Reklama

Na ceste je nová smernica EÚ. Koniec bombastickým zľavám a falošným recenziám?

Zdroj | rupixen.com
Michal Sobek
Zdroj | rupixen.com
Zdroj | rupixen.com

Nová smernica Európskej únie prináša nové pravidlá nakupovania cez internet. Zmeny sa dotknú falošných recenzií aj dvojakej kvality s cieľom vyššej ochrany spotrebiteľa.

Pozrite si

Pre koho je herný smartfón? Vďaka týmto veciam si získa aj vás!

Po novom výrobky odlišného zloženia, ktoré sú uvádzané na trh vo viacerých štátoch ako identické, budú po novom považované za klamlivú obchodnú praktiku. Je to problém vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy. Je tu však aj výnimka, ktorá platí v prípade, že rozdielnosť je zapríčinená napríklad nedostupnosťou alebo sezónnosťou surovín.

Zdroj | ESET

Zmeny sa budú týkať aj zliav. Obchodník bude nútený vypočítať zľavu z najnižšej ceny, ktorú ponúkal v období posledných 30 dní. To zamedzí bombastickým zľavám, najmä v období Black Friday. Na portáli heureka.sk si dokonca vedia používatelia overiť ceny cez graf Vývoja ceny.

Nová smernica zakazuje majiteľom e-shopov používať falošné online recenzie, ktoré majú len presvedčiť zákazníka ku kúpe daného produktu. Dokonca sa ukladá povinnosť zaviesť postupy, ktorými budú e-shopy kontrolovať, či recenzie pochádzajú od zákazníkov, ktorí si produkt naozaj zakúpili, a to môže byť pre e-shopy problém.

Zdroj | Burst

Jan Mayer, výkonný riaditeľ slovenskej a českej Heureky, hovorí, že e-shopy zapojené do ich programu Overené zákazníkmi majú istotu, že recenzie sú v súlade s touto smernicou a nemusia sa obávať žiadnych sankcií.

Smernica prinesie aj väčšiu transparentnosť, čo znamená, že zákazníci budú mať právo vedieť, či si obchodníci za umiestnenie ich ponuky na popredných priečkach priplatili. Napríklad Heureka to už označuje ako sponzorované a bude to musieť len kozmeticky upraviť.

Pozrite si

Povinné PZP pre elektrokolobežky? EÚ schválila nové nariadenie

Členské štáty mali povinnosť zaviesť smernicu do vnútroštátnych predpisov do novembra 2021, no meškaním sa implementácia oddialila na máj 2022. Obchodníci získajú dodatočný čas, aby sa na tieto zmeny poctivo pripravili.

Ak dôjde k porušeniu, tak príslušné štátne orgány môžu udeliť pokutu vo výške až 4 % z ročného obratu podnikateľa alebo v inom prípade až do výšky 2 miliónov eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.