Reklama

Môžu nahradiť celoročné pneumatiky zimné?

Zdroj | Enis Yavuz/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Enis Yavuz/Unsplash
Zdroj | Enis Yavuz/Unsplash

V posledných rokoch zažívajú celoročné pneumatiky úspešný comeback. Pokročilý dizajn vraj dokáže divy a motoristov odbremení od mimoriadne neobľúbeného sezónneho „prezúvania“ gúm.

Je to však naozaj tak? Ako sa odlišujú od letných a zimných pneumatík? Ak si chcete vybrať celoročné pneumatiky, mali by ste presne vedieť, ako používate vozidlo v zime a byť oboznámení s ich výhodami a nevýhodami.

Podľa ADAC sa dopyt po celoročných pneumatikách zvyšuje, už v roku 2019 vzrástol podiel celoročných pneumatík na všetkých predaných pneumatikách pre osobné automobily na 20 %.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

3 najhoršie zimné pneumatiky – tieto radšej nekupujte

Prvú celoročnú pneumatiku predstavil v roku 1977 Goodyear, išlo o model Tiempo. Odvtedy pretieklo veľa ropy potrubím rafinériek a dnes má vo svojej ponuke celoročný dezén prakticky každý relevantný výrobca.

Ako zistím, či ide o celoročku?

V právnom zmysle sú celoročné pneumatiky zimné vtedy, ak majú symbol hory a snehovej vločky, alebo označenie M+S. Ak sa na nich nenachádza ani jedno z týchto dvoch označení, nejde o celoročnú pneumatiku, ale o letnú pneumatiku.

Zdroj | Blackcircles

Rozdiel medzi zimnou a letnou pneumatikou je v lamelách. V zimných sú výraznejšie, zaisťujú dostatočnú priľnavosť na snehu a šmykľavých podmienkach. Oproti letným sa vyrábajú z mäkšej gumy, aby bola zabezpečená jazdná stabilita a čo najkratšia brzdná dráha aj pri mínusových teplotách.

Letné pneumatiky sú vybavené lamelami, ktoré sú v podstate len široké pozdĺžne drážky. Ich úlohou je za mokra absorbovať čo najviac vody. Minimum tuhých blokov dezénu zaisťuje bezpečnosť aj v extrémnych jazdných situáciách.

Zdroj | serjan midili//Unsplash

Pre koho sú určené celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky sú mixom zimných a letných pneumatík. Gumová zmes je navrhnutá tak, aby fungovala pri teplotách od mínus 30 do plus 40 stupňov, čo sú naozaj veľké teplotné rozdiely.

Vďaka klimatickým zmenám máme na Slovensku o niečo menej snehu, ako si to pamätajú skôr narodení. To je plus pre voľbu celoročných pneumatík. Kto býva a jazdí v oblastiach s malými výkyvmi teplôt, kde sneh napadne párkrát za sezónu sú celoročné pneumatiky dobrou voľbou. Okrem toho, že nemusí dvakrát ročne meniť v pneuservisoch gumy a strácať čas, výrazne tým ušetrí. Výmena pneumatík stojí od cca 60 €, takže ročne zaplatí bežný motorista 120 € a viac. Za tri roky zaplatí toľko, koľko stojí sada nových pneumatík, len za ich výmenu.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že celoročné pneumatiky sa oplatia obyvateľom väčších miest, ktorí cez zimu necestujú mimo mesto, neplánujú zimnú lyžovačku, ani výlety do hôr. Využiť ich môžu aj rodiny, kde je druhé vozidlo a v prípade snehovej kalamity si môžu dovoliť nechať automobil s celoročnými pneumatikami pred domom.

Kto sa má vyhnúť celoročným pneumatikám?

Celoročky sa neodporúčajú milovníkom rýchlej jazdy. Ich použitie by mali zvážiť obyvatelia severného Slovenska, motoristi žijúci v horách, resp. často jazdiacich do kopcov.

Zdroj | Jahongir ismoilov/Unsplash
Obsah pokračuje pod reklamou

Celoročné pneumatiky sa neodporúčajú ani tým, ktorí pravidelne jazdia dlhšie vzdialenosti, čo znamená viac ako 50 km.

Ktoré celoročné pneumatiky si vybrať?

Dobré výsledky dosahujú Vector 4Seasons (Goodyear), AllSeasonContact SUV (Continental), CrossClimate (Michelin), Weather Control (Bridgestone), či Kinergy 4S2 X (Hankook).

Pred výberom konkrétnej verzie sa poraďte s odborníkmi a tiež si overte, či vaša havarijná poistka nemá klauzulu zakazujúcu používanie celoročných pneumatík. Nezabúdajte, že ani tie najkvalitnejšie celoročné pneumatiky nedosahujú najlepší výkon v porovnaní s kvalitnými zimnými gumami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.