- #Smartfóny
- 12 min.
- 17.4.2024
Motorola edge 50 pro - podarená dizajnová zmes všetkého, čo potrebujete [test]
Aj keď spoločnosť Motorola len včera globálne odhalila svoju novú sériu edge 50, tak my sme už mali tú česť sa s prostredným modelom zoznámiť už o niečo skôr, a to priamo v Maroku.
Následne u nás v redakcii mohla prejsť testom, aby sme si mohli zodpovedať, čo všetko od tohto smartfónu čakať a či nám vlastne treba vôbec drahšie smartfóny, pretože toto je skvelo namiešaný mix.
Výhody
- podarený dizajn s eko kožou na zadnej strane
- bohaté možnosti prispôsobenia spolu s moto funkciami
- kvalitná zostava fotoaparátov
- 125-wattový adaptér aj kryt v balení
Nevýhody
- pre niekoho zahnutý displej
- horšie fotografické výsledky z teleobjektívu
- slabšie stereo reproduktory
Balenie je opäť čo najviac kompaktné a vyrobené z recyklovaného papiera, pričom neobsahuje plasty. Palec hore! Vo vnútri sa okrem smartfónu nachádza USB-C kábel a aj adaptér s výkonom 125 W. Príjemným bonusom je ochranný kryt vo farbe smartfónu, k nám sa dostala elegantná fialová farba Luxe Lavender.
Na prvý pohľad smartfón nezaprie príbuzenstvo so značkou Motorola. Tento dizajn využíva značka už niekoľko generácií v poradí, ale ja sa nemám na čo sťažovať. Novinka padne skvelo do ruky, za čo môžu nielen rozmery 161,2 x 72,4 x 8,2 mm, hmotnosť skvelých 186 gramov, ale hlavne aj zaoblené okraje.
Navyše my sme mali verziu s vegánskou kožou na zadnej strane alebo inak povedané, ide o gumený materiál so vzorom zvieracej kože. To na prvý, ale aj druhý pohľad vyzerá skutočne elegantne a prémiovo, navyše sa vám vďaka tomuto materiálu nebude smartfón v ruke šmýkať. A hádajte čo? Aj v tomto prípade je zadná strana parfumovaná, takže skutočne príjemne vonia.
Prednú stranu potom kryje odolné sklo Corning Gorilla Glass a rámček je z hliníka. Ďalšou vychytávkou modelu Motorola edge 50 pro je certifikácia IP68 proti prachu a vode, takže smartfón bude neustále v bezpečí, čo sa s prichádzajúcim letom rozhodne hodí.
Vpredu sa nachádza 6,7-palcový pOLED displej s rozlíšením 2 712 x 1 220 pixelov a až 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou, ktorou väčšinou disponujú herné smartfóny. Odporúčam si však zvoliť automatickú reguláciu obnovovacej frekvencie do 120 Hz, rozdiel tak nepocítite, ale výdrž bude lepšia.
Maximálny jas má hodnotu 2 000 nitov, s čitateľnosťou nebol problém ani počas slnečných dní na Slovensku a ani počas slnečných dní v Maroku. V displeji sa nachádza aj optická čítačka odtlačkov prstov, ktorá robí svoju prácu na 110 %. Je rýchla, presná, len by som ju uvítal o čosi vyššie. Ale to je detail.
Displej je zároveň certifikovaný Pantone, teda Pantone Validated aj Pantone SkinTone Validated. Nie je to prekvapením, keďže Motorola s touto spoločnosťou spolupracuje dlhodobo. Čo je ale novinkou, tak Pantone dokonca certifikovalo aj samotný fotoaparát, a tak tento smartfón je prvým na svete, ktorý fotí a reprodukuje farby také, ako sú.
Čo mi však na smartfóne prekáža, a týka sa to v podstate väčšiny drahších Motorol, je po stranách zahnutý displej. Áno, síce gestá sú oveľa príjemnejšie na dotyk, avšak ochrániť takýto displej je skutočne komplikované, či už ide o ochrannú fóliu alebo sklo. Na druhej strane smartfón nereagoval na nechcené dotyky, takže opäť spokojnosť na mojej strane.
