Reklama

MWC 2011 – Deň 1: Android je všade!

Števo Porubský

Barcelóónááá… Áno, sme priamo v centre diania! Dnes sa začal najväčší mobilný kongres GSMA MWC 2011. Vieme, aké telefóny vás budú lákať v najbližších mesiacoch.

MWC 2011

GSMA Mobile World Congress je najväčším telekomunikačným veľtrhom na svete. Každoročne si získa cca. 50 000 návštevníkov z viac ako 200 krajín sveta. Opäť sa koná v Barcelone a otvoril svoje brány práve na Valentína. O láske však nebude reč, ibaže by ste si zamilovali niektorú z predstavených noviniek. 

MWC 2011 Hala 8

Android je všade, kam sa pozriete

Ešte včera, deň pred oficiálnym otvorením brán MWC 2011 sa konali tri tlačovky: Sony Ericsson, Nokia a Samsung. Predstavené boli nové zariadenia a vízie na najbližšie obdobie. O novom hernom smartfóne Sony Ericsson Xperia Play sme vás už dnes informovali. Predstavená bola i ďalšia dvojica, živé fotografie vám prinesieme už zajtra. Dnes sme navštívili každoročne najväčší a najzaujímavejší pavilón 8. Ten ovládol Android. Na výstavných plochách u nás známych, aj menej známych spoločností nechýbal Android smartfón alebo Android tablet. Pravdepodobne naozaj sa Nokia chce odlíšiť, preto sa spojila s Microsoftom a rozhodla sa vo svojich smartfónoch používať operačný systém Windows Phone 7. Ale zase sme trochu odbočili, no všetko to tak krásne do seba zapadá… Už sme späť v 8-čke. 

MWC 2011 Samsung Galaxy S II

Ako prvý sme navštívili Samsung. Po včerajšom predstavení špičkového smartfónu Samsung Galaxy S II sme chceli vidieť viac. Super AMOLED Plus displej je skutočným kráľom. Poteší vás aj skutočnosť, že pri tenkom – len 8,5 mm tele sa akosi stratí aj jeho veľkosť až 4,3-palca. Nový operačný systém, rýchlosť reakcií, Full HD video, nové a konečne funkčné „Huby“ robia z telefónu skutočnú špičku na trhu. Už len aby Samsung nasadil prijateľnú cenu a neodložil štart predaja až ku koncu roka. Nové S-ko II však nebolo jediným lákadlom Samsungu. Viete, že Samsung má už i 10,1-palcový tablet Samsung Galaxy Tab 10.1? Žeby rana pod pás pre Apple iPad, ktorý sa u nás stále oficiálne nepredáva? Uznať treba, že sa nový väčší Tab na iPad dosť podobá, aj keď zadná časť je podľa nás zaujímavejšia. Poteší vás však nový OS Android 3.0, prekvapí až 8 Mpx fotoaparát s podporou natáčania Full HD videí a dvojadrový procesor (1 GHz). Na stánku sme videli dokonca i zaujímavé modely Samsung Galaxy S Wi-Fi 5.0 a Wi-Fi 4.0. Z nich si síce nezavoláte, chýba im totiž GSM/3G modul, avšak ako vreckový mini tablet či multimediálny prehrávač s Wi-Fi poslúžia veľmi dobre. Žeby opäť inšpirácia u Apple, ktorý na koncepte iPhone postavil svoje nové iPody?

MWC 2011 Samsung Galaxy S Wi-Fi

 

3D v telefóne REALITA!

Hneď vedľa stánku Samsung sme videli ďalšieho kórejského dravca – LG. Tu sa všetko točilo okolo 3D a samozrejme aj OS Android, ktorý ako sme už písali, bol úplne všade! LG totiž do svojej novinky LG Optimus 3D implementoval okrem najnovšieho OS Android 2.3 aj 3D displej, ktorý je viditeľný aj bez použitia okuliarov. Fúha, keď ho porovnáme s 3D konceptom, ktorý sme videli počas výstavy IFA 2010 v stánku Sharp, 3D displej nového LG Optimus 3D je perfektný. V 3D však nie je celý systém. Špeciálne 3D menu si aktivujete cez tlačidlo na bočnej strane telefónu a obsahuje len položky ako galéria, videá, YouTube alebo Hry. Chýba aj konverzia 2D obsahu na 3D. Čo nás však teší, implementácia 3D v telefóne v tejto forme celkom postačí, videá či hry, ktoré sme mali možnosť vidieť a vyskúšať boli prekvapivo kvalitné a pozerateľné. Apropo, s Optimusom môžete natáčať aj 3D videá či fotografovať 3D fotografie.

