Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Na GreenPass už netreba čakať, konečne je appka pre iOS aj Android! Ako na ňu?

Na GreenPass už netreba čakať, konečne je appka pre iOS aj Android! Ako na ňu?
Števo Porubský
Na GreenPass už netreba čakať, konečne je appka pre iOS aj Android! Ako na ňu?

Štát konečne zverejnil očakávanú mobilnú aplikáciu GreenPass pre operačné systémy Android a iOS. Presnejšie ju zverejnila štátna firma Slovensko IT, ktorá ju aj vytvorila. Aplikácia je od dnes dostupná a pripravená na používanie. Ako na to?

Zdroj | OPPO

Stiahnuť aplikáciu je možné ako akúkoľvek inú oficiálnu aplikáciu pre operačné systémy Android a iOS. Dostupná je, samozrejme, zadarmo. Má zhruba 32 MB. V Obchode Play od Google ale appku nenájdete, musíte použiť priamo link, inak vás obchod odkáže na akúsi aplikáciu my GreenPass. Ak máte smartfón Huawei, appku v obchode nenájdete, keďže novšie modely Google Play Obchod nemajú.

Aplikácia je pomerne jednoduchá na používanie. Základom je vytvorenie si PIN kódu, ktorým budú dáta v aplikácii chránené.

PIN kód nesmie obsahovať čísla idúce za sebou, takže ak chcete použiť rovnaký PIN ako máte v smartfóne 12345 fungovať veru nebude. Je načase si takýto PIN zmeniť.

Plusom je, že namiesto zadávanie PIN kódu je možné využívať odtlačok prsta. Appka vás k tomu vyzve už pri vytváraní PIN kódu.

V appke nie sú sprvoti žiadne COVID preukazy, nutné je ich nahrať. Aplikácia na to ponúka dva spôsoby – oskenovaním QR kódu, alebo pomocou ich stiahnutia priamo do aplikácie.

Ak teda máte COVID preukaz z posledných dní s QR kódom, stačí ho oskenovať. Ak kód vytlačený či v počítači nemáte, zvoľte možnosť stiahnutia.

Žiaľ, nestačí vám COVID kód, ktorý NCZI posiela formou SMS. Musíte ísť opäť na web stránku korona.gov a o kód požiadať. Opätovne tak musíte zadávať telefónne číslo, COVID pass kód a rok narodenia… Následne opäť počkáte na SMS kód a nakoniec si vyberiete možnosť Vytvoriť/zmeniť prístupový kód.

Aby toho ale nebolo málo, kód musí obsahovať aspoň jedno veľké písmeno, jedno malé písmeno, dve čísla a jeden špeciálny znak. Zároveň, to až po zadaní prvého možného kódu, kódu musí obsahovať aspoň 8 znakov.

Po vytvorení kódu ho zadáte v aplikácii, kde následne vyplníte ročné číslo alebo iný identifikátor.

Následne sa zobrazia dostupné preukazy očkovania. Potvrdíte stiahnutie a je to.

Aplikácia ponúka aj zaujímavú funkciu, ktorá sa zobrazí po kliknutí na Zobraziť detail, a to preklad do anglického jazyka. Druhou možnosťou je ukrytie osobných údajov. Zobrazia sa iba tie, ktoré sú potrebné pre čítačku. Na čítanei týchto QR kódov je totiž nutná špeciálna aplikácia, ktorou budú disponovať všetky zložky možné kontroly COVID preukazov.

COVID preukaz je zároveň možné pripnúť aj na domovskú obrazovku, takže appku nebudete musieť pri cestovaní a kontrolách neustále hľadať v menu a mori aplikácií. Zároveň si môžete z appky vygenerovať PDF súbor, ktorý môžete vytlačiť. Poslednou možnosťou je vymazanie preukazu.

Aplikácia GreenPass je tak konečne vonku a pre Android plne funkčná. Aplikáciu skúšame ešte pre iOS. V prípade problémov a nejasností vás budeme o nich informovať. Aplikácia plnohodnotne funguje aj na operačnom systéme iOS. Screenshoty z iPhonu sme doplnili i do článku.

Ak ste sa už zaočkovali, nemusíte čakať, stiahnite si aplikáciu i preukaz. GreenPass je dostupný pre Android a iOS.

Aplikácia bude tiež potrebná aj v prípade, že ste už prekonali ochorenie COVID-19 či v prípade, že nie ste očkovaní, ale máte negatívny PCR alebo AG test.