Reklama

Na Slovensko vstupuje on-line investičná platforma z Čiech, Fondee

Zdroj | Fondee
Števo Porubský
Zdroj | Fondee
Zdroj | Fondee

Česká investičná platforma Fondee vstupuje na slovenský trh. Od dnes je možné sa cez platformu zadarmo zaregistrovať a investovať do najrôznejších portfólií a tak diverzifikovať svoje investície. Fondee je licencované Českou národnou bankou a ide o tzv. fintech produkt.

Start-up Fondee vznikol pred 3 rokmi v Česku. Založili ho manželia Eva a Jan Hlavsoví, ktorí roky predtým pôsobili na rôznych finančných pozíciách v Londýne, „kde na najvyšších poschodiach londýnskeho City mali na starosti transakcie, fúzie a úvery v miliardách libier.“ Po návrate do Česka prišli na to, že v krajine nie je jediná platforma na on-line investovanie, ktorej by mohol porozumieť aj bežný človek. Po štyroch rokoch od založenia spoločnosti start-up oficiálne vstupuje aj na slovenský trh.

Zdroj | Fondee

„Slováci, rovnako ako aj Češi, majú iracionálny strach z investovania, pritom na Západe ľudia nenechávajú svoje peniaze len tak ležať na bežných účtoch,“ povedal Jan Hlavsa, zakladateľ startupu Fondee.

Novo vybudovanú pobočku v Bratislave povedie Július Kaliský, ktorý má dlhoročné skúsenosti z vedúcich pozícií v organizáciách ako napríklad UNICEF, Realpad či Lindström.

Čo je Fondee?

Ide o fintech start-up, teda finančný start-up operujúci zásadne v on-line priestore. Fondee nemá žiadne pobočky, na všetko stačí internet. V susednom Česku má k dnešnému dňu viac ako 7 000 klientov.

Cieľom Fondee je podľa vlastných slov „zhodnocovať úspory v západnom štýle – jednoducho, transparentne, bezstarostne a predovšetkým bez účasti bánk a poradcov.“

Zdroj | Fondee

 

Cez Fondee je možné investovať jednorazovo či každý mesiac. Fondee ako mnoho ďalších podobných zahraničných služieb ponúka zhodnocovanie peňazí v takzvaných Exchange Traded Funds (ETF). ETF sa obchodujú na burze a ich cena kopíruje trhový index. Zaujímavé je, že samo sa nepohybuje na burze cenných papierov, kde obchodovanie prebieha, ale na nákup využíva brokera, cez ktorého nakupuje a predáva cenné papiere klientov.

ETF-ká a peniaze sú tak u brokera na účte, ktorý je označený ako zákaznícky. Aktíva teda nemá ohroziť ani neočakávaná situácia, akou je ukončenie činnosti Fondee či brokera, pretože tento účet je vyňatý z insolvenčnej podstaty.

Fondee založili manželia Eva a Jan Hlavsoví, ktorý do spoločnosti investovali 10 miliónov českých korún. Neskôr do spoločnosti vstúpilo J&T s rovnakou výškou investície.

Zdroj | Fondee

Ako investovať vo Fondee?

Základom je založenie si osobného účtu. Ten je bezplatný, poplatky si platforma účtuje až pi investovaní. Cez jednoduchý dotazník si zadefinujete svoj investičný profil, podľa ktorého potom alokujete svoje investície. Následne je nutné overenie totožnosti oskenovaním občianskeho preukazu a tváre. Následne je kontrola osobných údajov a podpis zmluvy cez SMS.

Zdroj | Fondee

Následne môžete investovať do jedného zo 7 ponúkaných portfólií: Konzervatívny investor, Obozretný investor, Rozvážny investor, Vyvážený investor, Smelý investor, Nebojácny investor a Odvážny investor. Každé portfólio obsahuje iný podiel akcií a dlhopisov, takže odlišné sú aj potenciálne výnosy a riziko. Každé portfólio tvorí až 14 rôznych ETFiek.

Zdroj | Fondee

„Zatiaľ čo najmenej rizikové portfólio by malo ročne zarábať približne 3,5 % ročne, najodvážnejším typom svoje financie uložené na Fondee účte zhodnotíte až o 12 %,“ vysvetľuje Július Kaliský.

Potom stačí len poslať vklad, ktorý si prajete zainvestovať, a Fondee sa postará o všetky príkazy a udržovanie portfólia podľa zvoleného modelového portfólia. Minimálna investícia je 40 €. Každé portfólio má dané percentuálne zastúpenie akcií a dlhopisov. Každý deň sa ceny akcií a dlhopisov menia, a preto po čase môže byť zloženie portfólia odlišné od pôvodne vybraného zloženia. Preto Fondee automaticky rebalancuje celé portfólio a tak každý mesiac je percentuálne zloženie portfólia rovnaké.

Zdroj | Fondee

Koľko to stojí?

Za investovanie cez Fondee zaplatíte ročný poplatok 0,9 % + poplatok za správu ETF, ktorý tvorí v priemerne 0,15 % ročne. Neplatia sa naopak žiadne vstupné, výstupné (pri výbere) ani výkonnostné poplatky.

V prípade ročnej investície vo výške 1 000 € je poplatok vo výške zhruba 10-15 € v závislosti od výšky jednotlivých poplatok za správu ETF.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.