Reklama

Načo je dobrá appka v macOS Script Editor?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Nástroj Script Editor umožňuje vytvárať výkonné skripty, nástroje aj samotné aplikácie. Ide o pomerne ľahký programovací jazyk, ktorý je určený pre obyčajného používateľa. Jeho sila je tak v jednoduchosti a variabilite.

Script Editor poskytuje základné ladenie a umožňuje ukladanie súborov AppleScript ako text (.appriscript), kompilovaný skript (.scpt), skriptový balík (.scptd) či aplikáciu (.app).

Aplikácia Script Editor tiež spracováva súbory slovníka skriptov a umožňuje používateľovi vidieť, aké skriptovacie triedy a príkazy sú k dispozícii pre každú skriptovateľnú aplikáciu nainštalovanú v počítači.

Výber skriptovacieho jazyka

Od systému OS X 10.10 sa môže na písanie skriptov používať skriptovací jazyk JavaScript for Automation, alebo AppleScript. Na písanie skriptov sa môžu použiť shellové skripty a skriptovacie jazyky tretích strán, napríklad UserTalk.

Skriptovací jazyk vyberieme na hornej lište Script Editor v menu Nastavenia > Predvolený jazyk.

Úprava skriptov v Script Editore je v podstate rovnaká, ako keď používame textový editor na úpravu textu. Skompilovaný skript otvoríme a potom ho môžeme upraviť dvojklikom na jeho ikonu. Pozor, ak je uložený ako aplikácia, dvojklikom sa spustí.

Pozrite si

Načo je dobrá appka Automator v macOS?

Použiť môžeme aj text skopírovaný z iného zdroja, jednoducho ho vložíme do Script Editora. Po ukončení úprav klikneme na tlačidlo Kompilovať. Po skompilovaní skriptu pridá aplikácia zarážky, aby bola jeho štruktúra prehľadnejšia.

Uloženie skriptu ako aplikácie

Skript si môžeme uložiť ako aplikáciu v menu na hornej lište Súbor > Exportovať.  Tam si zadáme názov aplikácie, prípadne zmeníme miesto uloženia, zvolíme Formát súboru a vyberieme Možnosti – Zobraziť spúšťaciu obrazovku, Po spustení ponechať otvorené alebo Len spustiť.

Napokon klikneme na Uložiť.

Zobrazenie slovníka skriptovania aplikácie

Ak chceme zistiť, ktoré príkazy (a objekty) môžeme použiť na ovládania aplikácie, použijeme Script Editor na vyhľadávanie v slovníku aplikácie. Slovník je zoradený do rôznych balíkov, väčšina appiek obsahuje aspoň štandardný balík, niektoré môžu mať väčšiu škálu balíkov objektov a príkazov.

Slovník si zobrazíme v zapnutej aplikácii Script Editor, na hornej lište vyberieme v menu Okno > Knižnica. Keď si v zozname vyberieme aplikáciu, dvakrát na ňu klikneme.

Pozrite si

Načo je dobrá appka v macOS Monitor aktivity?

V menu Jazyk zvolíme skriptovací jazyk a potom vyberieme balík.

Pridanie alebo odstránenie aplikácií zo slovníka skriptovania

V zapnutej aplikácii Script Editor, na hornej lište vyberieme v menu Okno > Knižnica. Ak chceme pridať aplikáciu, zvolíme Pridať + a potom klikneme na OtvoriťVymazanie aplikácie z knižnice urobíme kliknutím na tlačidlo Odstrániť –.

Script Editor je editor kódu pre AppleScript, jazyka, ktorý je súčasťou macOS. Tento článok samozrejme nemá ambíciu naučiť vás v ňom písať, na serióznejšiu prácu s ním treba mať už hlbšie znalosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.