Reklama

Na mori s BMW

Patrik Kimijan

More, jachta a BMW. Tiež sme si donedávna mysleli, že takto budú vyzerať naše životy najskôr tak o 20 rokov, no našli sme spôsob ako veci urýchliť. Síce sme zatiaľ nenakódili nič také, čo by sme mohli predať Zuckerbergovi, no už vieme, že zažiť takýto vysoko návykový mix exkluzivity, dobrodružstva a technológií je dostupnejšie ako sa zdá.

BMW Sail Racing Academy

Začiatkom júna sme v slovinskej Portoroži otestovali BMW Sail Racing Academy, exkluzívne jachtárske podujatie, kde počas troch dní pod vedením špičkových profesionálov posuniete svoje jachtárske schopnosti o kus bližšie k dokonalsti. Alebo tak ako ja, prežijete svoj prvý jachtársky zážitok, v dôsledku ktorého po návrate domov zháňate hypotéku a kupujete jachtu.

BMW Sail Racing Academy

Prečo BMW a jachting? Zabudnime na chvílu na stereotypnú predstavu o plávajúcich vilách s vytunenými modelkami na palube, plavba na skutočnej jachte je totiž zážitok spájajúci dômyselnosť, špičkové technológie, dynamiku a dobrodružstvo. Presne tak, ako autá od BMW. Ale späť do Portoroži.

BMW Sail Racing Academy

Počas BMW Sail Racing Academy sa zúčastníte teroretických lekcií ako aj praktických cvičení na mori, ktoré sú zamerané na zdokonalenie športovej jachtárskej techniky a klasických pretekárskych stratégií. Náš novinársky program bol o jeden deň kratší a tak sme v sobotu absolvovali testy, teoretickú prípravu, zoznámenie sa s loďami a na záver niekoľkohodinový klasifikovaný tréning na mori. V nedeľu potom krátky meeting k pretekárskej stratégií, pravidlám a potom už nasledoval záverečný ostrý pretek.

BMW Sail Racing Academy

Medzi všetkými tými vetrami ošlahanými novinármi z jachtárskych časopisov, som bol jedným zo štyroch exotov, ktorí ešte nikdy na jachte nestáli. Mierne som zneistel už počas zoznamovacej večere, kedy nám rozdali slovensko-anglický slovník jachtárskych pojmov na piatich husto zapísaných A4-kách. Úplnej panike som prepadol až nasledujúce ráno, keď som v teste jachtárskych schopností nielenže nepoznal odpovede, s tým som v podstate rátal, no ja som nerozumel ani jedinej otázke! A to bol môj test v slovenčine.

BMW Sail Racing Academy
Časť našej Broken crew. Vpravo Vlado Vanko z HN, v strede slovniská jachtárska hviezda Teja Černe a vľavo sa ja snažím kŕčovitým úsmevom maskovať strach a paniku.

Podľa výsledkov testu sú následne vytvorené posádky tak, aby v každej lodi boli rovnomerne zastúpení ľudia s rôznymi jachtárskymi skúsenosťami. Naša loď je snom každého kapitána, v posádke sú dvaja úplný nováčikovia, ďalší sa už raz v živote na jachte viezol a keďže to ten štvrtý, hoci veľmi skúsený, borec nemôže s nami sám zvládnuť, tak sa ku nám pripája aj slovinská lektorka Teja. Práve pri praktickej časti prípravy, teda od momentu, kedy som prvý krát vživote vstúpil na jachtu, sa ukázali kvality inštruktorov BMW Sail Racing Academy. V našom prípade inštruktorky, ktorá nám všetky tie čudné jachtárske termíny a výrazy dokázala zrozumiteľne premeniť na skutočné predmety a úkony, vďaka čomu som už po prvom tréningu vedel ako-tak reagovať na základné povely a robiť to, čo je v danej chvíli treba. Síce na jachtárske pomery pomaly a kostrbato, ale predsa. To ako naša posádka zelenáčov dopadla v konkurencii skúsených jachtárov sa dočítate vo veľkej reportáži v najbližšom čísle časopisu TECHBOX 7-8/2013, ktoré výjde už 11. júla 2013.

BMW Sail Racing Academy

BMW Sail Racing Academy pre účastníkov zo Slovenska sa tento rok koná 13.-15. septembra, počet účastníkov je obmedzený na 24 ľudí, preto ak ste už niekedy počuli výrazy ako geneker, jib alebo tack a chcete sa o jachtingu naučiť viac, tak sa rýchlo registrujte na www.bmw.sk/sailracing. Cena kurzu je 1 100 EUR. Na prvý pohľad sa to môže zdať veľa, ale keď sa na to pozriete detailne, tak zistíte že za svoje peniaze dostanete tri noci v luxusnom päťhviezdičkovom hoteli Kempinski Palace Portorož vrátane plnej penzie, transport medzi hotelom a prístavom limuzínami BMW. Totiž ak priletíte do Ljublany lietadlom, tak vás rovnako príjemným spôsobom prepravia z letiska do hotela a potom späť. Samotný výcvik si užijete na nových jachtách Elan 210, v prípade potreby vám zapožičajú jachtárske oblečenie, ale hlavne získate to najpodstatnejšie – skúsenosti a rady od špičkových jachtárskych profesionálov, ktorí majú za sebou účast na olympiských hrách alebo America´s Cup-e. Ak vás jachting čo len trochu zaujíma, tak je to naozaj vynikajúca ponuka. Navyše byť majiteľom auta BMW je síce vítané, no vôbec nie povinné.

Foto: BMW, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.