Reklama

MWC 2014 | Budúcnosť počítačov? Mobil srdcom notebooku, bezdrôtovo!

Dominik Fúsek

Od Alcatelu boli hlavnou témou na uplynulej výstave v Barcelone dva smartfóny radu Idol a tri z radu Pop S. Alcatel však ukázal aj niečo pre nadšencov – síce iba koncept, ale vcelku ohromujúci.

Alcatel Smartbook koncept

Ide o futuristický hybrid, kde sa smartfón stáva „srdcom“ pripojeného „prázdneho“ notebooku. Podobnú myšlienku už spracoval ASUS v prvej generácii svojho Padfonu (v druhej ju však zavrhol) a tvorcovia OS Ubuntu sa pohrávali dokonca s využitím smartfónu ako základu pre stolný počítač, žiaľ reálne sme sa až tak ďaleko nedostali. Cesta však v budúcnosti určite pôjde týmto smerom a tak šťastie skúša aj relatívne menší výrobca Alcatel. Jeho koncept Smartbooku je nový v tom, že nejde o žiadny dokovací systém, ale bezdrôtový prenos – obraz je prenášaný cez Wi-Fi a signály klávesnice/touchpadu cez Bluetooth. Párovanie neprebieha cez Wi-Fi, ale cez alternatívnu technológiu od MediaTeku. Smartfón aj počas pripojenia zvláda schopnosť nezávisle telefonovať. Vzhľad a konštrukciu „notebooku“ vraj nemáme brať za smerodajný, ide iba o koncept (podľa kolegov z Engadget.com navyše ešte oplývajúci softvérovými chybičkami), no veríme, že sa Alcatelu podarí dotiahnuť do reálne dostupného produktu. Priniesol by množstvo výhod: cenovú úsporu („jedny komponenty vo dvoch prístrojoch“), odstránil by potrebu prelievania súborov, dokonca by bol bezpečnejší („notebook“ bez disku neobsahuje žiadne údaje, tie sú v smartfóne vo vrecku), lepšie mobilnejší („notebook“ potrebuje minimum komponentov a zaobíde sa bez chladenia) a výkon smartfónov prestáva byť problémom. Otázne je len to, ktorí výrobcovia sa odvážia „ťať do živého“ a postupne zabíjať trh notebookov a Ultrabookov. Žeby prvý Alcatel?

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2014 ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics, ktorá hradí cestu a pobyt redaktora TECHBOX. Živé fotografie a videá vám prinášame vďaka Olympusu OM-D E-M1.

Zdroj a foto: Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.