Po stránke výkonu tu máme v podstate procesor strednej triedy, a to konkrétne Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 vyrobený 4-nanometrovým procesom. Výkonu je tu viac než dosť, takže si tu zahráte aj tie najnovšie 3D hry na vyššie detaily. Dobrou správou je tiež to, že smartfón sa zbytočne nezahrieva a všetko je v norme.
Procesoru sekunduje až 12 GB RAM so skutočne veľkým 512-gigabajtovým úložiskom na vaše fotografie, videá, hudbu aj súbory. Jedinou nevýhodou je, že sa nedá rozšíriť pamäťovými kartami, avšak ide o veľkorysé úložisko zo strany tohto výrobcu.
Pre mňa osobne, ako niekoho, kto nehrá mobilné hry, je oveľa podstatnejšie to, ako smartfón pôsobí pri bežných činnostiach. A musím rovno povedať, že v tomto Motorola opäť nesklamala. Android 14 je opäť skvelo plynulý, pričom si vychutnávate rýchlosť a prepracované animácie.
Na prvý pohľad by ste si zrejme ani nevšimli veľmi jemnú nadstavbu. Tá sa skladá len z niekoľkých doplnkov a príjemných funkcií, ako sú napríklad už roky známe moto gestá. Chcete rozsvietiť diódu na zadnej strane? Stačí smartfónom dvakrát za sebou zatriasť. Chcete spustiť fotoaparát? Dvakrát za sebou otočne rýchlo zápästím. A takýchto gest je tu skutočne veľa, pričom sú všetky veľmi návykové.
Nechýba ani moto obrazovka, teda pri každej notifikácii sa vám rozsvieti ambientný režim a v spodnej časti budete mať v bublinách už priamo svoje upozornenia, na ktoré môžete priamo z uzamykacej obrazovky aj odpovedať. K dispozícii je aj praktická funkcia Ready For.
Aj Motorola nasadla na vlak umelej inteligencie a niektoré prvky nájdete aj v tomto smartfóne. Napríklad, ak chcete unikátne pozadie na domácu alebo uzamykaciu obrazovku, stačí daný objekt odfotiť a Motorola vám vytvorí na základe toho až 4 motívy. Ako funkcia je to fajn, len to pomerne dlho trvá. Všetko sa však môže aktualizáciami zlepšiť.
Aj v tomto prípade sa stretávame s pár predinštalovanými aplikáciami, menovite ide o Facebook, Opera, LinkedIn a TikTok. Našťastie ich nie je veľa, no napriek tomu si myslím, že by tu aj tak nemuseli byť.
Prekáža mi však to, že od stlačenia uzamykacieho tlačidla po zhasnutie obrazovky uplynie možno aj sekunda, takže pozor na to. Neraz sa mi stalo, že pri odkladaní do vrecka som si ešte omylom postláčal nejaké veci.
Teraz sa môžeme zamerať na zadný modul s fotoaparátmi, ktorý je veľmi efektne zakomponovaný do zadnej strany a prirodzene z neho vystupuje. Na našej fialovej farbe vyniknú tri objektívy, laserové zaostrovanie a LED blesk. Samotné fotoaparáty potom ešte samostatne mierne vystupujú, ale dizajnovo sa toto rozhodne podarilo.
Skvelo je na tom aj samotná aplikácia, čo pre používateľa smartfónov od Motoroly nebude žiadna novinka. Nachádzajú sa tu režimy Spomalenie, Video, Fotka, Portrét, Profesionálne, Skener, Zvýraznená farba (aj pri videu), Nočné videnie, Panoráma, Ultra-Es, Duálne snímanie (aj pri videu), Fotobúdka, Tilt-Shift, Dlhá expozícia a Časozber.
Na ďalšie veci sú tu nastavenia. Tak napríklad automatické makro, optimalizácia snímky, kedy sa s ňou trochu pohrá AI, vodotlač, selfie zrkadlo, ale aj praktické gesto pri fotení selfie, kedy stačí ukázať v zábere dlaň a automaticky sa spustí 3-sekundové odpočítavanie. Veľmi šikovné!
