Reklama

Musí sa Bitcoinom platiť na to, aby uspel?

Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Jakub Kraľovanský
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic

Dnes sa pozrieme na celkom zaujímavú úvahu a model, ktorý ešte donedávna prevládal a možno aj stále prevláda v hlavách ľudí. Bitcoin je kryptomena. Hlavne slovo mena v druhej časti slova nabáda k tomu, že Bitcoinom by sa malo platiť. Množstvo ľudí si potom spája to, že na to, aby Bitcoin uspel, musí sa ním platiť. Je to však naozaj tak?

Zdroj | Hacker Noon

Kryptomena či krypto aktívum?

Čo sa týka platieb, tak Bitcoin je dosť obmedzený. Kvôli blockchainu dokáže Bitcoin spraviť len obmedzený počet transakcií za sekundu. Ak by sme ho naozaj chceli mať ako globálne platidlo, tak by sa počet transakcií za sekundu musel niekoľko tisícnásobne zväčšiť.

Ja som si kedysi tiež myslel, že Bitcoinom sa musí platiť a až vtedy bude úspešný. Teraz si to už však nemyslím. Keď sa pozrieme na posledný rok a na investície od bežných ľudí, ale aj veľkých firiem, tak oni kupujú Bitcoin z iných dôvodov. V drvivej väčšine ho kupujú ako špekuláciu na diverzifikáciu portfólia. Z toho dôvodu môžeme Bitcoin považovať aj ako aktívum.

Čo je správne?

Bitcoin je mena? Aktívum? Cenina? Majetok? Udržateľ hodnoty? Priznám sa, že netrúfam si charakterizovať a rozhodnúť čo Bitcoin je. Avšak trúfam si povedať to, čo aktuálne vidím vo svete. Dnes, v roku 2021, už neriešime to, či je Bitcoin podvod a PONZI schéma, ale riešime ho ako investíciu. Veľa investorov prirovnáva Bitcoin k digitálnemu zlatu. Prečo je tomu tak? 

Zlato je obmedzené a presne vieme koľko zlata na svete je (ak nenájdeme nejaké nové ložisko). Zlato sa teda nedá len tak vymyslieť z ničoho alebo vytlačiť ako klasické peniaze. Rovnako na to, aby sme získali nejaké zlato, musíme urobiť prácu a dané zlato zo zeme dostať. No a táto práca nás stojí náklady. 

Zdroj | coindesk

Rovnako je to aj pri Bitcoine. Bitcoinov bude 21 miliónov mincí a nikdy ich nebude viac. Rovnako aby ste vyťažili nové Bitcoiny, tak potrebujeme ,,spáliť“ elektrickú energiu. Bitcoin je teda tiež svojím spôsobom vzácny. Okrem týchto vlastností je ešte ich spoločnou črtou, že ako Bitcoin, tak aj zlato neriadi žiadna národná banka. Európska Únia, a konkrétne Európska centrálna banka, riadi našu menu euro, USA, a konkrétne FED, riadi dolár a takto by som mohol ísť ďalej.

Musí sa teda Bitcoinom naozaj platiť, aby uspel?

V prvom rade je treba charakterizovať čo je úspech pre Bitcoin. Ja si však nemyslím, že Bitcoinom musíme všetci platiť. Rovnako si nemyslím, že Bitcoin musia všetci vlastniť. Rovnako si nemyslím, že Bitcoin musia všetci poznať. Bitcoin je jednoducho alternatívu oproti klasickým FIAT menám, rovnako ako zlato.

Vo svete financií si už našiel svoje miesto. Niekto ho berie ako transakčný prostriedok na zníženie nákladov. Iný ho môže brať ako špekulatívnu investíciu. No a do tretice ho môže niekto brať ako nástroj na ochranu proti inflácii, teda uchovávateľ hodnoty. Bitcoin má viacero funkcií a nie je len o platbách. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.