- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 16.1.2023
Na internete sú vaše fotky, o ktorých možno neviete. Táto stránka vám ich ukáže
Na väčšinu selfie fotografií a profiloviek, ktoré ste si nahrali na sociálne siete, si zrejme pri hlbšom zamyslení spomeniete. Na internete sa však možno bez vášho vedomia nachádzajú aj fotografie, ktoré vás zachytávajú na nejakej spoločenskej akcii alebo spoločné fotky s vašimi priateľmi, ktoré niekde publikovali bez toho, aby vám o tom dali vedieť.
Nájsť takéto fotografie je už dnes výrazne jednoduchšie ako v minulosti a to vďaka technológii rozpoznávania tvárí, na ktorej je postavená aj aktuálne na sociálnych sieťach veľmi populárna webová stránka PimEyes.
Do služby stačí vložiť vašu fotografiu a o pár sekúnd už uvidíte všetky fotografie, ktoré služba PimEyes dokázala nájsť na verejne dostupných webových stránkach. Ak ste čo i len trochu viac aktívnym používateľom a celý život sa nevyhýbate fotoaparátom, výsledky vedia celkom prekvapiť.
V mojom prípade služba úspešne vyhľadala zrejme všetky moje selfie fotografie, ktoré som vytvoril popri testovaní rôznych smartfónov pre tento portál. Medzi výsledkami sa však nachádzali aj ďalšie fotografie z udalostí, na ktorých existenciu som za tie roky už aj zabudol.
V základe je služba PimEyes bezplatná, no financovaná podľa jej tvrdení nie je zo zberu dát. Naopak, fotografie, ktoré do služby odošlete pre spustenie vyhľadávania, sú vraj po jeho ukončení zo serverov služby zmazané. Financie jej tvorcovia získavajú z troch rôznych úrovní predplatného, ktorého výška sa pohybuje od 34,99 € až po 344,99 € mesačne a ktoré ponúkajú rôzne počty možných vyhľadávaní, ako aj dodatočné funkcie počnúc upozorneniami na nové výsledky až po prístup k zdrojovým webovým stránkam.
Ako používateľ bez plateného účtu sa z výsledkov vyhľadávania totiž nedozviete, z akej konkrétnej podstránky PimEyes fotografiu získal. K dispozícii máte iba náhľad, resp. doménu, ktorá vám niekedy pomôže aspoň odhadnúť, v akej súvislosti sa vaša fotografia na danom portáli nachádza.
PimEyes je aktuálnym hitom na sociálnych sieťach, kde ho rôzny ľudia prezentujú ako šokujúco presnú službu a niekedy ako zaujímavý zdroj zábavy, kedy služba namiesto vašich fotografií nájde na internete vašich dvojníkov, resp. ľudí, ktorí by pokojne mohli pochádzať z nejakej stratenej vety vašej rodiny. Služba však má ešte jednu rovinu spojenú s obavou o jej možné zneužitie.
Služba si totiž nijakým spôsobom neoveruje, či do nej nahrávate vašu vlastnú, alebo cudziu fotografiu a naopak predplatným skôr nabáda k tomu, aby ju jej platiaci používatelia využívali na pravidelné vyhľadávanie fotografií cudzích ľudí na internete.
Predstavte si napríklad, že si oddelenie ľudských zdrojov firmy, do ktorej sa hlásite na voľnú pozíciu, vytiahne fotografiu z vášho životopisu a prostredníctvom PimEyes si vyhľadá všetky vaše fotografie dostupné na internete, napr. vrátane tých z koncertov, diskoték či iných udalostí, ktoré s vašim pracovným životom nijak nesúvisia.
Aj z tohto dôvodu PimEyes ponúka ešte jednu funkciu a tou je žiadosť o vyradenie vašej tváre zo služby. Na tento účel má PimEyes k dispozícii samostatný formulár, prostredníctvom ktorého je do služby potrebné odoslať vašu fotografiu a anonymizovaný občiansky preukaz/pas.