Legendárna Motorola dnes oficiálne predstavila svoj nový vlajkový model edge 40 pro. My v redakcii sme mali tú výsadu používať tento smartfón už pár dní, aby sme vám medzi prvými priniesli plnohodnotný test tejto novinky.
Keďže ide o vlajku, tak tu Motorola takmer nič nenechala na náhodu a máme tu to najlepšie, čo je aktuálne na trhu, vrátane špičkového procesora aj displeja, a to všetko za veľmi atraktívnu cenovku.
Výhody
- prémiový vzhľad s matnou zadnou úpravou a certifikáciou IP68
- 165-hertzový pOLED displej
- Snapdragon 8 Gen 2
- vysokokvalitný hlavný, ultraširokouhlý a selfie fotoaparát
- 125-wattové drôtové nabíjanie
Nevýhody
- veľmi lacno pôsobiaci plastový kryt v balení
- oneskorenie pri zablokovaní zariadenia bočným tlačidlom
- nižšia kvalita teleobjektívu
Pochváliť musím výrobcu už len za to, že svoje predajné balenie úplne zbavil plastov. Čierna elegantná papierový škatuľa, okrem smartfónu, obsahuje kábel z USB-C na USB-C a 125-wattový adaptér. Medzi manuálmi objavíte aj veľmi lacno pôsobiaci plastový priesvitný ochranný kryt. Jeho kvalita sa mi zdá krehká, takže radšej by som tu videl kryt zo silikónu, ako ponúka aj konkurencia. Aj tak však kvitujem toto príslušenstvo už v základnom balení.
Na ponúkanú uhlopriečku je smartfón na prvý úchyt nečakane kompaktný. Môže za to zrejme aj nízka hrúbka, zahnuté sklá a príjemná hmotnosť. V reči čísel sa pohybujeme na rozmeroch 161,6 x 74 x 8,59 mm spolu s hmotnosťou 199 gramov. Možno je to aj tým, že pred ním som testoval Xiaomi 13 Pro, ktorý vážil až 229 gramov.
Horná strana obsahuje výduch jedného z dvoch reproduktorov, na pravej strane nájdete dve samostatné tlačidlá ovládania hlasitosti a uzamykacie tlačidlo, spodná strana hostí USB-C konektor, výduch druhého reproduktora a slot na SIM kartu a ľavá strana je úplne prázdna. Boky sú kovové a prednú aj zadnú stranu chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus. Zadná povrchová úprava je pritom matná, čo pôsobí neskutočne elegantne, navyše povrch nezanecháva šmuhy ani odtlačky prstov. Výrobca nezabudol na, ako sa na pravú vlajku patrí, certifikáciu IP68 proti vode a prachu.
Sklo Victus určite oceníte aj na prednej strane, keďže v tomto prípade nemáme od novoty nalepenú ochrannú fóliu. Sklo je ešte jemne zahnuté aj pri vrchnom a spodnom okraji, takže použitie gesta odspodu na hlavnú obrazovku je o niečo príjemnejšie. Hľadanie dodatočnej ochrany môže skomplikovať fakt, že aj tu sa výrobca držal trendu zahnutého displeja, čo ja ako používateľ neoceňujem a preferujem plochý zobrazovač.
Na ochranu systému som použil optickú čítačku odtlačkov prstov zabudovanú pod displejom. Tá fungovala rýchlo, spoľahlivo, ale ocenil by som jej umiestnenie o niečo vyššie, čo by bolo lepšie aj z ergonomického hľadiska. Pre iných je tu aj možnosť naskenovania tváre, ale keďže ide len o 2D obraz, tak bezpečnosť nebude na najvyššej úrovni.
Pýchou zariadenia Motorola edge 40 pro je 6,67-palcový pOLED displej s rozlíšením Full HD+ (2 400 x 1 080 pixelov) s podporou HDR10+ a Dolby Vision. Zaujímavá je aj hodnota maximálnej obnovovacej frekvencie, ktorá je až 165 Hz. To prekonáva aj hodnotu 144 Hz, ktorú poznáme z herných smartfónov. Ja som však reálny rozdiel medzi 120 a 165 Hz nepozoroval, preto som v nastaveniach zvolil možnosť automatickej regulácie do hodnoty 120 Hz, ale pozor, nejde o technológiu LTPO.
K displeju ako takému nemám výhrady. Sýte farby, skvelý maximálny jas a kvalitné zobrazenie čiernej farby. Stále osviežujúco pôsobí známa moto obrazovka, kde sa rovno zobrazia náhľady notifikácií s možnosťou okamžitej odpovede. Je to pre mňa osobne lepšia alternatíva ku Always-on displeju, ktorý navyše viac vybíja vstavanú batériu.
Selfie kamera ukrytá v malom priestrele disponuje nezvyčajne vysokým rozlíšením 60 Mpx. Jej kvalita je výborná, podľa mojich pozorovaní sú fotky krajšie ako pri už spomínanom smartfóne Xiaomi 13 Pro. Veľkou výhodou oproti konkurencii je aj to, že selfie kamera podporuje nahrávanie 4K videa, dokonca pri 60 fps! Výborná práca, už aby sa to stalo štandardom všade.