Ak sa pozrieme konkrétne na jednotlivé objektívy, tak hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 50 Mpx, optickou stabilizáciou a clonou f/1,4. Druhým v poradí je ultraširokouhlý fotoaparát s 13-megapixelovým snímačom, 120-stupňovým uhlom záberu a automatickým zaostrovaním. Skvelou správou je tiež to, že tento fotoaparát sa využíva aj na makro snímky. Do tretice je tu teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením a rozlíšením 10 Mpx, ale opäť optickou stabilizáciou.
Ako sú teda na tom fotografie? Na danú cenovú kategóriu budete skutočne nadšený. Každý z týchto snímačom odvedie svoju prácu veľmi dobre, najlepšie je na tom hlavný fotoaparát, taktiež sa nebojte ani 2-násobného priblíženia.
Maximálne priblíženie je 30-krát, tam už ale vidno značnú degradáciu kvality a najmä detailov. Smartfón sa navyše nestratí ani v noci, kde mu pomáha nočný režim, ktorý snímok zosvetlí, ale rozhodne nespraví z noci deň.
Novinka taktiež poteší všetkých selfie maniakov. Vo výreze displeja sa totiž nachádza fotoaparát s 50-megapixelovým senzorom. Obraz sa dá pritom aj mierne oddialiť, aby sa na fotku vošlo viac ľudí. Navyše je k dispozícii aj nahrávanie videa v 4K rozlíšení, čo rozhodne nie je štandardom ani pri dvojnásobne drahších modeloch. Kvalita je výrazne uspokojujúca a ani video nevyzerá vôbec zle, len pozor na absentujúcu stabilizáciu.
Motorola edge 50 pro je moderný smartfón, pri ktorom nechýba ani moderná konektivita na čele s Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.4. Počas používania som nezaznamenal žiadne výpadky pripojenia. Ďalej tu máme NFC na bezkontaktné platenie. Kto by náhodou ešte používal FM rádio, tak to tu nie je, rovnako ako ani 3,5-milimetrový audio konektor.
Zrejme nie je prekvapením, že Motorola edge 50 pro disponuje stereo reproduktormi. Dokonca sa na hornej strane Motorola pýši nápisom Dolby Atmos. Aký je teda výsledok? Povedal by som, že taký priemerný. Reproduktory sú dostatočne hlasné, ale pri vyšších hlasitostiach dochádza už ku skresľovaniu zvuku a chýba aj basová zložka.
Smartfón Motorola edge 50 pro má integrovanú batériu s kapacitou 4 500 mAh. Po stránke výdrže som spokojný, smartfón dokáže pri bežnom dni mať okolo polnoci ešte okolo 20 až 30 %. To hodnotím ako pre mňa dostatočnú výdrž.
Omnoho viac ma však potešilo až 125-wattové drôtové nabíjanie, takže nabitie do 100 % potrvá menej ako 30 minút. V tomto jednoznačne palec hore. K dispozícii je aj 50-wattové bezdrôtové nabíjanie a aj 10-wattové reverzné nabíjanie, čo sa hodí napríklad pri nabíjaní bezdrôtových slúchadiel.
A čo teda za svojich 699 eur dostanete? Tradičný Motorola dizajn, ktorý vie nadchnúť v každej cenovej kategórii, výborný zadný povrch z eko kože a prémiový dizajn. Motorola edge 50 pro taktiež vyniká svojim pOLED displejom s Pantone certifikáciou a výbornou čítačkou odtlačkov prstov.
Niet pochýb o tom, že sa podarili aj fotoaparáty, navyše vo veľmi dobre zvolenej konfigurácii. A na záver to je aj slušná výdrž na jedno nabitie, ale aj keby v tomto smartfón pokrivkával, ďalšie plusové body má jednoznačne na 125-wattové nabíjanie a adaptér v balení. Takže dobrá práca Motorola!
Produkt Motorola edge 50 pro preto od nás získava aj ocenenie Tip redakcie.