Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo

MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo
Juraj Procházka
MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo

Za posledné desaťročia sme si už zvykli na pravidelné striedanie sa generácií mobilných sietí, ale 5G bude podľa niektorých odborníkov viac, než len ďalším číslom v poradí. Štandard 5G má byť otvorený a natoľko flexibilný, že možno „6G“ už nebude nasledovať. V tomto smere by sme mali byť ale opatrní, lebo predvídať technologické trendy na viac ako desaťročie dopredu je veľmi diskutabilné.

Pozrite si: Ericsson demonštroval v 5G sieti ”päťku”

Bez ohľadu na dlhodobé prognózy, jedno môžeme povedať s istotou – siete 5G budú neporovnateľne rýchlejšie, výkonnejšie a z hľadiska latencie „svižnejšie“ než čokoľvek, čo je dnes v éteri k dispozícii. Dokazuje to aj čerstvé odhalenie 5G technológie, ktoré na MWC 2015 v Barcelone predviedol Ericsson.

eric.mwc-5g-graf

Spolupráca a hladké prepojenie medzi technológiami LTE a 5G bude fungovať vo viacerých pásmach súčasne. Graf: Ericsson

Aj keď samotný štandard 5G zatiaľ nebol špecifikovaný a na jeho tvorbe usilovne pracujú viaceré aliancie technologických lídrov a významných telekomunikačných operátorov, viaceré črty sú už jasné. Už koncom roku 2014 demonštroval Ericson pre japonský NTT DoCoMo a kórejský SK Telecom prenos v pásme 15 GHz s rýchlosťou 5 Gbit/s. Pravdepodobne rovnakú technológiu aktuálne odhalil Ericsson pre širokú odbornú verejnosť aj v Barcelone. Aj v tomto prípade je základom technológie pokročilý prenos MIMO (Multiple-input Multiple-Output) vo vysokom frekvenčnom pásme.

Novinkou je duálna konektivita 5G so sieťami LTE, ale aj multibodová komunikácia s viacerými základňovými stanicami súčasne. Viaceré dátové streamy tak umožnia prenos vyššími rýchlosťami a znížia tiež citlivosť na slabšiu intenzitu signálu z jedného prístupového bodu.

Pozrite si: Budúcnosť informačnej spoločnosti? Po roku 2020 siete 5G

Prenosové rýchlosti 5 Gbit/s sú viac ako 120x vyššie v porovnaní s rýchlosťou 42 Mbit/s v sieťach 3,5G (pri nasadení DC-HSPA), 34x vyššie oproti LTE, alebo 17x vyššie v porovnaní s LTE-A využívajúcim dva kanály. Netreba však zabúdať, že týchto 5 Gbit/s nie je stropom, ale naopak skôr základom budúcich 5G sietí. Samsung už pri experimentoch so sieťami 5G v pásme 28 GHz dosiahol rýchlosť 7,5 Gbit/s  pri stacionárnom prenose a 1,2 Gbit/s pri pomaly sa pohybujúcom termináli.

Japonský operátor NTT DoCoMo je už od 3G tradične priekopníkom nových mobilných technológií a na vývoji 5G pracuje spoločne s Ericssonom, ale aj s Nokia Networks. Pritom na konte má už nejeden rekord. Už pred dvoma rokmi NTT DoCoMo dosiahol v laboratórnych podmienkach prenos rýchlosťou 10 Gbit/s a vlani deklaroval, že chce rovnakú rýchlosť dosiahnuť aj v exteriéri.

Pozrite si: Samsung dal vo svojej sieti 5G rýchlosť 1,2 Gbit/s v idúcom aute!

Aktuálne na MWC 2015 NTT DoCoMo predstavil mobilnú technológiu na báze riešení mmWave od Nokia Networks, ktorá v pásme 70 GHz dokáže komunikovať rýchlosťou „len“ 2 Gbit/s. Technológia mmWave je určená pre pásma od 30 GHz vyššie a pracuje s milimetrovými vlnami, ako naznačuje aj jej názov.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2015 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.