Reklama

Najmenším foťákom na svete s výmennými objektívmi je Pentax Q!

Števo Porubský

Pentax nedávno predstavil svetový unikát. Model Q je zatiaľ najmenší fotoaparát s možnosťou výmeny objektívov, aký kedy kto vyrobil. Miniatúrne rozmery však neuberajú na jeho vybavenosti.

Pentax Q 

Na prvý pohľad vás a určite každého okolo upúta poriadny retro dizajn, až si pomyslíte, že ide o klasický „foťáčik“ na film. Namiesto filmu sa vo vnútri tela z magnézia však ukrýva BSI CMOS senzor s veľkosťou len 1/2,3” a rozlíšením 12,4 Mpx, čo je mierne vyššia hodnota ako v súčasných kompaktoch. Micro 4/3 či dokonca APS-C čip známe z modelov konkurencie (Sony, Olympus, Panasonic…) do tela s rozmermi 98 x 58 x 31 mm by výrobca asi len ťažko natlačil. Rovnako aj hmotnosť je príjemných 235 gramov. Hľadáčik novinka síce nemá, no 3-palcový LCD displej s rozlíšením 460 tisíc bodov dostatočne poslúži aj namiesto neho. Zaujímavo je riešený blesk, ktorý v nečinnej polohe vyzerá ako klasický blesk na kompakte, no v prípade potreby „vyskočí“ z tela na nožičku. Samozrejmosťou je aj stabilizácia obrazu – senzora (Shake Reduction), manuálne režimy (PSAM), podpora SDXC pamäťových kariet, či „koľajničky“ pre príslušenstvo. Zaujímavé je kontinuálne snímanie rýchlosťou 5 fps, 21 scénických režimov, DRII Dust Reduction, auto HDR režim či množstvo rôznych efektov.

 Pentax Q

V súčasnosti už pomaly nie je fotoaparát, ktorý by nenatáčal v HD, resp. Full HD kvalite. Model Q ponúka tú najvyššiu kvalitu v progresívnom režime 1080p pri 30 fps, stereo zvuku a AVCHD formáte. Na prenos obrazu poslúži aj microHDMI konektor, alebo USB 2.0 rozhranie (miniUSB). Písmeno Q v názve označuje aj nový závit Q-mount pre mini objektívy od Pentaxu. S predstavenou novinkou výrobca ukázal aj päť nových objektívov práve s Q-mount závitom, medzi ktorými sa objavili napríklad 47 mm (f/1,9), 27,5-83 mm (f/2,8) či fish-eye objektív. Novinka sa na trhu objaví v priebehu augusta až septembra za cenu okolo 600 € so základným setovým objektívom (47 mm). Na trhu sa objaví aj prídavný EVF hľadáčik, polarizačné filtre.

Pentax Q

Foto: Pentax

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.