Reklama

Nad TikTokom sa zmráka, zákonom ho zakázal už aj prvý americký štát

Zdroj | Hello I'm Nik
Stanislav Vinc
Zdroj | Hello I'm Nik
Zdroj | Hello I'm Nik

TikTok je v posledných mesiacoch nezvaným hosťom mnohých štátov sveta. Spojené štáty i Európska únia sa spolu s ďalšími mocnosťami aktuálne zaoberajú otázkou, či je táto čínska sociálna sieť bezpečná.

Jasný názor má na to americký štát Montana, ktorý aplikáciu novoprijatým zákonom na svojom území oficiálne zakázal.

Zákonodarný zbor štátu Montana prijal zákon, podľa ktorého sú prevádzkovatelia obchodov s aplikáciami povinní znemožniť používateľom z tohto štátu stiahnuť si aplikáciu TikTok do svojich zariadení. Za zákon hlasovalo 54 členov, proti ich volo 43.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zákon by ešte v rámci legislatívneho procesu mohol zastaviť republikánsky guvernér Greg Gianforte, no pravdepodobnejší je skôr opak. Práve on totiž ešte v decembri minulého roka zakázal používanie aplikácie TikTok na štátnych zariadeniach.

Prevádzkovatelia obchodov s aplikáciami, môžu za každý deň neuposlúchnutia nariadenia, dostať pokutu vo výške 10 000 dolárov. Samotní používatelia naopak za prípadné používanie aplikácie či obídenie zákazu napr. prostredníctvom neoficiálnych obchodov nebudú trestaní.

Zdroj | A09 (Wikimedia)
Modrá – zákaz na vládnych zariadeniach, Žltá – dočasný zákaz vo verejnom sektore, Červená – zákaz vo verejnom sektore, Oranžová – TikTok nedostupný, nahradený cenzúrovanou aplikáciou Douyin
Zdroj | A09 (Wikimedia)
Modrá – zákaz na vládnych zariadeniach, Žltá – dočasný zákaz vo verejnom sektore, Červená – zákaz vo verejnom sektore, Oranžová – TikTok nedostupný, nahradený cenzúrovanou aplikáciou Douyin

TikTok v oficiálnom stanovisku naznačil, že proti novoprijatému zákonu podniknú právne kroky. „Zástancovia zákona priznali, že nemajú žiadny uskutočniteľný plán na sfunkčnenie tohto pokusu o cenzúru amerických hlasov a že o ústavnosti tohto zákona rozhodnú súdy,“ uviedla hovorkyňa Brooke Oberwetterová. „Budeme pokračovať v boji za používateľov a autorov TikToku v Montane, ktorých živobytie a práva prvého dodatku sú ohrozené týmto strašným presahom vlády.“

Dôvod takmer celosvetového odporu voči sociálnej sieti TikTok vychádza z jej pôvodu. Sociálnu sieť vytvorila a prevádzkuje ju čínska spoločnosť ByteDance, v ktorej sesterskej spoločnosti Beijing ByteDance má minoritný podiel aj čínska vláda. Samotné dáta používateľov majú byť taktiež ukladané na serveroch v Číne a tak zástupcovia vlád západných krajín tvrdia, že TikTok môže odovzdávať citlivé dáta o používateľoch čínskej vláde či dokonca TikTok využívať priamo na špionáž.

Generálny riaditeľ spoločnosti Shou Zi Chew vo vypočúvaní pred americkým kongresom tieto tvrdenia rázne odmietol. V zhruba päťhodinovom vypočúvaní opakovane uviedol, že TikTok nemá žiadne väzby na čínsku komunistickú stranu a robí všetko pre to, aby ochránil dáta a súkromie 150 miliónov amerických používateľov. Chew tiež upresnil, že všetky dáta amerických používateľov sú uložené na americkej pôde, americkou spoločnosťou, spravované americkým personálom.

Viacerí členovia kongresu však TikTok kritizovali aj za jeho samotný biznis model, ktorý má podporovať poruchy príjmu potravy u detí, nelegálny predaj drog či sexuálne vykorisťovanie. „TikTok by mohol byť navrhnutý tak, aby minimalizoval škody na deťoch, ale rozhodli sa naopak agresívne navykať deti v mene zisku,“ povedala dekokratická zástupkyňa Kathy Castor na vypočutí Výboru pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov.

Chew takéto tvrdenia označil za príliš komplexné a nie jedinečné pre TikTok. Na tému o práci s dátami a ich úschove taktiež uviedol, že sa TikTok v tomto smere nijako nelíši od ktorejkoľvek americkej sociálnej siete.

K vypočúvaniu pred americkým senátom sa koncom marca vyjadrilo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré tvrdí, že nikdy nepožiadalo lokálne spoločnosti, aby zhromažďovali alebo poskytovali údaje zo zahraničia čínskej vláde spôsobom, ktorý by porušoval miestne zákony. Spojené štáty podľa Číny predpokladajú vinu TikToku a „nerozumne potláčajú“ túto spoločnosť.

Novoprijatý zákon v Montane môže podľa viceprezidenta a generálneho poradcu spoločnosti NetChoice „nebezpečný precedens, že vláda sa môže pokúsiť zakázať akékoľvek podnikanie, ktoré sa jej nepáči, bez jasného dôkazu o previnení.“ Ústava Spojených štátoch podľa neho jasne zakazuje zákonodarcom prijímať zákony na kriminalizáciu konkrétneho jedinca alebo firmy a guvernér by podľa jeho názoru mal tento zákon jednoznačne vetovať.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.