Reklama

Načo je dobrá appka v macOS Pripomienky?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Vyspelý operačný systém, akým macOS nepochybne je, obsahuje aj túto jednoduchú, no užitočnú aplikáciu. Ak ju zatiaľ nepoužívate, možno vás týmto článkom motivujeme a dáte jej šancu.

Aplikácia Pripomienky sa nachádza v macOS, ako aj v iOS, takže je ľahko dostupná v celom ekosystéme Apple. Už sám názov hovorí akú funkciu má táto appka. Nech sme už akokoľvek inteligentní, písanie zoznamov, plánovanie a organizovanie sa nám určite aspoň raz za čas zíde.

Prostredie aplikácie je jednoduché a prehľadné, známe aj z iných, podobných aplikácií, napríklad Diktafón alebo Poznámky.

Ak máte pripomienky uložené na rôznych internetových účtoch (napríklad Gmail, iCloud), môžete ich používať v aplikácii Pripomienky na svojom počítači. Je to praktické, máte tak prístup ku všetkým záznamom na jednom mieste. Ak máte rovnaký účet aj na iOS, budete ich mať aktuálne aj na prenosných zariadeniach, čo je dobré a dôležité, ľahšie sa totiž píše na počítačovej klávesnici, ale zase iPhone máme stále pri sebe.

Nová Pripomienka sa pridá ľahko, v príslušnej aplikácii klikneme vľavo dole na + Pridať zoznam.

Ak ho chceme z niekym zdieľať, môžeme to vytvoriť hneď – kliknutím na ikonku zdieľanie vpravo v riadku (modrý krúžok).

Jednotlivé pripomienky sa pridávajú tlačítkom + (vpravo hore), alebo kliknutím na prázdny riadok, alebo pravým tlačidlom na myši.

Pripomienky v zozname sa dajú premenovávať, upravovať alebo presúvať. Známou klávesovou skratkou Com + A si vyberieme všetky pripomienky v zozname.

Pomocou ikonky i sa dá vybrať deň a čas pripomienky, miesto pripomienky, jej opakovanie (každý deň, týždeň, mesiac, rok, vlastné), priorita (nízka, stredná, vysoká) a pridať poznámka ku pripomienke.

K pripomienkam si môžeme pridať kalendár. V hornej lište si vyberieme Zobraziť a tam zvolíme Zobraziť kalendár. Ten sa následne objaví aplikácii. Takto si môžeme rýchlo vytvárať pripomienky – klikneme na príslušný deň a pohodlne si môžeme zapísať čo potrebujeme. Hlásenie sa automaticky nastavuje na 9.00 hodinu, ak sa nezvolí iný čas.

Pripomienky s hlásením podľa času sa zobrazujú v zozname Plánované, ako aj v pôvodnom zozname pripomienok.

Pozrite si

Načo je dobrá appka Automator v macOS?

Nadchádzajúce pripomienky sa zobrazujú aj v dennom prehľade v centre hlásení, ak ich chcete vypnúť, môžete tak urobiť v nastaveniach hlásenia. V prípade, že ich potrebujete dočasne stíšiť, urobíte to stlačením klávesy Option a kliknutím na ikonu Centra hlásení úplne vpravo na hornej lište, ktorá sa stane polopriehľadnou.

Ak máte nastavené Rodinné zdieľanie, všetci členovia rodiny automaticky zdieľajú zoznam pripomienok s názvom Rodina. Zdieľanie s inými osobami je tiež jednoduché, zadáte jednu, alebo viac e-mailových adries a kliknete na Hotovo. Všetci dostanú e-mailovú pozvánku a hlásenie. Ak ju príjmu, môžu si pozerať a upravovať zdieľaný zoznam. Zastavenie zdieľania zoznamu urobíme tak, že klikneme na tlačidlo Zdieľať zoznam a stlačíme klávesu Delete.

Pripomienky sú jednoduchou aplikáciou, ktorá však toho dokáže viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Používatelia častokrát hľadajú aplikácie tretích strán, akoby nedôverovali tej, ktorú dostávajú zadarmo v cene zariadenia. No ak človek nemá špecifické požiadavky, nie je dôvod na to, aby nevyužíval práve túto natívnu aplikáciu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.