Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na pole prémiových elektromobilov vstupuje ďalší hráč. Dáva si však na čas

Na pole prémiových elektromobilov vstupuje ďalší hráč. Dáva si však na čas
Zdroj | Lincoln
Tomáš Šmidák
Na pole prémiových elektromobilov vstupuje ďalší hráč. Dáva si však na čas
Zdroj | Lincoln
Zdroj | Lincoln

Americká automobilka Lincoln sa s predstavovaním svojich elektrických modelov veľmi neponáhľa. Len v apríli nám ukázala svoj prvý koncept elektrického SUV s názvom Star. Pred pár dňami sme sa dočkali predstavenia novinky v podobe Lincoln Model L100 EV, ktorou výrobca prezentuje svoje vnímanie luxusnej elektromobility.

Koncept je inšpirovaný modelom 1922 Model L, ktorý bol prvým luxusným autom vozidlom značky Lincoln. Dizajn L100 EV je futuristický a dáva veľký dôraz na aerodynamiku. Dlhé telo s nízkym postojom bolo tvarované veterným tunelom. Aby bolo nastupovanie komfortnejšie, pri vstupe sa otvoria nielen „Rolls-Royce“ dvere ale aj strecha.

Na diskoch kolies by sa mali nachádzať svetelné ukazovatele batérie či počet pasažierov, ktorí v aute sú alebo doňho prichádzajú. V interiéri sa bude nachádzať obloženie z recyklovateľných materiálov. Podobne na tom budú aj sedadlá, ktoré sa budú vedieť v prípade potreby otočiť, aby mohla posádka spolu komunikovať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dominantným prvkom stredovej konzoly bude ovládač inšpirovaný šachovými figúrkami, ktorí bude slúžiť ako volant. Ovládanie by podľa slov značky malo byť plynulé a jednoduché napriek tomu, že tento model by mal byť plne autonómny. Výrobca hovorí aj o tzv. digitálnej podlahe, aj keď bližšie nešpecifikoval čo sa za týmto názvom skrýva.

Otázne je, či a koľko z týchto prvkov sa dostane aj do sériového modelu. To, že sa Lincoln pomaly zapája do elektrifikácie je však dobrou správou pre nás všetkých. Avšak konkurencia v podobe Mercedes-Benz EQS či Lucid Air už je dávno tu a presadiť sa v nej, nebude vôbec jednoduché. Prvého elektrického modelu od prémiového amerického výrobcu sa dočkáme v roku 2024 a to Aviator EV.