Reklama

MWC 2014 | Snapdragon 610, 615 a 801 – čo nás čaká v mobilnom svete?

Dominik Fúsek

Vývoj nových, prevratných generácií procesorov z veľkej časti závisí na dostupnosti pokročilejších výrobných procesov. Tento rok by sme sa mali dočkať skoku na 20 nm výrobu, aktuálne tri novinky od Qualcommu však ešte pochádzajú z 28 nm liniek. Aj tak ale ponúkajú zaujímavé vlastnosti a keďže hovoríme o čipoch najväčšieho dodávateľa ARM procesorov, práve tieto novinky budú udávať smer do budúcnosti.

Qualcomm Snapdragon

Snapdragon 801 je mierne vylepšenou verziou obľúbenej 800-vky, pričom štvorica Krait 400 jadier bude bežať na 2,46 GHz, až o 30 % však zrýchli integrované Adreno 330 – z 450 na 578 MHz. Nádherne plynulé hranie si tak užijete aj na jemných displejoch. Nechýba podpora pre rýchle eMMC 5.0 úložiská, o LTE škoda vôbec hovoriť. Stále pôjde o 32-bitový čip, to nás ale nateraz nemusí trápiť. Čo sa týka dostupnosti, Snapdragon 801 už nájdete v Xperii Z2 alebo Galaxy S5-ke. Pre tento rok to však nebude vrchol ponuky Qualcommu – tým bude čip s číslom 805.

Qualcomm Snapdragon

Možno ešte zaujímavejšia bude vyššia stredná trieda, pretože po staršej 600-vke zostala v portfóliu výrobcu diera. Tú zaplnia čipy Snapdragon 610 a 615, už 64-bitové a postavené na jadrách Cortex-A53. Podľa spoločnosti ARM ide o jadro výkonnostne na úrovni Cortex-A9, ale úspornejšie, t. j. efektívnejšie. 610-tka bude takéto jadrá obsahovať štyri, 615-tka rovno osem. Maximálne frekvencie zatiaľ nie sú známe, aj tak ale máme pochybnosti, či sa novinky vyrovnajú štvorici výkonných Krait 300 jadier v pôvodnom Snapdragone 600. Integrovanú grafiku Adreno 405 s predchodcom porovnať nevieme. Na prvé zariadenia s týmito procesormi žiaľ budeme čakať až do jesene.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: Engadget, GSM Arena, Qualcomm, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.