MWC 2011 LG Optimus 3D

To vám umožní aj nový tablet LG Optimus PAD, ktorý má taktiež 2 objektívy pre snímanie 3D. Ten však nemá 3D displej a teda obsah, ktorý s ním nahráte môžete len zdieľať. Zaujímavé je, že nový LG Optimus PAD zvolil netradičnú veľkosť displeja 8,9-palca, pričom sa výrobca chváli, že toto je optimálna veľkosť aj do jednej ruky. Nie je ani malý ako 7-palec a ani zbytočne veľký ako 10,1-palec. Hmm, ako obhajoba a odlíšenie sa od konkurencie – môže byť, len čas však ukáže, či práve 8,9 palcová veľkosť displeja, ktorá „zomrela“ aj u netbookov bude správnym rozhodnutím.

MWC 2011 LG Optimus PAD

 

Android smartfóny a tablety

Ako sme už spomínali, Android nechýbal takmer u žiadneho výrobcu. Aj americká Motorola sa na stánku pýšila už známymi novinkami ako Motorola Atrix aj so špeciálnym dokom v Motorola notebooku či tabletom Motorola XOOM, ktorý bude zvládať pripojenie dokonca aj v sieti LTE. Samozrejme všetky nové zariadenia ponúkli najnovší OS Android 2.3 či 3.0 – tablety. Novinkou je pracovný smartfón Motorola Pro s QWERTY klávesnicou pod displejom. Taktiež v stánku ZTE sme sme videli rôzne tablety s najnovším OS Android a nechýbali ani smartfóny vrátane zaujímavého modelu so 4,3-palcovým displejom ZTE Skate 4.3. Android nás tentorok prekvapil aj obrovskou vlastnou plochou, kde prezentoval rôzne aplikácie a funkčnosť svojich operačných systémov pre smartfóny a tablety. Stánky Qualcomm či Huawei zase ukázali viac technológií, ako zariadení. LTE je u Huawei samozrejmosťou, už dnes existuje niekoľko LTE modemov. Qualcomm sa zase ukázal s novým procesorom Snapdragon APQ8064, ktorý má až štyri jadrá. Podporuje i LTE, NFC, prehrávanie Full HD videa cez HDMI konektor i stereoskopické 3D foto/video. Do zariadení dorazí začiatkom roka 2012.

MWC 2011 Motorola XOOM

 

Návrat do minulosti?

Trochu akoby v minulosti sme sa ocitli v stánku Emporia. Niežeby spoločnosť bola pozadu, to nie. Kto pozná telefóny rakúskeho výrobcu vie, že ide o seniorské mobily. Tie ponúknu už aj farebný displej. Novinkou v portfóliu je model emporiaESSENCE s OLED displejom. Milo prekvapí aj model emporiaSAFETYplus, ktorý seniorom ponúkne aj GPS. Nie však na navigáciu, ale pre presné určenie GPS polohy v prípade tiesňového volania. Áno, aj takéto telefóny sú novinkami a podľa nás majú svoj význam.

MWC 2011 Emporia

 

Videli sme toho ešte viac, pozrite si našu galériu z prvé dňa. Zajtra na vás čakajú ďalšie novinky. Podrobnejšie sa pozrieme na novú trojicu Sony Ericsson Xperia, naše objektívy zamierime aj na novinky HTC. Máte sa na čo tešiť.

Pozrite si ďalšie dni na MWC 2011:
MWC 2011 – Deň 2: HTC, Facebook a tablety 
MWC 2011 – Deň 3: Ďalšie telefóny a nové príslušenstvo

Z Barcelony Števo Porubský a Roman Calík.

Za možnosť zúčastniť sa MWC 2011 a pripraviť pre vás zaujímavé témy či fotografie, by sme radi veľmi pekne poďakovali  spoločnostiam Slovak Telekom a Telefónica O2 Slovakia, ktoré hriadia náklady na cestu a pobyt redaktorov na kongrese.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.