Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na Novom Zélande testujú novú optiku. Je až 25x rýchlejšia ako tá naša

Na Novom Zélande testujú novú optiku. Je až 25x rýchlejšia ako tá naša
Zdroj | Pexels
Tomáš Šmidák
Na Novom Zélande testujú novú optiku. Je až 25x rýchlejšia ako tá naša
Zdroj | Pexels
Zdroj | Pexels

Na Novom Zélande aktuálne testujú optický internet s rýchlosťou 25 Gbps. Pripojenie je prevádzkované operátorom Chorus v spolupráci s Nokiou.

Mnohí z vás doma určite využívate služby optického internetu nakoľko ide o aktuálne najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob pripojenia. Na Slovensku je v súčasnosti bežne dostupné optické pripojenie s rýchlosťou 1 Gbps.

Zdroj | Pexels

Pokiaľ by ste chceli to najlepšie, budete musieť siahnuť po optike od Antiku. Ten ponúka tzv. symetrické pripojenie, čo znamená, že download aj upload majú rovnakú rýchlosť 10 Gbps. Je to však stále nič v porovnaní s tým, čo majú po novom k dispozícií obyvatelia Nového Zélandu.

Zdroj | Antik Telekom
Pozrite si

Starlink vs. optický internet – kde víťazí SpaceX a kde ťahá za kratší koniec?

Novozélandský operátor Chorus, ktorý poskytuje veľkoobchodné služby v rámci internetového pripojenia, oznámil úspešné demonštrovanie pasívnej optiky s rýchlosťou 25 Gbps. Ide však samozrejme o maximálnu možnú rýchlosť. Reálne testy v laboratóriách ukázali priemer niekde na úrovni 21.4 Gbps. To ale nič nemení na tom, že sa jedná o viac ako dvojnásobnú rýchlosť oproti tomu najrýchlejšiemu čo nájdeme u nás doma.

Zdroj | Chorus

Pripojenie je realizovateľné vďaka technológiám od Nokie, ktoré operátor využíva aj pre svoje ostatné služby. Chorus očakáva, že toto pripojenie by sa mohlo stať realitou pre bežných používateľov v horizonte dvoch až troch rokov. Zároveň tiež pracuje na technológii, ktorá by umožnila symetrické pripojenie s hodnotami 25 Gbps / 25 Gbps respektíve 25 Gbps / 10 Gbps.

Pozrite si

Čo je to optický Thunderbolt kábel? Majster v prenosoch na dlhé vzdialenosti

Zdroj | Gigazine

Operátor plánuje túto službu ponúknuť predovšetkým veľkým dátovým spoločnostiam, ktoré môžu z rýchleho pripojenia vo veľkom benefitovať. Či už pôjde o cloudové platformy alebo spoločnosti venujúce sa vývoju aplikácií určených pre metaverzum.