Reklama

Nahradí Epson EcoTank L8160 laserové tlačiarne?

Richard Pliešovský
91 %
Ani v ére silnej digitalizácie sa nevyhneme starej, dobrej tlačiarni. Pri jej kúpe zohráva úlohu viacero faktorov, od veľkosti, ceny, kvality a rýchlosti tlače až po náklady na samotnú tlač. Moderné tlačiarne zvládnu aj kopírovanie, skenovanie dokumentov, podporujú Wi-Fi pripojenie a poradia si so súbormi odosielanými z mobilov.

Výhody

  • Mimoriadne nízke náklady na tlač
  • Kompaktné rozmery
  • Štyri zásobníky na papier
  • Možnosť tlače z mobilných zariadení, USB kľúčov a SD kariet

Nevýhody

  • Vypadávanie spojenia so smartfónom
  • Príliš jasná kontrolka

Epson EcoTank L8160 je elegantná multifunkčná tlačiareň do formátu A4, ktorá vám nebude strašiť návštevy ani ak ju umiestnite v bežnej domácnosti. Jej jedinečnosť spočíva v použití 6-farebného atramentového systému. Atramenty Epson Claria ET Premium sa postarajú o naozaj kvalitné farebné fotografie. Tlačiareň produkuje i vynikajúce čiernobiele fotografie, vďaka nového sivému atramentu. Pigmentový čierny atrament je určený pre tlač ostrého textu na bežný kancelársky papier.

Modernosť tlačiarne nespočíva len v jej minimalistickom dizajne. Ponúka takú širokú konektivitu, že jej môžu závidieť aj Macy od Apple. Pri zapájaní kábla na elektrickú energiu uvidíte klasický Ethernet port. Vpredu sa nachádza slot na USB kľúč a SD kartu. Okrem toho tlačiareň podporuje Wi-Fi, Wi-Fi Direct a Apple AirPrint.

Inštalácia tlačiarní bývala často tvrdým orieškom aj pre skúsenejších, v tomto prípade si však nemusíte brať dovolenku, ani zavolať skúsenejšieho známeho. Doslova vám stačí mať mobil v ruke. S ním namierite na QR kód, ten načíta aplikáciu Epson Smart Panel, následne vás systém prevedie nastaveniami a procesom spárovania. Naozaj to netrvá dlhšie ako 10 minút. V balení nechýba ani inštalačný CD disk.

Ďalších maximálne 10 minút môžete rátať s procesom naplnenia zásobníkov atramentov. Výrobca nič nenechal na náhodu, preto sa vám nemôže stať, že si popletiete farby – každý zásobník má iný výrez, vy len prevrátite fľaštičku a zasuniete do hrdla zásobníka.

Keď je všetko nastavené, môžete začať objavovať tlačiareň. Čítate dobre, objavovať. Epson EcoTank L8160 totiž skrýva množstvo vychytávok. Perfektným nápadom je 10,9″ displej, ktorému môžete meniť uhol náklonu. Je mimoriadne praktický pri kopírovaní a skenovaní dokumentov.

Skvelým riešením je motorizovaný predný zásobník, keď odošlete súbor nehlučne sa vysunie. Zmestíte do neho až 100 listov A4. Pochvalu si zaslúži i taká drobnosť, ako osvetlenie vytlačeného papiera.

Výborným zlepšovákom je i to, že vždy vidíte hladinu atramentu v zásobníkoch. Sú umiestnené pod displejom a jediným pohľadom získate prehľad o stave náplní.

Na ľavej prednej strane vidíte miesto pre USB kľúč a SD kartu. Stačí tam zasunúť pamäťové médium a tlačiť. V strede sa nachádzajú dva zásobníky, spodný je určený na klasický papier A4, nad ním nájdete zásobník pre fotopapier. Vzadu vo vrchnej časti sú ďalšie dva zásobníky, zmestí sa tam 50 hárkov A4 a práve tam môžete vkladať aj hrubšie papiere.

Atramentová tlačiareň nie je taká rýchla ako laserová, ale náš model ukázal, že aj tu vidieť pokrok. Jednu stránku A4 vytlačíte zhruba za 5 sekúnd. Viac času musíte vyčleniť na tlač fotografií, vtedy sa to môže natiahnuť aj na pár minút, podľa formátu papiera.

