Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Môže dnes niekto predstaviť foťák, ktorý fotí iba čierno-bielo? Aspoňže má video

Môže dnes niekto predstaviť foťák, ktorý fotí iba čierno-bielo? Aspoňže má video
Zdroj | Ricoh
Števo Porubský
Môže dnes niekto predstaviť foťák, ktorý fotí iba čierno-bielo? Aspoňže má video
Zdroj | Ricoh
Zdroj | Ricoh

Japonský Pentax vyvinul celkom nový APS-C CMOS snímač, ktorý je schopný fotiť iba čierno-biele zábery. Rovno ho inžinieri osadili do tela dnes už známeho modelu K-3 Mark III a púšťajú ho do sveta.

Cieľovou skupinou nového fotoaparátu sú všetci entuziasti, ktorí sa chcú vrátiť k počiatkom fotografie. Aj vtedy bolo možné snímať iba čierno-biele zábery a nikomu to nevadilo. Rozdiel je v tom, že vtedy ešte neexistovali technológie, ktoré by boli schopné zaznamenávať farebný obraz.

Zdroj | Ricoh
Obsah pokračuje pod reklamou

Dnes ich máme no aj tak sa vraciame späť. Prečo? Pretože môžeme. A pretože čierno-biely obraz je jednoduchší na spracovanie, ako farebný. Japonský Ricoh preto vyvinul špeciálny BSI CMOS snímač veľkosti APS-C, ktorý sníma iba čierno-biele zábery. Práve vďaka tomu má výsledný záber väčšiu hĺbku a gradáciu.

Samotný výrobca ponúka pre porovnanie rovnaký záber z modelu Monochrome a modelu K-3 Mark III, ktorý má klasický RGB CMOS snímač. Rozdiel je badateľný.

Zdroj | Ricoh

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 200 – ISO 1 600 000. Snímač je „zavesený“ na 5-osovej stabilizácii. Rozlíšenie snímača je 25,7 Mpx. Samozrejme, snímky je možné fotiť aj do RAW (14-bit). Na rozdiel od monochromatických kompaktov od nemeckej Leici je ale K-3 Mark III Monochrome schopný natáčať aj videá, a to v 4K UHD rozlíšení. Nechýba mu Wi-Fi či Bluetooth.

V Pentax K-3 Mark III Monochrome budúci majitelia nájdu tri špeciálne režimy pre čierno-bielu fotografiu – Standard, Hard a Soft. V každom režime sú inak nastavené hodnoty pre snímanie ako jas, kontrast, tón, ostrosť apod., ktoré je ale možné navyše aj upraviť podľa ľubovôle.

Zdroj | Ricoh

Ricoh sa s novinkou vyhral do detailov a tak napríklad aj info LED displej na hornej strane je čierno-biely – má biele podsvietenie namiesto zeleného. Popisy a ikony na tlačidlách sú zas jemne sivé, všetko odkaz na čierno-bielu fotografiu. Rovnako čierno-biele je aj menu fotoaparátu. Inak je novinka parametrami identická s modelom K-3 Mark III. Kompletnú špecifikáciu nájdete na webe Pentaxu.

Ten sa dnes predáva za čosi vyše 2 000 €. Rovnakú cenu by mal mať aj model s dodatkom Monochrome.

Zdroj | Ricoh

Zdroj