Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MWC 2015 | Ford MoDe nie je len bicykel, ale celý systém dopravy

MWC 2015 | Ford MoDe nie je len bicykel, ale celý systém dopravy
Marek Šimunek
MWC 2015 | Ford MoDe nie je len bicykel, ale celý systém dopravy

Ford už nejakú dobu vyvíja kompletný systém dopravy pre veľkomestá a počas výstavy MWC 2015 prezentoval unikátny skladací bicykel, alebo skôr rovno dva bicykle, ktoré transport v mestách uľahčia. Nebudú však na to samé.

Ford MoDe Bike

Automobilka Ford pracuje na svojom pláne dopravy, ktorý interne nazývajú „Smart Mobility Plan“ už nejakú dobu. Tento rok verejnosť mohla počas výstavy MWC 2015 vidieť dvojicu bicyklov MoDe:Me a MoDe:Me Pro, ktoré sú súčasťou tohto projektu. Jedná sa o skladacie elektrobicykle, ktoré slúžia na odľahčenie dopravy vo veľkomestách.

Samozrejme, že základom je pohon pomocou elektromotora, ktorý má výkon 200 W a energiu čerpá z batérie s kapacitou 9 Ah. V kombinácii s vašou energiou, ktorú vyviniete pedálovaním, tak môže tento zázrak brázdiť ulice rýchlosťou 25 km/h, čo je na väčšinu miest viac ako dosť.

Zaujímavejšie sú však na tomto bicykli funkcie, ktoré ponúka. Okrem toho, že vás môže navigovať jednoduchými vibráciami do riadidiel vás upozorní vibráciou oboch riadidiel na to, že sa vás chystá obísť auto. Rovnako bude bliknutím svetiel upozornené auto za vami. Stará sa o to ultrazvukový senzor v zadnej časti bicykla. Riadidlá navyše snímajú vašu srdcovú frekvenciu a v prípade, že budete moc unavený, ponúknu vám oddych.

Ford MoDe Bike

Okrem dvojice bicyklov predstavil Ford aj aplikáciu pre iPhone 6, ktorá vám pomôže v plánovaní cesty v aute. Jednoducho si zvolíte miesto, kam chcete ísť a aplikácia vám automaticky ponúkne kombináciu dopravy zloženú z elektromobilov, verejnej dopravy a bicyklov. Vy si môžeme upraviť, koľko času chcete stráviť v aute, hromadnej doprave alebo aktívnym pohybom na bicykli. Samozrejme, že aplikácia vás následne naviguje po trase od jedného bodu k druhému. Budúcnosť dopravy teda bude skutočne zaujímavá a už teraz sa na ňu tešíme. Cestovať budeme možno v trubici, alebo pomocou podobnej kombinácie rôznych prostriedkov.

Ford MoDe Bike

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Foto: Ford