Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Možno ste potenciálnym dedičom pôdy, o ktorej ani neviete. Ako to zistiť?

Možno ste potenciálnym dedičom pôdy, o ktorej ani neviete. Ako to zistiť?
Zdroj | David Jusko
Stanislav Vinc
Možno ste potenciálnym dedičom pôdy, o ktorej ani neviete. Ako to zistiť?
Zdroj | David Jusko
Zdroj | David Jusko

Slovenský pozemkový fond spustil k 1. januáru 2023 nový webový portál, na ktorom pravidelne zvereňuje zoznam nezistených vlastníkov pôdy. Robiť tak bude dvakrát ročne, pričom čerpať bude z katastra nehnuteľností.

Oficiálne zoznamy nezistených vlastníkov však fond zverejňuje v pomerne nepraktickej forme rozdelenej do viacerých dátových balíkov. Štátny IT projekt však našťastie opäť vzali do rúk šikovní občania, ktorí ho pretvorili do použiteľnej formy.

Dáta dostupné na portáli pozfond.sk prerobil do formy jednoduchého vyhľadávača vývojár webových aplikácií Michal Gašparík, ktorý ho sprístupnil na svojej osobnej webovej stránke michalgasparik.sk. Na rozdiel od webovej stránky fondu stačí v tomto prípade do vyhľadávacieho poľa zadať priezvisko vášho predka.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nájdené záznamy si je možné zo stránky vyexportovať do súboru a následne s nimi pracovať v tabuľkovom procesore alebo aj vytlačiť. Stránka vám naraz zobrazí maximálne 50 záznamov, avšak v prípade využitia funkcie tlače si je možné tento limit dočasne odstrániť.

Zdroj | MichalGasparik / TECHBOX

Slovenský pozemkový fond bude zoznam aktualizovať v polročných cykloch, pričom vo svojej tlačovej správe uvádza, že do siedmych súborov formátu .csv ho delí kvôli rozsahu a veľkosti dát. Dôkaz, že sa to dá aj inak a jednoduchšie, už fond podľa všetkého informoval aj samotný Gašparík.

Potencionálni majitelia alebo dediči pôdy si tak môžu vyhľadať vlastníctvo po svojich predkoch. Slovenský pozemkový fond tak koná kvôli zvýšeniu transparentnosti a v skutočnom záujme o ochranu práv nezistených vlastníkov pôdy,“ uvádza pozemkový fond v tlačovej správe.

Keďže zjednodušený vyhľadávač nezistených vlastníkov nie je oficiálny, v prípade pátrania po týchto záznamoch je dobré zapamätať, resp. uložiť si aj oficiálny portál Slovenského pozemkového fondu pre prípad, že by neoficiálny vyhľadávač niekedy v budúcnosti prestal fungovať, príp. doň nepribudnú sľubované aktualizované záznamy.