Reklama

Na východe Slovenska vyrastie vesmírny klaster. Zaviazali sa k tomu 4 subjekty

Zdroj | Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia
Michal Sobek
Zdroj | Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia
Zdroj | Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Východné Slovensko, konkrétne mesto Košice, má opäť dôvod na radosť. Zástupcovia Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice začínajú oficiálne spolupracovať na raste vesmírneho klastra.

K spečateniu bolo podpísané memorandum o spolupráci. Vesmírny klaster vznikne v Košiciach aj z dôvodu, že vesmírna ekonomika zaznamenáva rapídny globálny nárast a v nasledujúcich rokoch bude otvárať nové príležitosti pre výskum a inovácie.

Zdroj | Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia
Obsah pokračuje pod reklamou

Vesmírny klaster bude sídliť v Univerzitnom vedeckom parku TECHNICOM, ktoré predstavuje neutrálne prostredie pre prepojenie priemyslu a akadémie a kde sa zároveň sústreďujú študenti Technickej univerzity Košice.

Andreas Truls, generálny riaditeľ DT ITSO SK

Vesmírny sektor disponuje online údajmi zozbieranými satelitmi počas niekoľkých rokov. Je to skvelý zdroj pre analýzu údajov a tvorbu predikčných modelov. V DT ITSO SK sa tomuto segmentu začíname venovať aj my. Máme záväzok viesť klimaticky neutrálne obchodné praktiky, a tieto vesmírne údaje vieme využiť k praktickej podpore a v boji proti klimatickým zmenám. Sme veľmi hrdí, že máme interne vyvinutú koncepčnú štúdiu na zabránenie kolíziám satelitov s vesmírnym odpadom. Ocenené riešenie je príkladom fungovania miestnych spoločností a univerzít. To bol pre nás impulz k podpisu memoranda.
Zdroj | Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Spoločnosti, ktoré podpísali memorandum o spolupráci, sa zároveň zhodujú, že vytvorenie vesmírneho ekosystému má za úlohu prilákať, respektíve udržať vedcov či inžinierov v Košickom regióne.

Cieľom bude efektívne združovať a prepájať zainteresované subjekty vykonávajúce výskum a vývoj, komerčnú alebo popularizačnú činnosť v oblasti vesmírnych technológií, ako aj vytvárať podporný ekosystém pre vznik nových startupov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.