Reklama

Načo je dobrá aplikácia Stickies v macOS?

Richard Pliešovský

Vďaka appke Stickies si môžeme „nalepiť“ svoje poznámky na obrazovku počítača a nahradiť tak papierové lístky, ktoré si mnohí ešte aj v dnešnej dobe lepia všelikde okolo seba a – naozaj sú aj takí barbari – i na monitor počítača. Vďaka Apple môžeme byť modernejší a ekologickejší.

Natívna aplikácia Stickies je veľmi podobná appke Poznámky, hlavný rozdiel je v tom, že z Poznámok si nemôžeme vytrhnúť lístok a nalepiť ho na pracovnú plochu, aby sme na niečo nezabudli, resp. mali ho stále na očiach.

Ak po prvýkrát otvárame Stickies, zobrazia sa nám dva lístky s krátkym návodom.

Novú poznámku v Stickies otvoríme cez Súbor (na hornej lište) kde klikneme na Nová poznámka, alebo pomocou klávesovej skratky Command + N.

Pri opätovnom otvorení aplikácie sa nám otvoria všetky vytvorené poznámky, aj to naznačuje, že Stickies nie je určená pre stovky poznámok, ale naozaj len tie najdôležitejšie.

Mimochodom, v prípade potreby môžeme exportovať Stickies do Poznámok (na hornej lište Súbor > Exportovať všetky do Poznámok…).

Pri aktívnej aplikácii vidíme na hornej lište menu, pomocou ktorého môžeme pracovať so súborom, vykonávať úpravy, meniť písmo, farbu lístku či nastaviť si okno – jeho veľkosť, priehľadnosť, usporiadať ho a podobne.

Minimalizáciu lístku urobíme ľahko tak, že dvakrát klikneme na jeho vrchnú časť. Lístok sa zmenší len na veľkosť jedného riadka. Ďalším dvojklikom sa zobrazí v normálnej veľkosti.

Aplikácia Stickies nie je z pochopiteľných dôvodov dostupná pre mobilný systém iOS. V prípade, že potrebujeme importovať (alebo exportovať) poznámky do iPhonu (resp. z neho) do tejto appky, urobíme to cez Súbor > Importovať text… (Exportovať text…).

Viac článkov o návodoch, aplikáciách a funkciách macOS nájdete v našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.