Reklama

Najrýchlejšie rastúci biznis telekomov? 5G FWA útočí na optiku

Zdroj | Pawel Nolbert
Juraj Procházka
Zdroj | Pawel Nolbert
Zdroj | Pawel Nolbert

Podľa nových predpovedí, ktoré tento týždeň zverejnila spoločnosť Juniper Research, tržby za služby pevného bezdrôtového prístupu (Fixed Wireless Access, FWA) v sieťach 5G účtované operátormi v budúcom roku vzrastú oproti roku 2022 takmer päťnásobne a celosvetovo dosiahnu 2,5 miliardy USD. Ide síce o rast z relatívne nízkych čísel (očakávané príjmy v roku 2022 majú dosiahnuť 515 miliónov USD), ale rast o 480 % je bezprecedentný.

Oproti biliónom, ktoré sa dnes točia v telekomunikačnom biznise ide stále o smiešne sumy, ale operátori pevných sietí (aj keď tí veľkí majú často aj mobilné divízie) by mali zvýšiť ostražitosť. Dobre vieme, ako skončila fixne-mobilná konvergencia v hlasových službách, keď mobily natvrdo prevalcovali pevné linky.

Pozrite si

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA

Obsah pokračuje pod reklamou

Táto rivalita existuje aj v prípade dátových prenosov a trvá prakticky od spustenia technológie EDGE v sieťach GSM pred viac ako dvoma desaťročiami. S optiku do domu, či do budovy (FTTH, FTTB) a pripojením cez káblové TV (HFC) však má pevný prístup stále navrch. Teda aspoň v miestach, kde sú vybudované siete. Inde už FWA cez 4G žne úspechy u požívateľov. S príchodom 5G FWA sa táto hra poriadne zdramatizuje, pretože s touto technológiou budú môcť operátori ponúknuť rýchlosti konkurujúce optike do domu (FTTH) – pokojne downlink 1 Gbit/s a viac, s nízkou latenciou a zvýšeným spracovaním dát, ktoré presahujú možnosti 4G.

Juniper Research predpovedá, že príjmy operátorov z 5G FWA dosiahnu do roku 2027 celosvetovo 24 miliárd dolárov, čo bude v podstate poháňané využívaním tejto technológie ako náhrady za optiku pre koncových používateľov. Analytici nekonkretizovali vývoj na konkrétnych trhoch, ale dá sa predpokladať, že kľúčovým trhom pre 5G FWA budú v nasledujúcich rokoch USA, ktoré boli aj pri štarte spúšťania sietí 5G.

Pozrite si

Aké internetové pripojenie budeme mať doma o 5 rokov?

Najnovšia správa Ericsson Mobility Report z júna ukázala, že FWA teraz predstavuje pätinu všetkej mobilnej dátovej prevádzky. Je pravda, že táto dátová prevádzka zďaleka nie je založená výlučne na 5G, naopak, väčšina z viac ako 100 miliónov FWA pripojení na svete využíva 4G, alebo iné technológie. Predpovede Ericssonu však odhadujú, že 5G FWA pripojenia narastú v roku 2027 na celkový počet približne 230 miliónov.

Podľa výskumnej spoločnosti Juniper Research sú najpravdepodobnejšími sektormi, kde by telekomunikačné spoločnosti mohli nasadiť 5G FWA inteligentná výroba, lodné prístavy a letiská. Návratnosť investícií tiež urýchli spolupráca s operátormi optických sietí, ktorým by mohli ponúknuť 5G FWA na uľahčenie riešenia poslednej míle.

Juniper Research ale naznačil aj varovanie. Aby mobilní operátori dokázali nalákať na svoje pripojenia 5G FWA zákazníkov fixných káblových operátorov, mali by do svojich ponúk FWA integrovať služby ako streamovania videa, on-line hry a inteligentné zabezpečenie domácnosti, aby mohli lepšie konkurovať FTTx. Ďalšou príležitosťou majú byť privátne siete.

Technológia sa rýchlo rozbieha. Nedávny prieskum GSMA Intelligence ukázal, že 5G FWA spustilo už 83 operátorov v 29 krajinách, takže konkurencia utešene rastie. Uvidíme, aký kus koláča si dokáže vziať Starlink a ďalšie satelitné siete, pretože v mestách, respektíve v oblastiam s pokrytím službami 5G FWA budú určite ťahať za kratší koniec.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.