Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

MSI Creator P100X a Prestige PS341WU - ultimátne duo pre kreatívcov i hráčov

MSI Creator P100X a Prestige PS341WU - ultimátne duo pre kreatívcov i hráčov
TECHBOX
MSI Creator P100X a Prestige PS341WU - ultimátne duo pre kreatívcov i hráčov

Vraví sa, že fantázii sa medze nekladú a platiť by to malo aj vtedy, keď nastane čas pretaviť vašu fantáziu do digitálneho obsahu. Zostava desktopového počítača MSI Creator P100X a ultraširokouhlého monitora Prestige PS341WU je na to doslova stvorená. Spoznajte jej výbavu a možnosti spolu s nami.

Našou redakciou prešlo už mnoho počítačov stvorených na konzumáciu filmov, seriálov či hier v najvyššej možnej kvalite. Pokiaľ však ide o ich tvorbu, na tú je stvorená dvojica od MSI, ktorú sme si mali možnosť vyskúšať na vlastnej koži.

Desktopový počítač MSI Creator P100X má kreativitu už v názve a tej vašej rozhodne nebude hádzať polená pod nohy, práve naopak. Jeho srdcom je totiž špičkový hardvér doplnený o krásny a kompaktný dizajn, vďaka čomu sa z neho stáva doslova ozdoba na pracovnom stole.

Základným stavebným kameňom tohto hardvéru je 10. generácia procesorov Intel Core až do špičkového 10-jadrového modelu Core i9-10900K, ktorému tu po grafickej stránke sekundujú grafické karty NVIDIA GeForce RTX vrátane najnovšej 30. série až do modelu RTX 3080 s 10 GB pamäťou GDDR6X.

Toto hardvérové duo funguje v dokonalom tandeme pri práci s fotografiami a videami, ale aj v oblasti práce s 3D grafikou. Či už ide o prácu s obrovským množstvom fotografií a video súborov vo vysokom rozlíšení a RAW formáte alebo vykresľovaní 3D objektov a animácií, vďaka výkonnej grafickej karte z rodiny GeForce RTX nebudete musieť nikdy čakať na výsledok – každú úpravu uvidíte na obrazovke prakticky okamžite.

Pod túto responzívnosť systému pri práci sa podpisuje na jednej strane dvojica DDR4 operačných pamätí s frekvenciou 2 933 MHz a maximálnou kapacitou až 64 GB a na tej druhej zas duálne ultrarýchle M.2 SSD úložisko, ktoré môže po stránke kapacity rozšíriť ďalšia dvojica 2,5“ SSD/HDD diskov.

MSI Creator P100X je na svoj výkon neuveriteľne štíhly vďaka dômyselnému uloženiu jednotlivých komponentov. Aj napriek tomu si však zachováva plnú otvorenosť a teda pripravenosť na budúcu výmenu procesora, diskov či grafickej karty. Všetok hardvér máte na dosah v podstate pod dvomi skrutkami.

Ľavá a pravá strana počítača po odňatí bočných panelov. V jeho vnútri panuje poriadok a jednoduchosť, vďaka ktorej je výmena kľúčových komponentov otázkou nanajvýš niekoľkých minút.

MSI sa akoby zázrakom podarilo vtesnať tento nadupaný hardvér do skrinky s rozmermi iba 13,2 x 37,2 x 40,8 cm a zároveň zabezpečiť, aby sa dostatočne dobre a v tichosti chladil. Klobúk dole. Navyše vyzerá parádne a s jeho dizajnom je ho až škoda ukladať pod stôl. Perfektne sa hodí aj naň a to ideálne hneď vedľa perfektného monitora MSI Prestige PS341WU, ktorý sme si mali možnosť vyskúšať spolu s ním.

Najväčší ťahák tohto monitora vám snáď ani nemusíme predstavovať, ten sa totiž nedá prehliadnuť. Je ním samozrejme jeho priestranná 34“ obrazovka s pomerom strán 21:9, na ktorej sa rozprestiera 5 120 x 2 160 pixelov, teda nadštandardné 5K rozlíšenie.

