Reklama

Najmenším foťákom s vymeniteľnými objektívmi je Lumix GF3

Števo Porubský

Panasonic Lumix DMC-GF3 je už tretia generácia mierne prerastených kompaktov s jednou veľkou výhodou – vymeniteľnými objektívmi. Pôvodný model GF1 naozaj poriadne prerastený kompakt, model GF2 z novembra minulého roka bol už menší (Panasonic Lumix GF2: krpec s micro 4/3 systémom), ale čo dokázal výrobca s najnovším modelom GF3 je prekvapivé.

 Panasonic Lumix DMC-GF3

Výrobca pri novom a pomerne dostupnom modeli GF3 ukrajoval kde sa len dalo. Nedávno predstavený Sony NEX-C3 je síce o niečo menší, ale zas neponúka vstavaný blesk, čo je v istých situáciách veľkou nevýhodou. Zato má však konektor na pripojenie i iného príslušenstva. Novému modelu GF3 „koľajničky“ z modelu GF2 chýbajú. Na druhej strane jemne zaoblený dizajn s výrazným kruhom okolo objektívu je omnoho krajší a zaujímavejší ako obyčajné „hranaté“ telo. Vnútro novinky sa takmer nezmenilo, hoci pribudli prvky vyšších modelov. Micro 4/3 Live MOS snímač si zachoval svoje 12,1 Mpx rozlíšenie, no obrazový procesor je najnovší Venus Engine FHD s trojicou jadier, ktorý dovoľuje kontinuálne snímanie rýchlosťou 3,8 fps.  

Panasonic Lumix DMC-GF3

Rozdielom, a to podľa výrobcu zásadným, je i systém ostrenia založený na detekcii kontrastu, ktorý vie analyzovať zaostrovaný obraz až 120x za sekundu. Tým sa nový model stáva jedným z najrýchlejšie ostriacich modelov na trhu. 3-palcový displej s rozlíšením 460-tisíc bodov je taktiež rovnaký, ako mal predchodca, no mierne sa zmenilo základné ovládanie, ktoré je teraz kruhové s potvrdzovacím tlačidlom uprostred. Aby som nezabudol, rozmery novinky sú 108 x 67 x 33 mm a hmotnosť je okolo 320 gramov, samozrejme bez objektívu. Prekvapivé je zrušenie jedného z pôvodnej dvojice mikrofónov a tak vám bude musieť postačiť jeden, teda video nahráte len s mono zvukom. Video natočíte v maximálne Full HD rozlíšení, v AVCHD formáte a snáď i v progresívnom režime (25p alebo 50p). Pomôcť pri natáčaní, ale i fotení by mala silnejšia 1 010 mAh Li-Ion batéria, ale i podpora SDXC pamäťových kariet.

Panasonic Lumix DMC-GF3

Samozrejmosťou je množstvo efektov, módov, ale i polo a plne manuálne režimy či iA+ režim na jednoduché plne automatické fotografovanie. Škoda však absencie GPS modulu, ktorý by z tohto „kompaktu“ spravil ideálny doplnok na cesty. No určite aj bez neho si výsledné zábery vychutnáte. Cena novinky v kite s objektívom LUMIX G VARIO 14-42 mm je stanovená na 599 USD, u nás môžeme však očakávať cenu veľmi podobnú, ale s € namiesto USD. Na trhu sa GF3 objaví vraj v júli.

Panasonic Lumix DMC-GF3

Foto: Panasonic

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.