Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Motorola edge+ hlási návrat značky k prémiovým vlajkovým lodiam

Motorola edge+ hlási návrat značky k prémiovým vlajkovým lodiam
Zdroj | Motorola
Stanislav Vinc
Motorola edge+ hlási návrat značky k prémiovým vlajkovým lodiam
Zdroj | Motorola
Zdroj | Motorola

Po dlhom období, počas ktorého sa Motorola pod krídlami spoločnosti Lenovo sústredila primárne na strednú a nižšiu triedu smartfónov, v jej portfóliu uvidíme aj prémiovú vlajkovú loď. Spoločnosť predstavila novú sériu Motorola edge.

Nová séria bude pozostávať z dvoch modelov, Motorola edge a edge+. Aj keď si označenie „plus“ väčšinou výrobcovia nechávajú pre rovnaké modely s rozdielnou veľkosťou, v tomto prípade ide o obrátený prípad. Veľkostne identické modely ponúknu rozdielnu výbavu.

Z parametrov budú mať spoločnú AMOLED obrazovku s uhlopriečkou 6,7“ a rozlíšením 1 080 x 2 340 pixlov. Kľúčová je však obnovovacia frekvencia 90 Hz, ktorá ešte stále nie je samozrejmosťou ani pri tých najdrahších smartfónoch na trhu. Displej podporuje aj technológiu HDR10+.

Zdroj | Motorola

V prípade oboch modelov bude obrazovku prerušovať iba drobná diera pre selfie fotoaparát, ktorý ponúkne rozlíšenie 25 Mpx s podporou HDR, clonou f/2.0 a pixelmi o veľkosti 0,9 µm. Ako to už býva pri najnovších smartfónoch s AMOLED obrazovkami zvykom, pod jej povrchom nájdeme zabudovaný snímač odtlačkov prstov.

Pozrite si

Honor 30 a 30 Pro lákajú na OLED displej a periskopový foťák

Rozdiely v modeloch z vonkajšej strany môžeme badať pri fotoaparátoch. Lacnejší model edge bude stavať na hlavnom 1/1,72“ snímači s rozlíšením 64 Mpx, clonou f/1.9 s 0.8 µm pixelmi. Doplní ho 8 Mpx snímač s teleobjektívom, ktorý sa postará o 3-násobné priblíženie obrazu a 16 Mpx ultraširokouhlý objektív. Drahší model edge+ ponúkne rovnakú zostavu, no jeho hlavný snímač ponúkne rozlíšenie až 108 Mpx.

Zdroj | Motorola

Smartfóny využívajú aj rozdielne čipsety. Kým v útrobách modelu edge nájdeme čipset Qualcomm Snapdragon 765G s grafickým jadrom Adreno 620 a 6 GB RAM, v prípade modelu edge+ je to vlajkový Snapdragon 865 s grafikou Adreno 650 a až 12 GB RAM DDR5. V základe ponúknu modely internú pamäť s kapacitou 128 a 256 GB. Nechýba im ani podpora Wi-Fi 6 a 5G sietí.

Zdroj | Motorola

Motorola edge bude využívať batériu s kapacitou 4 500 mAh, zatiaľ čo edge+ s kapacitou 5 000 mAh. V oboch prípadoch budú smartfóny podporovať rýchle 18W nabíjanie cez USB-C a bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15W. Za pozornosť stojí fakt, že smartfónom nechýba 3,5 mm zvukový výstup.

Zdroj | Motorola

K menšiemu nie až tak pozitívne ladenému prekvapeniu dochádza aj pri operačnom systéme. Kým Motorola doteraz porážala svoju konkurenciu dlhodobou softvérovou podporou svojich smartfónov, v tomto prípade garantuje iba jednu „veľkú“ aktualizáciu z operačného systému Android 10 na budúcoročný Android 11.

Spoločnosť využila zahnuté hrany obrazovky v rámci nového rozhrania softvérových funkcií My UX. Ten umožní pomocou okrajového osvetlenia zobraziť stav nabíjania batérie, prichádzajúce hovory, budíky alebo notifikácie. Novinkou v nadstavbe je tiež aplikácia Moto Game time, ktorá umožní hráčom otočiť telefón na šírku a použiť dve dodatočné prispôsobiteľné tlačidlá na hornom okraji obrazovky podobne, ako to umožňujú aj herné ovládače.

Špecialitou modelu edge+ budú aj údajne doteraz najhlasnejšie a najvýkonnejšie stereo reproduktory, ktoré boli kedy v smartfóne použité. O ladenie zvuku sa postarala spoločnosť Waves, ktorá si na svoje konto pripísala ocenenie Technical GRAMMY Award.

Motorola edge+ bude na Slovensku dostupná začiatkom mája za 1 199 eur. Model edge na náš trh dorazí až začiatkom júna a to s cenou 599 eur.