odošle do vášho osobného súkromného cloudu, do ktorého podľa Apple nemá prístup ani Apple. Prenos všetkých dát má byť plne šifrovaný, externý cloudový hardvér bude vyhradený len pre vás a vaše zariadenie. Apple si však uvedomuje, že jeho AI nie je zatiaľ tak vyspelá, aby dokázala aj v tejto rozšírenej podobe plne konkurovať iným AI modelom, napríklad ChatGPT od spoločnosti OpenAI.

Ako sa hovorí, ak ich nevieš poraziť, pridaj sa k nim. Apple si vzal túto radu k srdcu a tak službu ChatGPT integroval priamo do operačného systému. Keď budete mať požiadavku alebo otázku, na ktorú bude Apple Intelligence prikrátka, systém vám ponúkne možnosť posunúť ju ChatGPT. Táto externá služba bude dostupná bezplatne, no ak si už ChatGPT predplácate, budete sa môcť do služby prihlásiť a tak si zaslané požiadavky uložiť do profilu a prípadne sa na nich aj spätne v komunikácii s AI odkazovať. Tu už ale budete musieť počítať s tým, že vaše dáta nebude mať v rukách iba Apple, ale aj OpenAI.

Pozrite si

Apple ukázal AirPods Max s USB-C a novými farbami, to je vážne všetko?

Oficiálne na jeseň, v EÚ najskôr budúci rok

Apple Intelligence sa podľa očakávaní stane ďalšou z kľúčových funkcií nových modelov, ktorá vlastne v deň vydania nových modelov ešte nebude hotová. Nová séria iPhone 16 bude dostupná od 20., resp. 27. septembra s predinštalovaným operačným systémom iOS 18. Prvé AI funkcie však tieto modely, ako aj modely iPhone 15 Pro a Pro Max, dostanú až s ďalšou aktualizáciou iOS 18.1.

Oficiálny dátum vydania táto aktualizácia v tejto chvíli ešte nemá, počítať však podľa informátorov môžeme s októbrom. Súčasťou tejto aktualizácie bude napríklad vylepšená Siri, ako aj všetky AI funkcie súvisiace so spracovaním a generovaním textu. Čo sa týka generovania obrázkov, vrátane Genmoji, tieto vychytávky majú do systému doraziť až v druhej vlne a to s aktualizáciou iOS 18.2 údajne plánovanou na december tohto roka.

V úvode bude AI a nová Siri dostupná v anglickom jazyku s tým, že ďalšie jazyky budú pribúdať budúci rok. Keďže napríklad už spomínaná služba ChatGPT zvláda aj hovorenú slovenčinu na slušnej úrovni, mohli by sme sa konečne dočkať podpory slovenčiny aj pri Siri. Má to však jeden veľký háčik.

Apple narazilo na prísne regulácie Európskej únie, ktorá si ako jedna z prvých na svete dáva veľký pozor na veľké jazykové modely a pokročilé algoritmy pracujúce s osobnými dátami. Inými slovami, Apple zatiaľ nemôže Apple Intelligence spustiť v krajinách Európskej únie, kým to nepovolia regulačné orgány. Schvaľovací proces už síce nejakú dobu prebieha, no s tohtoročným spustením žiaden z dôveryhodných zdrojov nepočíta. Tie pesimistickejšie hovoria až o druhej polovici budúceho roka.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.