Reklama

Na Islande sa donáška jedla dronom stáva realitou

Zdroj | Flytrex
Viktor Šmidák
Zdroj | Flytrex
Zdroj | Flytrex

Malé drony ako ich poznáme sú využívané hlavne pri kamerovaní. Do budúcna majú veľký potenciál, na Islande sú však k novému využitiu asi najbližšie.

Na tomto malom ostrove sa v ešte menšom hlavnom meste totiž testuje donáška hamburgerov a piva, ktoré prevádzkuje izraelská dopravná spoločnosť Flytrex.

Tá sa spojila s tuzemskou službou AHA, aby spolu ponúkli obyvateľom Reykjaviku donášku jedla domov pomocou dronov. Flytrex však za ich výrobou nestojí. Izraelská spoločnosť sa naopak sústredila na vyhovenie tamojším reguláciám, trénovanie zamestnancov a budovanie cloudovej siete, na ktorej by celý systém fungoval.

Zdroj | gualtiero boffi/Shutterstock

Celý proces ale zatiaľ nie je plne automatizovaný. Kvôli polohe Reykjaviku na Islande je niekedy donáška jedla problematická. Flytrex preto používa modifikovaného drona DJI Matrice 600, pričom ten je naložený pracovníkmi AHA, následne preletí záliv, na konci ktorého odovzdá jedlo vodičovi. Donáška by bežným spôsobom trvala pol hodinu, v spolupráci s dronom to vie AHA zvládnuť v priebehu niekoľkých minút.

Zdroj | DJI

Plán má ale zatiaľ niekoľko nevýhod. Aktuálne na donášku funguje iba jedna cesta. Upravený dron, ktorý pozostáva hlavne z pridaného oddelenia na prenos jedla, je potom schopný letieť 10 kilometrov s váhou do troch kilogramov, čo môže byť pri väčšej vyťaženosti takisto problémom.

Pozrite si

Izrael bude mať na boj v mestách ozbrojené drony TIKAD

AHA a Flytrex chcú začať v ostrom nasadení s 20 objednávkami denne. Do konca roka by sa mali obyvatelia Reykjaviku dočkať plnohodnotnej prevádzky, čo by sa malo premietnuť v pridaní ďalších trás. Zaujímavým je ale riešenie, akým budú drony jedlo donášať. DJI Matrice 600 totiž nebude pri každom dome pristávať, stravu jednoducho spustí dole po lane.

Flytrex má navyše jeden ďalší spôsob podnikania. Zo značky chce vybudovať akýsi franchise, kedy by podnikom poskytol drony, tréning i pomoc pri práci s reguláciami daného štátu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.