Reklama

MWC 2014 | Je to tu! Narodil sa Samsung Galaxy S5 + NAŽIVO!

Marek Šimunek

A je tu moment, na ktorý asi každý milovník značky Samsung čakal. Tento kórejský výrobca totiž ešte len pred pár minútami ukončil svoju tlačovú konferenciu, na ktorej sme sa dočkali predstavenia nástupcu veľmi obľúbeného Samsungu Galaxy S4.

POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY S5 + Gear Fit

Samsung Galaxy S5

Počas konferencie Samsung Unpacked 5 2014 predstavila spoločnosť Samsung už piatu generáciu Samsungu Galaxy S. Nový Samsung Galaxy S5 je skutočne nabitý všetkými modernými technológiami a to aj napriek tomu, že po stránke dizajnu nastalo oproti predchodcovi iba niekoľko zmien. Medzi tie najviditeľnejšie určite patrí štvorica nových farieb. Okrem čiernej a bielej si budete môcť S5 kúpiť aj v modrej a zlatej verzii. Druhou podstatnou zmenou je odolnosť voči prachu a vode. Galaxy S5 totiž spĺňa normu IP67. Zadný kryt však zostal vymeniteľný, samozrejme vrátane batérie.

Samsung Galaxy S5

Super AMOLED displej novej S5 ponúkne uhlopriečku 5,1“ a Full HD rozlíšenie, ako inak! O pohon operačného systému Google Android 4.4.2 (KitKat) sa bude starať štvorjadrový procesor s taktom 2,5 GHz, ktorý bude mať k dispozícii 2 GB operačnej pamäte. Integrovanú pamäť o kapacite 16 GB / 32 GB budete môcť pomocou microSD kariet rozšíriť o ďalších 64 GB.

Samsung Galaxy S5

Prepracovaný hlavný fotoaparát ponúkne rozlíšenie 16 Mpx a chváli sa najrýchlejším systémom zaostrenia, ktorý je schopný zaostriť do 0,3 sekundy. S5 tiež ponúkne upravené menu fotoaparátu a novú funkciu selektívneho zaostrenia, vďaka ktorej môžete veľmi jednoducho vytvoriť efekt rozmazaného pozadia, tzv. bokeh.

Samsung Galaxy S5

Galaxy S5 ponúkne aj bohaté možnosti pripojenia. Okrem bežnej výbavy bude disponovať najnovšou verziou Wi-Fi 802.11ac a GSM modulom s podporou LTE Cat.4. Zaujímavo znie funkcia Download Booster, ktorá dokáže pri sťahovaní dát súčasne využívať Wi-Fi aj LTE pripojenie pre dosiahnutie vysokých rýchlostí.

Samsung Galaxy S5

Okrem toho prinesie Samsung Galaxy S5 aj množstvo nových technológií pre aktívne žijúcich ľudí. Základom je nová aplikácia S Health 3.0, ktorá dokáže zaznamenávať vaše činnosti a dietologické návyky. S5 bude navyše vybavená aj snímačom tepovej frekvencie, ktorý budúci majitelia využijú aj s aplikáciami tretích strán.

Samsung Galaxy S5

Okrem snímača tepu nájdete na S5 aj snímač odtlačkov prstov, ktorý Samsungu S5 dáva novú úroveň zabezpečia a v budúcnosti aj možnosť autorizácie mobilných platieb. Nová technológia Ultra Power Saving dokáže z integrovanej batérie s kapacitou 2 800 mAh vytlačiť maximum, takže by sme mali tešiť na vyššiu výdrž na jedno nabitie.

Samsung Galaxy S5

Nový Samsung Galaxy S5 sa začne na celom svete predávať už 11. apríla, pričom cena zatiaľ nie je známa.

PRVÉ DOJMY naživo z MWC 2014 od Romana Calíka, šéfredaktora TECHBOX
Samsung GALAXY S5 bude výbornou vlajkovou loďou, ale osobne som očakával viac dizajnových inovácií. Najmä spredu si ho pomýlite s S4-kou. Síce ide o trend aj v automobilovom priemysle nemeniť výrazne dizajn úspešných modelov, ale pri Samsungu mi príde takýto konzervatívny prístup zbytočný. S5-ku totiž nabil technológiami, ktoré sú určite využiteľnejšie, ako novinky, ktoré prišli s S4-kou. Napríklad fotoaparát, s ktorým budete môcť rozostriť pozadie na fotografiách a vytvoriť fotografie, ako to dokážu len zrkadlovky. Tiež snímač tepu je pri súčasnom boome fit funkcií atraktívnou novinkou. Snímač odtlačkov prsta tiež využijete, chválim jeho umiestnenie v spodnej časti displeja. Mňa osobne potešil aj detský mód, ale aj funkcia šetriaca batériu. Tu Samsung rozmýšľal a realizoval jednoduchý nápad, kde v Ultra Power Saving móde zobrazuje len čiernu a bielu na displeji a vypína vybrané aplikácie. Nové menu nastavení s graficky príjemnými ikonami je prehľadnejšie, ale uvítal by som nové ikony aj pri bežných aplikáciách. Poteší vás aj vodeodolnosť, pričom pochvalu si zaslúži fakt, že zadný kryt je stále vymeniteľný a tak nechýba aj podpora pamäťových kariet či možnosť kedykoľvek zmeniť batériu alebo aj kryt za iný. Väčší displej mi nevadí, skôr naopak. Mohli sa však zachovať rozmery súčasnej S4-ky. Nie som si však istý, či majitelia S4-ky potrebujú zmenu. Ale S3-kári s peňaženkou, ktorá vám S5-ku dovolí, neváhajte! Budete mať opäť minimálne na dva roky nadupaný smartfón, ktorému nič zásadné nechýba. Cena síce ešte nebola stanovená, ale predpokladám, že si Samsung za novinku nebude pýtať viac ako 699 €, očakávam teda cenu medzi 600 až 700 €.

Foto: Samsung, TECHBOX

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.