Pozrite si

Čo je to DPI a kde všade sa s touto skratkou stretnete?

Skenovanie jedného dokumentu trvá zhruba 10 sekúnd, proces dokážete ovládať priamo z tlačiarne, ale i z počítača či mobilu. Rozlíšenie je možné nastaviť od 200 do 600 dpi, nechýba možnosť odosielať zdigitalizovaný dokument priamo do cloudu.

Čo sa nám páčilo

Náklady na tlač sú dôležitým ukazovateľom výhodnosti tlačiarne. Výrobcovia sa pri atramentových tlačiarňach rozhodli pre nie príliš pekný marketingový ťah – používateľom ponúkajú lacné tlačiarne, do ktorých si potom musia kupovať drahé cartridge. Epson pri tomto modeli zvolil iný prístup, tlačiareň ponúka za trhovú cenu, no náklady vďaka atramentovým zásobníkom sú naozaj minimálne.

Výrobca uvádza, že môžete rátať so 6 200 farebnými hárkami, čiernobielych je to až 6 700. Pokiaľ budete tlačiť fotografie, získať môžete 2 300 snímok (10 x 15 cm). Jedna náplň stojí 17,54 eur, v balení (a v cene tlačiarne) ich je teda celkovo 6. Ak si spriemerujme spotrebu farieb, dostaneme sa k zaujímavým číslam. Klasická čiernobiela strana (A4) vás nevyjde ani cent, presne je to 0,26 centa. V prípade farebnej snímky (A4) je to o niečo viac, ale stále smiešných 1,7 centov. V prípade, že si chcete urobiť pekné fotografie (10 x 15 cm), rátať môžete s nákladom 4,6 centov/ks. Samozrejme, cena papiera tam nie je zahrnutá a ako vidíte, zrejme zaplatíte viac za papier ako za tlač.

Páčil sa nám proces inštalácie. Je jednoduchý a zvládne ho i priemerný používateľ, ktorý si toto zariadenie kúpil ako prvú tlačiareň. Menu je v našom (resp. českom) jazyku, spáruje sa rýchlo s počítačom, ale i s mobilnými zariadeniami. V našom prípade sme to vyskúšali na iPhone a tabletoch s OS Android aj s iPadOS. Skúsenosti nám ukázali, že ak chcete tlačiť viacero fotografií, mobil sa zbytočne rýchlo vybíja a na väčšom displeji sa ľahšie hľadajú tie najlepšie zábery.

Čo by mohlo byť lepšie

Na počudovanie sme našli len minimum nedostatkov. Počas skúšobného tlačenia obrázkov zo smartfónu sa nám pravidelne stávalo, že sa tlačiareň po niekoľkých sekundách odpojila a ak sme chceli tlačiť ďalej, museli sme sa k tlačiarni opäť pripojiť.

Pozrite si

Epson šetrí, za set 6 ampuliek s atramentom by ste minuli 100 kartridžov

Druhou problematickou záležitosťou môže byť jas tlačidla ON/OFF. Je pomerne výrazné a kto plánuje mať tlačiareň umiestnenú napríklad v detskej izbe, môže ho počas noci silné svetlo rušiť. Myslíme si však, že v tom prípade bude postačovať pootočiť zariadenie tak, aby kontrolka nesvietila smerom k posteli.

Záver

Samozrejme, hlučnosť a rýchlosť atramentovej tlačiarne sa nedá porovnávať s laserovou. Ide o inú technológiu. Epson EcoTank L8160 môžete využiť nielen na skenovanie a tlačenie dokumentov, ale i na získanie kvalitných fotografií, vo formáte A4 si dokonca môžete užiť bezrámčekový luxus, ktorý „lejzrovka“ nedokáže poskytnúť.

Nemenej dôležitým faktorom je ekonomika tlače. Ani samotná tlačiareň nie je drahá, stojí zhruba 500 eur, ale čím je naozaj výnimočná, je cena za jeden výtlačok.

Ak potrebujete multifunkčné zariadenie, ktoré budete pravidelne využívať na tlačenie dokumentov a fotografií, ide o horúceho adepta a rozhodne nestúpite vedľa, ak sa rozhodnete práve pre Epson EcoTank L8160.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.