Reklama

Na Apple iMac Retina 5K Display si budete môcť oči vyočiť!

Marek Šimunek

Apple už pravidelne pri uvedení novej verzie svojho operačného systému OS X aktualizuje aj niektoré počítače vo svojej ponuke. Tentokrát sa aktualizácie dočkal iMac, ktorý dostal do vienka Retina displej a tiež najmenší počítač od Apple, ktorý už po aktualizácii doslova kričal.

Apple iMac Retina 5K display

iMac ponúkne najlepší displej v portfóliu Apple

Ak ste čakali, že Apple dnes predstaví MacBook Air s Retina displejom, budete určite sklamaní. Do najtenšieho MacBooku sa Retina zatiaľ nenasťahovala. Zato zaklopala na dvere toho najväčšieho, teda 27” iMacu. Apple totiž počas tlačovej konferencie predstavil úplne nový Apple iMac Retina 5K Display. Čo slovo Retina v názve produktov Apple znamená už istotne viete. Tento displej bude doslova dych berúci, veď iMac sa vďaka nemu zaradil na špičku medzi desktopmi.

Apple iMac Retina 5K display

Retina displej nového iMacu bude totiž ponúkať nie 4K, ale rovno 5K rozlíšenie. Na uhlopriečke displeja nájdete 14,7 Mpx, čo v konečnom dôsledku bude znamenať rozlíšenie neskutočných 5 120 x 2 880 px! Len pre predstavu môžete mať vedľa seba až sedem Full HD filmov, či bez problémov pracovať s 4K videom a ešte vám na displeji ostane dostatok miesta. Samotný displej je vytvorený technológiou Oxide TFT a má LED podsvietenie. Apple sa však nezabudlo pochváliť, že nový displej je až o 30% úspornejší, ako v prípade predchádzajúcej generácie.

Apple iMac Retina 5K Display

Samotný iMac sa pritom po stránke dizajnu nijako nezmenil. Stále je to ten hliníkový krásavec s až fetišisticky tenkým telom, ktorého hrúbka na krajoch dosahuje 5 mm. Ani v tom novom si používateľ nebude môcť meniť “črevá” podľa potreby, takže bude platiť, aký si ho kúpite, taký ho budete používať. Pripravte si teda peňaženky, lebo ak prahnete po výkone, lacný špás to veru nebude.

Apple iMac Retina 5K Display

Základný model, ktorý sa v Nemecku predáva za 2 599 eur (obdobné ceny môžete očakávať aj u nás), bude obsahovať štvorjadrový procesor Intel Core i5 s taktom 3,5 GHz, 8 GB operačnej pamäte a 1 TB Fusion Drive. Grafickou kartou v tomto prípade bude AMD Radeon R9 M290X s 2 GB GDDR5. Ak sa však rozhodnete trošku rozšupnúť a túžite po tom najlepšom, môžete si pripraviť krásnych 4 499 eur. Krásne, však? To ale bude váš Retina iMac mať štvorjadrové srdce Intel Core i7 s taktom 4,0 GHz, 32 GB RAM, 1 TB flash disk a grafickú kartu AMD Radeon R9 M295X s 4 GB GDDR5 pamäte a to už je celkom slušná mašinka.

 

Mac mini je nový, ale výkonu veľa nepobral

Okrem tejto nádhery, ktorá sa stala hviezdou večera Apple aktualizoval aj svoj najmenší stolový počítač, Mac mini. Táto aktualizácia však až tak moc nepoteší. Dizajn mini sa nijako nezmenil a tak úpravy nastali len v komponentoch. Rozhodnutie či sú úpravy správne, necháme na vás. Podstata je v tom, že z ponuky sa vytratil Mac mini Server, ktorý ako jediný disponoval štvorjadrovým procesorom. Nová trojica Mac mini tak beží “len” na dvojjadrách, aj keď na nových procesoroch Intel štvrtej generácie.

Apple Mac mini

Základný model za 519 eur ponúkne dvojjadrový procesor Intel Core i5 s taktom 1,4 GHz, 4 GB operačnej pamäte, grafickú kartu Intel HD Graphics 5000 a na dnešné pomery už starý pevný disk. Na opačnej strane portfólia bude Mac mini s dvojjadrovým procesorom Intel Core i5 s taktom 2,8 GHz, 8 GB operačnej pamäte, grafickou kartou Intel Iris a 1 TB Fusion Drive. Jeho cena je 1 019 eur. Ak by ste si ho chceli ešte o niečo vyšperkovať, môžete. Najvybavenejší Mac mini s procesorom Intel Core i7 (3,0 GHz – dual core), 16 GB RAM a 1 TB flash diskom vás však bude stáť úctyhodných 2 219 eur.

Apple Mac mini

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.