Reklama

Najrýchlejší dron naháňal monopost F1 Maxa Versappena v rýchlosti 350 km/h

Zdroj | Red Bull
Stanislav Vinc
Zdroj | Red Bull
Zdroj | Red Bull

Formula 1 testovala využitie dronov v živom vysielaní veľkých cien už aj v minulosti. Rýchlostiam, ktoré dokážu dosiahnuť moderné monoposty, sa však kamerové drony vyrovnať nedokázali.

Red Bull preto spojil svoje znalosti z oblasti aerodynamiky a konštruovania rýchlych vozidiel so skupinou Dutch Drone Gods. Výsledkom toho sú dychvyrážajúce zábery z okruhu Silverstone za mokrých podmienok.

V prvom súboji sa štandardný FPV dron postavil do súboja v rýchlostnom preteku na rovnej trati proti legendárnemu pretekárovi Davidovi Coulthardovi. Výsledok nebol až tak prekvapivý, zvíťazil dron. Monoposty F1 totiž nie sú priamo stavané na čo najrýchlejšiu jazdu po rovninkách, ale naopak v zákrutách a na dlhších okruhoch, kde už bežné drony nemajú rovnakú šancu na víťazstvo.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Red Bull

Skupina Dutch Drone Gods sa preto pustila do vývoja nového modelu, ktorý by dokázal udržať tempo s monopostom F1 aj na okruhu. Tentokrát Red Bull vytiahol svoje prvé eso z rukáva a do tohto súboja proti rýchlostnému dronu postavil nový monopost pre tohtoročnú sezónu – RB20, za ktorého volant si sadol rezervný jazdec a pilot tímu Visa Cash App RB F1 Team, Liam Lawson.

Prvotné zábery boli síce fantastické, no testovací let nedopadol úplne podľa predstáv konštruktérov. Dron v lete rozhodil rozvírený vzduch z monopostu a v rýchlostiach cez 300 km/h sa tak ukázali jeho aerodynamické nedokonalosti. Tu do práce nastúpil konštrukčný tím expertov Red Bull Racing, ktorý sa rozhodol dron vylepšiť.

Keď si boli tímy isté, že majú v rukách dron hodný súboja s moderným monopostom F1, za volant RB20-tky posadili trojnásobného majstra sveta Formuly 1, Maxa Versappena. Výsledné zábery napokon nepokazila ani mokrá vozovka, naopak.

Z vtačej perspektívy sme práve vďaka dažďu mali možnosť vidieť, akým spôsobom voda a teda v praxi aj vzduch prúdia okolo tohtoročného monopostu a ukazujú tak krásu aerodynamiky, za ktorú stojí už taktiež legendárny inžinier Adrian Newey.

Postaviť dron, ktorý by bol schopný letieť rýchlosťou zhruba 350 km/h, je len čiastočná výzva, ktorá už bola v minulosti pokorená. Jednalo sa ale o ultra-ľahké drony bez kamerovej techniky. V tomto drone sa nachádza hardvér schopný nahrávať video v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu, resp. 5K rozlíšení pri 30 snímkach a 10bit farbách.

Konštrukcia zrejme najrýchlejšieho filmovacieho dronu na svete bola vyrobený z karbónu, sklenených vlákien a 3D tlačeného polyméru. Zrýchliť zo 100 na 300 km/h dokáže za zhruba dve sekundy a počas letu prekonáva preťaženie na úrovni 6G.

Rovnaký dron Red Bull postavil aj do súboja s elektromobilom Tesla Model S Plaid, za ktorého volant si sadol Matt Watson z YouTube kanálu Carwow. Jeden z najrýchlejších elektromobilov s výkonom 1 050 koní a krútiacim momentom 1 420 Nm, pri ktorom sa zapotilo aj Bugatti Chiron Super Sport.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.