Reklama

Na Slovensku si už kúpite vylepšenú Vitaru aj úplne nový Swift

Roman Calík

Suzuki Slováci milujú. Špeciálne ak sa pozrieme na model Swift či Vitara, tak sa ich u nás predalo už takmer 30-tisíc kusov.

Oba modely prichádzajú v novom šate, zatiaľ čo Vitara je vylepšením aktuálneho modelu, Swift sme si pozreli v úplne novej generácii. Budú opäť hitom?

Suzuki Vitara je tu s nami v aktuálnej generácii už od roka 2015 a rozhodlo a môže sa pochváliť 13 681 predanými kusmi. Mimochodom, automobilka Suzuki poskočila v predajoch na Slovensku na 8. priečku (1-4/2024). Pre kupujúcich je dobrou správou, že aj pri novinkách sa na autá nečaká. Stačí navštíviť predajcu a vybrať si z ponuky skladových vozidiel, vrátane vynoveného modelu Vitara a úplne nového modelu Swift.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vitara má doslova nadčasový dizajn, ktorý sa však každým faceliftom prispôsobuje aktuálnym trendom. Nie je tomu inak ani pri súčasnej najnovšej verzii, kde si všimnete najmä novú agresívnejšiu masku chladiča v klavírnom čiernom laku. Pridajte k tomu nové zužujúce sa svetlomety a máte auto, ktoré sa bude páčiť. Novinkou sú aj rozšírené blatníky či leštené 17″ zliatinové disky. Samozrejme pribudli aj nové farby, a to metalická Titan Dark Gray Pearl či dvojfarebná metalická verzia Sphere Blue Pearl/Cosmic Black Pearl.

To, čo je podstatené, menil sa aj infotainment, ktorý taktiež ide s dobou. Po novom tu nájdete 9″ dotykový displej s navigáciou, pričom nechýba ani prístrojový panel s farebným displejom. Grafika hlavného infotainmentu je nová, prehľadnejšia a poteší až 7 ročnou bezplatnou aktualizáciou máp. Dobrou správou je, že k dispozícii je aj bezdrôtové Android Auto a Apple Car Play.

Nové sú aj materiály či čalúnenie v interiéri, no zachoval sa aj pohon 4×4, ktorý ovládate špeciálnym voličom vedľa riadiacej páky. Myslelo sa aj na bezpečnosť, a tak sa môžete spoľahnúť na bohatú výbavu asistenčných systémov už v základe. A to napríklad adaptívny tempomat či systém DSBS v druhej generácii, ktorý dáva na vás pozor v križovatkách, pri predbiehaní a podobne. Mimochodom, základná výbava COMFORT začína na cene 21 990 €, a okrem už spomenutých asistenčných systémov tu nájdete napríklad aj cúvaciu kameru či podporu aplikácie Suzuki Connect.

Výbava PREMIUM pridáva napríklad sledovanie mŕtveho uhla či upozornenie na situáciu za vozidlom, ale aj vyhrievanie predných sedadiel či ďalšie doplnky, pritom cena je od 22 790 €. Dopriať si viete aj najvyššiu výbavu ELEGANCE či ELEGANCE+, kde sú okrem iného súčasťou už spomínané 17-palcové nové disky a iná atraktívna výbava. V prípade motorizácií sa môžete spoľahnúť na mild-hybridnú motorizáciu 1,4 l BOOSTERJET MILD HYBRID s výkonom 129 koní, alebo 1,5 l DUALJET HYBRID s výkonom 102 koní a automatickou prevodovkou. Pohon 4×4 si môžete dopriať pre obe motorizácie.

Suzuki Swift bude chcieť byť moderným kompaktom nielen do mesta. Od roku 2005 sa na Slovensku predalo 14 821 ks Swiftu, takže má na čo nadviazať. Prichádza s úplne novým dizajnom, ktorý je štýlovejší a dynamickejší.

Dobrou správou je, že aj do takto kompaktného modelu zmestíte 265 litrov batožiny, po sklopení zadných sedadiel potom 589 litrov. Samozrejmosťou sú moderné LED svetlá, zliatinové disky či možnosť vybrať si dvojfarebnú kombináciu karosérie.

Základná výbava GL novinky začina na cene 16 140 € a treba povedať, že je mimoriadne bohatá. Tak napríklad okrem klimatizácie je samozrejmosťou množstvo asistenčných systémov, po vzore modelu Vitara tu nájdete adaptívny tempomat, ale aj DSB II, nechýba cúvacia kamera, no už v základnej výbave nájdete aj sledovanie mŕtveho uhla, upozornenie na situáciu za vozidlom, dokonca i systém pre držanie v jazdnom pruhu či upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu ako aj systém pre predcházdanie vybočeniu z jazdného pruhu. Skutočne ide o výbavu, akú často nenájdete v základe ani v drahších modeloch. K dispozícii budú aj vyššie výbavy GL+ a GLX.

Obsah pokračuje pod reklamou

Swift chce lákať aj na nový motor Z12E 1,2 l s 12 V SHVS mild hybridným systémom. Okrem nižšej spotreby poteší aj celková nižšia hmotnosť motora, menej emisií či vyšší krútiaci moment (111,8 Nm) pri nižších otáčkach. Ide o trojvalcový motor s výkonom 60,9 koní. Dobrou správou je, že môžete mať vo svojom Swifte aj pohon 4×4 vďaka ALLGRIP AUTO! A samozrejme si môžete vybrať aj automatickú CVT prevodovku.

Úplne nový interiér je výrazne modernejší a dominuje mu samostatne stojaci 9-palcový multifunkčný displej, rovnako s bezplatnou aktualizáciou máp na 7 rokov či podporou Android Auto a Apple Car Play v bezdrôtovej verzii. Taktiež poteší podpora aplikácie Suzuki Connect.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.