Fanúšikov mobilných technológií, aj telekomunikačných odborníkov aktuálne zamestnáva hardvér a možnosti sietí 5G a 5G Advanced, ale čoraz viac už niektorí hľadia k novým horizontom. Na výstave MWC 2023 v Barcelone vystúpila Aliancia mobilných sietí novej generácie (NGMN), aby zdôraznila úlohu 6G pri riešení budúcich potrieb spotrebiteľov a firiem.
Japonský operátor NTT so svojou divíziou mobilných sietí NTT DOCOMO takisto odhalil svoje partnerstvá a plány pri vývoji technológií 6G. Treba pripomenúť, že NTT DOCOMO patrí k priekopníkom zavádzania nových generácií mobilných technológií a tvorby ich štandardov. Platí to už od začiatku milénia a príchodu sietí WCDMA (3G).
Na tlačovom brífingu v utorok 28.2. Aliancia NGMN komentovala svoje úsilie naprieč rôznymi trendmi v telekomunikačnej branži, vrátane práce na naplnení vízie pre 6G. Michael Irizarry, technický riaditeľ pre inžinierstvo a informačné technológie v UScellular, ktorý je členom predstavenstva NGMN, priznal, že odvetvie ešte nevie, čo je 6G, koľko bude stáť a aké problémy dokáže vyriešiť. V odbornej verejnosti však cítiť určité sklamanie z 5G sietí, ktoré zatiaľ nenaplnili bombastické predpovede o ich prínosoch.
Michael Irizarry poznamenal, že telekomunikačný ekosystém si stále nie je istý, či 5G dokáže podporovať niektoré z nových aplikácií, ako napríklad teleprítomnosť a pohlcujúce video. Možno áno, ale máme byť pripravení na 6G.
Technologické prechody medzi generáciami mobilných technológií zvyčajne trvajú sedem až 10 rokov – tak to bolo pri postupnosti z 3G na 4G, aj zo 4G na 5G. Preto dozrel čas intenzívne pracovať na vylepšeniach 5G a 5G-Advanced a na príprave 6G.
Aliancia NGMN už identifikovala a kategorizovala približne 50 aplikácií, ktoré budú potrebovať 6G technológie. Prvá kategória sa zaoberá vylepšenou ľudskou komunikáciou a prípadmi použitia, ktoré by využívali možnosti rozšírenej reality (XR), virtuálnej reality (VR), zmiešanej reality (MR) a „pohlcujúcej teleprítomnosti“.
Ďalšou oblasťou má byť možnosť spolupráce robotiky a autonómnych vozidiel medzi sebou a s ľuďmi a súvisiace služby, ktoré ponúkajú vylepšenú komunikáciu so strojmi. NGMN počíta aj s potrebou evolúcie siete a s rozšírením pokrytia, čo je kľúčové pre oblasti s veľmi nízkou hustotou obyvateľstva. Pokrytie tam operátori potrebujú dostať čo najhospodárnejšie. Tu poznamenajme, že tŕň z päty operátorom môže vytrhnúť priama komunikácia mobilných zariadení so satelitmi, čo je forma prístupových sietí, ktorá sa pomaly zavádza už dnes.
Na MWC informovala o svojich zámeroch v oblasti 6G aj japonská spoločnosť NTT. Cez svoju mobilnú divíziu NTT DOCOMO vytvorila partnerstvo s päticou veľkých hráčov, aby mohli experimentovať s technológiou novej generácie. Okrem spolupráce v oblasti výskumu a vývoja so spoločnosťami Fujitsu, NEC a Nokia bude NTT teraz spolupracovať na vývoji a testovaní 6G aj so spoločnosťami Ericsson a Keysight Technologies.
S Ericssonom začne NTT testovať nové bezdrôtové rozhrania 6G pre stredné pásmo 6 GHz – 15 GHz, ako aj sub-terahertzové pásma 100 GHz, schopné ultrarýchleho prenosu dát. Keysight Technologies zas prispeje k testovaniu šírenia rádia pre ultraširokopásmovú komunikáciu s použitím pásiem nad 6 GHz.
NTT sa už údajne zaoberá infraštruktúrou prenosu dát potrebnou na podporu služieb 6G. Podľa Nikkei Asia sa telekomunikačná spoločnosť spojila s domácim konkurentom KDDI pri vývoji technológie, ktorá je v súlade s konceptom optickej a bezdrôtovej siete IOWN (innovative optical and wireless network) NTT pre siete novej generácie. Zámerom dvojice telekomunikačných spoločností je využiť túto infraštruktúru v ére 6G. Nebude to trvať príliš dlho, keďže prognózy odhadujú spustenie prvých sietí 6G okolo roku 2030.