Reklama

MWC 2015 | IKEA chystá nábytok s bezdrôtovým nabíjaním

Juraj Procházka

V jednoduchosti je nielen sila, ale aj Qi. Qi, čchi, alebo aj ki sú fonetické prepisy pre čínske označenie „životnej sily“. Zároveň však Qi predstavuje aj jeden zo štandardov bezkáblového nabíjania na báze elektromagnetickej indukcie, ktorý už podporujú viaceré mobilné telefóny a ďalšie spotrebiče.

ikea-qi3

Na MWC 2015 sa s nábytkom s integrovanými indukčnými nabíjačkami pochválil najväčší výrobca nábytku IKEA. Švédsky výrobca tak naskočil na rozbehnutý vlak rozširovania bezkáblového nabíjania, v ktorom sa okrem iných vezú aj viaceré siete reštaurácií a kaviarní (napr. McDonald´s, Starbucks).

Pozrite si: Bezdrôtová nabíjačka, ktorá chce byť v stole každej reštaurácie

IKEA ohlásila novú líniu stolov, nočných stolíkov a lámp, ktoré budú mať zabudovanú Qi nabíjačku a do predaja by sa mali dostať už v apríli. Nabíjacie miesto je označené veľkým krížom v krúžku, s čím by mohli mať, ako so symbolom, problém vyznávači niektorých ortodoxných náboženstiev.

Na tlačovej konferencii v rámci MWC sa k podpore bezdrôtového nabíjania a k spolupráci s IKEA prihlásil aj Samsung. Samsung GALAXY S6 a S6 edge podporujú bezdrôtové nabíjanie na báze štandardu Wireless Power Consortium (Qi) a na trh prídu takisto ako švédsky nábytok v apríli 2015.

ikea-qi2

„Vďaka výskumu z návštev domácností vieme, že ľudia nemajú radi spleť káblov a často riešia problém, že nemôžu nájsť nabíjačku, alebo že nemajú v dosahu zásuvku. S naším novým inovatívnym riešením, ktoré integruje bezdrôtové nabíjanie do vybavenia domácnosti, bude život v domácnosti jednoduchší,“ povedala Jeanette Skjelmose, Business Area Manager pre oblasť osvetlenia a bezdrôtového nabíjania v IKEA.

Pozrite si: Bezdrôtové nabíjanie je v plienkach, budúcnosť má však veľkú

Nie všetci spotrebitelia však musia nový nábytok uvítať. K nadšeniu, ktoré má podporiť (alebo vyvolať?) boom bezdrôtového nabíjania, však musíme poznamenať, že rozhodne nejde o dobré riešenie pre ekológiu a ani pre ekonomiku. Euroúradníci, ktorí bdejú nad efektívnou spotrebou elektrickej energie, zakazujú vláknové žiarovky a boli by zakázali aj plazmové TV, keby ich technologický pokrok neutlmil sám, v tomto prípade asi zaspali.

ikea-qi1

Vzhľadom na zníženú účinnosť prenosu sa pri indukčnom nabíjaní nemalá časť energie stratí, čiže vyplytvá. Elektromagnetické pole, ktoré z tohto rozptylu „obohatí“ besedníkov, či konzumentov pri stole, nie je celkom v poriadku z hľadiska expozície neionizujúcom žiarením a ešte problematickejším môže byť v prípade nočných stolíkov. Časť stratenej energie sa navyše zmení na teplo, ktoré príliš nesvedčí životnosti batérie vášho smartfónu.  Nelámme však nad bezdrôtovým nabíjaním palicu. Riešenie je v odkaze Nikolu Teslu a volá sa WiTricity.

Pozrite si: Toyota testuje bezdrôtové nabíjanie hybridov cez WiTricity

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj: IKEA /Samsung, GIZMODO

Foto: IKEA, GIZMODO

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.