Reklama

MS v hokeji sa blížia, pozrite si ich na 85" telke! Dnes sú už extrémne dostupné

Zdroj | LG/IIHF
Števo Porubský
Zdroj | LG/IIHF
Zdroj | LG/IIHF

Majstrovstvá sveta v hokeji, azda v najpopulárnejšom skupinovom športe na Slovensku, sa blížia. Už o pár dní začnú dve skupiny hrať na dvoch rôznych miestach v dvoch rôznych krajinách o titul majstra sveta v hokeji pre rok 2023.

Čo takto si tento športový sviatok vychutnať na obrovskej 85″ telke? Vedeli ste, že dnes sú tieto obrie televízory za cenu, akú sme pred pár rokmi platili za 65″ kúsky? Vybrali sme preto 6 rôznych modelov od 6 rôznych výrobcov.

Zdroj | Samsung
Obsah pokračuje pod reklamou

Prečo 85″?

Lebo je to obor. S uhlopriečkou takmer 215 cm je už taká veľkosť na stene, akoby ste mali projektor s plátnom. Tie síce majú aj 100″, teda 2,5 m uhlopriečku, no 85″ v porovnaní s bežnými 55″ či 65″ modelmi je fakt plátno.

Jediné mínus môže byť rozlíšenie. Pri tak masívnej uhlopriečke je nutné počítať s mierne väčšou vzdialenosťou od vás, teda sedačky či kresiel. Príliš blízka vzdialenosť by spôsobovala, že bude obraz rozmazaný.

Každý moderný televízor má síce množstvo funkcií, ktoré vylepšujú obraz k dokonalosti, no klasické TV vysielanie má od nej na míle ďaleko. Preto sa nečudujte, keď práve hokej, ktorý je pomerne rýchly, bude nie vždy ostrý ako ho možno poznáte z hier typu NHL na počítači či konzole.

V súčasnosti je klasikou 4K Ultra HD rozlíšenie, teda 3 840 x 2 160 px. To postačuje, no pre takéto obrie uhlopriečky osobne odporúčam staviť už aj na 8K Ultra HD rozlíšenie, teda 7 680 x 4 320 px. To morálne zastará omnoho neskôr ako súčasné 4K UHD a navyše aj obraz bude o čosi ostrejší. Zázraky ale pri TV vysielaní nečakajte ani pri 8K UHD. Veď to je 16x vyššie rozlíšenie v akom vysielajú dnešné TV stanice!

Našťastie dnešné sledovanie TV nie je len o klasickom TV vysielaní, ale aj o službách VOD ako Netflix, HBO Max, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video, Sky Showtime a mnohých ďalších, ktoré čoraz viac a viac ponúkajú aspoň 4K UHD rozlíšenie.

Zdroj | LG

6 tých naj…

Pozrite si výber 6 tých najzaujímavejších (čo ale neznamená nutne aj najlacnejších) kúskov s 85″ uhlopriečkou na našom trhu.

TCL 85P735

Začnime tým najlacnejším, modelom čínskeho výrobcu s 85″ VA LCD displejom s 50 Hz frekvenciou, priamym LED podsvietením a Google TV. Podporuje všetky klasické HDR štandardy, vrátane Dolby Vision, ale aj priestorový zvuk Dolby Atmos. Cena pod 1 500 € je extrémne zaujímavá.

Hisense 85A6BG

Obsah pokračuje pod reklamou

Pod 1 500 € kúpite aj ďalší čínsky kúsok, tentokrát od firmy Hisense. Na rozdiel od predošlého modelu, funguje na vlastnom operačnom systéme VIDAA. Podporuje však aj DTS Virtual:X. Samozrejmosťou je podpora HDR štandardov i 4K UHD rozlíšenie.

Sony KD-85X85K

Možno budete prekvapení, no za veľmi priaznivú cenu okolo dvoch tisíc eur sa pohybuje aj televízor od japonského Sony, samozrejme, s 85″ uhlopriečkou. Minuloročný model strednej triedy ponúka 100 Hz VA LCD panel s priamym LED podsvietením. Nechýba mu Dolby Vision či Dolby Atmos, Google TV a množstvo technologických chuťoviek.

LG 86QNED81

Obor s ešte o 1 palec väčšou uhlopriečkou spájajúci v sebe dve technológie – Quantum Dot a Nano Cell, z ktorého vzniklo označenie QNED. IPS LCD displej ponúka 100 Hz frekvenciu a podporu všetkých známych HDR štandardov, no len Edge LED podsvietenie. Hráčov môže potešiť podpora AMD Free Sync Premium. Operačným systémom je prehľadný WebOS.

Philips 86PUS8807

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak milujete AmbiLight, v tomto smere niet čo riešiť a potrebujete Philips telku. Táto má taktiež 86″ uhlopriečku, ide prakticky o totožný displej ako má vyššie spomínaný TV od LG. Je to IPS LCD panel s 4K UHD rozlíšením, 100 Hz frekvenciou, ale Philips si dodal vlastné priame LED podsvietenie. Podsvietený je aj zadný panel spomínaným AmbiLightom, v tomto prípade trojstranným. Operačným systémom je Google TV.

Samsung QE85QN800

A to najlepšie na záver? Medzi 85″ obrami vyniká tento kúsok, ktorý je síce aj dvojnásobne drahší ako ostatné modely vo výbere, no má 4x vyššie rozlíšenie, teda 7 680 x 4 320 px. Navyše má ale tento kúsok z roku 2021 aktuálne niekoľkotisícovú zľavu. Ponúka 100 Hz VA LCD panel s Mini LED podsvietením, všetky známe i neznáme HDR štandardy, kopec technológií a operačný systém postavený na Tizen OS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.