Reklama

Na čo je dobrý 360 Hz monitor a komu sa vlastne oplatí jeho kúpa?

Zdroj | Florian Olivo
Stanislav Vinc
Zdroj | Florian Olivo
Zdroj | Florian Olivo

Pri počítačových monitoroch sme zvyknutí na postupný pokrok v rozlíšení či podaní farieb v podobe prechodu od TN cez IPS až po OLED panely. Hráči však sledujú ešte jeden parameter a tým je obnovovacia frekvencia.

Doterajších 60 Hz už dnes hráčom nestačí, štandardom je 120-144 Hz, zatiaľ čo tí náročnejší môžu siahnuť aj po 165, 240 a najnovšie dokonca už aj 360 Hz monitoroch. Aký to má však vlastne zmysel?

K tejto otázke nás doviedol najnovší herný monitor Dell Alienware AW2724HF, ktorý na svojej 27″ uhlopriečke rozprestiera Full HD rozlíšenie s obnovovaciu frekvenciou 360 Hz skombinovanú s extrémne nízkou obnovovacou frekvenciou na úrovni 0,5-1 milisekundy. Full HD rozlíšenie však už dnes nie je žiadne terno, prečo by si ho teda niekto vybral na výmenu za viac hertzov?

Obsah pokračuje pod reklamou

Obnovovacia frekvencia obrazovky označuje to, koľko krát za sekundu bude na obrazovke vykreslený aktuálny obsah, či už ide len o program, film alebo hru. Čím vyššia frekvencia (udávaná v hertzoch), tým nižšie rozmazanie a omeškanie obrazu.

Ukážka rozdielu medzi 60 Hz a 240 Hz.

Vyššia obnovovacia frekvencia má už v samotnom systéme, bežných programoch či pri prehliadaní internetu viditeľný estetický benefit. Pohyb kurzora, posun stránky či presúvanie okien pôsobí už pri 120 Hz obnovovacej frekvencii v porovnaní so 60 Hz výrazne prirodzenejšie a krajšie. Na spôsob či kvalitu vašej práce to nebude mať zrejme žiaden efekt, no na takýto monitor sa vám bude určite lepšie pozerať.

Iný význam má vyššia obnovovacia frekvencia v hrách, kde sa obsah na obrazovke mení výrazne častejšie ako v prípade iného typu obsahu a kde už môžeme hovoriť aj o nejakom reálnom dopade na výsledky, hoci herné.

V hre sa vykresľuje tak často, ako vám to dovolí váš hardvér a zároveň monitor. Ak si so zreteľom na to teraz predstavíte napr. akčnú hru, na jednej snímke ešte môžete pred sebou vidieť prázdnu miestnosť a na ďalšej už spoza prekážky na vás môže vykúkať iný hráč v roli nepriateľa. To, či si ho stihnete všimnúť a či ho budete mať šancu trafiť, nezáleží iba od vašich reflexov, ale aj od obnovovacej frekvencie obrazovky.

Ako to potvrdzuje aj video vyššie, najciteľnejší je prechod zo štandardných 60 Hz na 120/144 Hz, pričom ide zároveň o skok, z ktorého už niet ľahkej cesty späť. Pri porovnávaní 144, 240 a 360 Hz však už možno váhate. Iste, ten rozdiel je tam taktiež viditeľný, no nie je už ani zďaleka tak výrazný. Stojí teda za to?

Pokiaľ vôbec nehrávate hry, no myslíte, že viete oceniť plynulejší obraz aj mimo nich, bez obáv siahnite po 120/144 Hz monitore, ktorý vám určite spríjemní prácu, štúdium či bežné scrollovanie internetom. Ak hry hrávate, do 120/144/165 Hz monitora choďte určite všetkými desiatimi, neoľutujete. Odporúčame vám však vybrať si zlatú strednú cestu a s posunom vpred po stránke Hz si vyberte zároveň model s Quad HD rozlíšením, čo aktuálne považujeme za skvelú zlatú strednú cestu pre hráčov.

Voľným okom a aj bez spomalených záberov je prekvapivo hneď na prvý pohľad viditeľný aj rozdiel medzi 144 a 240 Hz. Pokiaľ však nie ste členom e-športového tímu alebo nie ste skutočne obrazovým fajnšmekrom, investícia do takéhoto monitora nám už v takom prípade nedáva veľký zmysel. Do úvahy totiž musíte brať aj fakt, že takejto obnovovacej frekvencii musí stačiť aj snímkovanie hry a teda grafická karta vášho počítača.

A čo teda 360 Hz monitory? Teória je jasná, viac snímok sa rovná plynulejšiemu pohybu a teda možnosti adekvátnejšie reagovať v hrách. Pravdou však je, že rozdiel medzi 240 a 360 Hz vám vo väčšine hier neprinesie žiadnu zásadnú výhodu, pričom existuje len málo titulov, ktoré vôbec dokážu na bežnom hardvéri bežať pri tak vysokom snímkovaní. Najčastejšie ide práve o e-športové tituly, kde tento pokrok môže dať istú konkurenčnú výhodu profesionálnym hráčom.

Pre bežných hráčov by tak šlo o zbytočnú investíciu a navyše o ukrátenie sa o možnosť zahrať si obľúbené tituly vo vyššom rozlíšení. Aktuálna ponuka 360 Hz monitorov je totiž pomerne úzka, pričom väčšina z nich túto frekvenciu kombinuje iba s Full HD rozlíšením. Tých, ktorí nehrajú hry, už pri takýchto parametroch snáď ani nemusíme spomínať, zmysel pre nich strácajú už aj 165 až 240 Hz obrazovky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.