Reklama

Načo je dobrá appka Slovník v macOS a ako z nej vyťažiť maximum?

Richard Pliešovský

Ďalšou natívnou aplikáciou v macOS, na ktorú sa bližšie pozrieme je Slovník. Aj keď ide o šikovnú pomôcku pri písaní a práci s textom, jej potenciál ostáva zvyčajne nevyužitý.

Aplikácia prišla spolu so systémom OS X 10.4 Tiger v roku 2005. Vďaka Slovníku môžete na Macu ľahko získať definície slov a fráz z rôznych zdrojov.

V appke Slovník zadáte slovo alebo frázu do textového poľa v pravom hornom rohu (obrázok hore).

Pri čítaní definície vidíte odkazy (modrý text) na súvisiace slová. Okrem toho môžete podržať kurzor nad zvoleným slovom/frázou a kliknutím vyhľadať jeho definíciu.

Počas vyhľadávania v definícii sa na konci textového poľa objaví SnapBack – ikona tlačidla naspäť (na obrázku dole). Po kliknutí na ňu sa vrátite na začiatok. Tú istú funkciu urobíte posunutím prsta doľava/doprava po trackpade.

Na získanie rýchlej definície môžete tiež využiť Spotlight – kliknite na ikonu lupy v pravom hornom rohu obrazovky a potom zadajte slovo/frázu.

Pridanie nového slovníka

Do aplikácie sa dajú pridať ďalšie slovníky, ktoré ponúkajú riešenia od tretích strán. Aby sa dali importovať, musia byť vo formáte .DICTIONARY. Nájdete ich ľahko na webe, väčšinou sú platené.

Nainštalujete ich jednoducho. Otvoríte aplikáciu Slovník, na hornej lište kliknete na Súbor > Otvoriť priečinok Slovníky. Do okna vložíte nový slovník a ukončite appku.

Opäť ju otvorte, prejdite na Slovník > Nastavenia a zaškrtnite pridaný slovník. Nájdete ho úplne dole, pretiahnutím myšou si ho môžete podľa potreby presunúť nahor.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách či funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.