Pri týchto parametroch však výnimočnosť monitora MSI Prestige PS341WU nekončí. MSI totiž siahlo po kvalitnom Nano IPS paneli s LED podsvietením, ktorý sa môže pochváliť jasom až 450 nitov, vďaka čomu v jeho výbave nechýba ani certifikácia DisplayHDR 600. Pri citlivej práci s farbami v oblasti fotografie, videa či 3D grafiky oceníte aj jeho 98 % pokrytie farebného spektra DCI-P3 a 100 % pokrytie spektra SRGB pri 8-bitovej farebnej hĺbke a technológii FRC.

Po stránke kvality tak hrá Prestige PS341WU oproti bežným monitorom úplne inú ligu. MSI však nezabudlo ani na jeho každodennú praktickosť. Povrch jeho obrazovky je preto vybavený matnou vrstvou blokujúcou väčšinu odrazov svetla, zatiaľ čo jeho bočná a zadná strana prekvapí množstvom portov.

Na pripojenie periférií môžete využiť až trojicu USB 3.2 Gen 1 portov typu A, jeden USB 3.2 Gen 1 port typu B a na prenos fotografií a videí aj čítačku SD kariet. Na prenos obrazu napokon poslúži jeden z dvojice portov HDMI 2.0, DisplayPort 1.4 a moderný port USB-C, alebo pokojne aj všetky naraz.

Ako to? Prestige PS341WU nie je kráľom multitaskingu len vďaka svojej ultraširokouhlej obrazovke, ale aj vďaka funkcii MSI Creator OSD so zobrazovacími režimami PIP a PBP. Pod týmito skratkami sa ukrývajú názvy Picture-in-Picture (Obraz v obraze) a Picture-by-Picture (Obraz pri obraze), v rámci ktorých dokáže Prestige PS341WU spracovať obraz pokojne aj zo štyroch zdrojov naraz.

V praxi tak napríklad môžete mať cez DisplayPort k monitoru pripojený desktopový počítač MSI Creator P100X, cez jeden HDMI port notebook, cez druhý napríklad hernú konzolu a cez USB-C napríklad tablet. Tvorba grafiky, vývoj hier či programovanie na rôznych platformách naraz aj s rýchlou kompiláciou kódu a okamžitým testovaním je na tejto zostave úplná hračka.

Aj keď monitor disponuje skutočne veľkým množstvom funkcií, pri jeho ovládaní ten pocit mať nebudete. MSI totiž ukrylo ovládanie všetkých jeho funkcií pod jednoduchý joy-stick, vďaka ktorému je všetky funkcie monitora možné ovládať aj „na slepo“.

Keďže MSI dáva do rúk kreatívcom nielen technologicky namakaný hardvér, ale aj komplexný softvér, pomocou tohto joy-sticku môžete ovládať aj vstavaného asistenta plátna. V praxi ide o zobrazenie vodiacich čiar ponad akýkoľvek obsah na obrazovke, či už ide o zlatý rez pri úprave fotografií, pravítko alebo hustú mriežku pri práci s nákresmi a 3D grafikou.

Prakticky všetko, čo by ste mohli na monitore prepínať pomocou fyzického joy-sticku, môžete ovládať aj cez šikovný softvér MSI Creator OSD. K dispozícii tu budete mať výber farebných profilov vrátane možnosti vytvorenia osobného profilu, v rámci ktorého si môžete vybrať vlastné hodnoty pre nastavenie jasu, kontrastu, ostrosti či teploty farieb. Nájdete tu však aj praktické ovládanie funkcií PIP/PBP, a asistenta plátna.

Táto hardvérová dvojica pretkaná praktickým softvérom je skutočným snom každého kreatívca, dokonalá je však aj pre zanietených hráčov. Ak vás jej výbava zaujala, zakúpiť si ju môžete aj na Slovensku. Počítač MSI Creator P100X je u nás dostupný za cenu od 1 800 eur (záleží na konkrétnej špecifikácii) a monitor MSI Prestige PS341WU za cenu od 1 199 eur.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou MSI..