Reklama

Motorola ukázala koncept rolovacieho smartfónu. Znamená to koniec skladačiek?

Zdroj | Motorola
Michal Sobek
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Pri príležitosti konferencie Lenovo Tech World 2022 spoločnosť Motorola ukázala koncept smartfónu s rolovateľným displejom. Okrem toho sme po prvýkrát videli aj notebook s týmto typom skladacej obrazovky. Dostanú sa tieto zariadenia aj na trh?

Spoločnosť Motorola vždy patrila k priekopníkom mobilného trhu, veď priniesla prvý mobilný telefón a medzi prvými sa zapojila aj do novo vznikajúceho segmentu smartfónov so skladacím displejom a oživila svoj najpopulárnejší rad Razr.

Tento nový koncept rolovateľného smartfónu pochádza od tímu 312 Labs, internej inovačnej skupiny spoločnosti Motorola zahŕňajúc odborníkov na produkty, výskum, dizajn a inžinierstvo z celého sveta. Spoločnosť investuje do flexibilných OLED alebo pOLED obrazoviek, aby priniesli optimálnu rovnováhu medzi obsahom a pohodlím.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prvý prototyp sa týka smartfónu s rolovacím OLED panelom. V základnom stave má uhlopriečku okolo 4 palcov a ide o kompaktné zariadenia do akéhokoľvek vrecka alebo bundy. Po stlačení bočného tlačidla sa horná časť začne pomaly vysúvať až do veľkosti 6,5-palcového displeja.

Práve zväčšením displeja je toto zariadenie vhodné na konzumáciu obsahu alebo hranie hier. Kedykoľvek si ho môžete zase zmenšiť do kompaktnej veľkosti. Prostredie smartfónu sa veľkosti vždy automaticky prispôsobí.

Otázkou však zostáva, ako na tom bude batéria, keďže jej veľkosť musí byť prispôsobená nerozloženej konštrukcii, kde veľa miesta kvôli zložitému mechanizmu nebude. To bude jeden z orieškov, ktorý budú musieť spoločnosť vyriešiť.

Druhým prototypom je notebook od spoločnosti Lenovo, ktorý na prvý pohľad vyzerá obyčajne, ale tiež je možné na ňom aktivovať rolovací displej smerom hore, čím samotný displej narastie do výšky. To ocenia najmä programátori a tí, čo ho budú používať na kancelársku prácu vrátane písania dlhých textov.

Obe zariadenia sú len koncepty, pričom je otázne, či sa ich niekedy dočkáme aj na pultoch obchodov. Rolovacie displeje sú však vhodnou alternatívou pre skladacie displeje, pričom je dôležité to, že rolovacím displejom nenarastie samotná hrúbka zariadenia, čo je aktuálny problém skladacích smartfónov a notebookov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.