Ak vlajka, tak aj vlajkový procesor. Nemôže tu teda byť nič iné ako Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s podporou 5G sietí. Ak pripočítame 12 GB RAM a 256-gigabajtové úložisko, tak máte naozaj špičkovo rýchly smartfón. Nemalý podiel na tom má aj takmer čistý Android 13 doplnený o praktické moto gestá, ako napríklad dvojitým zahrkaním spustíte svietidlo alebo rotovaním okolo zápästia rovno aktivujete fotoaparát. Ak sa ich raz naučíte, nebudete chcieť inú značku. Aktuálne nevieme, koľko veľkých aktualizácií Motorola plánuje, no veríme, že to budú aspoň tri.
Všimol som si však takú vec, že po stlačení bočného tlačidla, s cieľom uzamknúť zariadenie, chvíľu trvá, kým sa obrazovka naozaj zhasne. Pre niekoho je to možno zanedbateľné, ale mne sa neraz stalo, že som si počas tohto úkonu vkladal smartfón do vrecka a bokmi dlane si nechtiac otvoril nejakú aplikáciu alebo niečo nechcene zaklikol. To sa však môže jednoducho vyriešiť softvérovou aktualizáciou.
Čistý líniu zadnej strany narušuje iba vytŕčajúci modul s trojicou fotoaparátov a LED bleskom. Modul má zaoblené okraje, čím pôsobí ako keby imitoval siluetu celého smartfónu. Hlavný senzor má rozlíšenie 50 Mpx a disponuje optickou stabilizáciou. Fotografie z neho sú jasné, detailné, nie sú presaturované a softvér zbytočne neprikrášľuje realitu, pričom sa tu pomocou technológie Quad Pixel spájajú štyri pixely do jedného.
Druhým senzorom je 50-megapixelový ultraširokouhlý fotoaparát, taktiež s Quad Pixel. Tu taktiež na výsledkoch vidno kvalitný snímač a na fotografiách sú dobre zachytené detaily spolu s nedeformovanými rohmi, čo sa občas pri týchto snímačoch stáva. Do tretice tu máme ešte 12-megapixelový teleobjektív. Na ňom je asi najviac vidno pokles kvality. Fotografie nie sú vôbec zlé, ale zvyšným dvom snímačom sa nevyrovnajú. Na druhú stranu rozumiem a kvitujem, že práve na tomto snímači sa výrobca rozhodol trochu šetriť, pretože používatelia skôr využívajú hlavný a „širokáč“.
Všimol som si aj to, že pri skutočnom fyzickom priblížení k objektu sa automaticky aktivuje makro režim. Tieto fotografie sú zhotovované ultraširokouhlým snímačom, ktorý disponuje automatickým zaostrovaním. To je výborná správa, vyhli sme sa tak 2- až 5-megapixelovým samostatným makro snímačom, ktorých kvalita stojí častokrát za …nič. Fotografie sú tým pádom kvalitné a reálne použiteľné.
Video je tu možné natáčať v 8K kvalite už pri 30 fps, čo je zaujímavé, lebo aj top konkurencia ponúka väčšinou pri 8K 24 fps. Volím ale radšej možnosť 4K pri 60 fps. Skvelo je spracovaná optická stabilizácia obrazu. Tá je dostupná v dvoch stupňoch, ale pre neroztrasený obraz postačuje aj prvá úroveň.
Dobrú vlajkovú loď robí aj bohatá konektivita na čele s najnovším Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, NFC a kvalitnou haptickou odozvou. USB-C konektor je tu vo verzii 3.2, čo je taktiež vítaná inovácia. Stereo reproduktory obstáli veľmi dobre, sú hlasné, bohaté, ale ako to pri týchto vstavaných meničoch býva, chýba im trochu basová zložka. Reproduktory odporujú Dolby Atmos.
Motorola do zariadenia implementovala batériu s kapacitou 4 600 mAh. Vzhľadom na úsporný OLED displej a procesor od Snapdragonu je táto hodnota absolútne dostačujúca. Večera sa dožijete určite, u mňa to bolo zhruba 10 až 25 %, ale na dva dni to už zrejme úplne nebude. To však nie je problém v tomto prípade, keďže tu máme rýchle nabíjanie s výkonom 125 W. Plné nabitie trvá približne 23 minút. Okrem toho je tu aj cievka pre bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, ale výkon je obmedzený na 15 W, asi by som tu privítal o niečo vyššiu hodnotu, ale stále je to dostatočné. Potešila ma aj možnosť reverzného nabíjania maximálnym výkonom 5 W.
Motorola edge 40 pro je veľmi príjemná vlajková loď osvedčeného výrobcu, ktorej prakticky nič nechýba. Zaoblený dizajn sa dobre drží v ruke, certifikácia IP68, radosť hľadieť a pracovať s pOLED displejom a vysoký výkon vám zabezpečí to, že plynulé prostredie Androidu nebude nič výnimočné ani ďalšie roky používania. Skvelo na tom sú aj hlavné fotoaparáty a výnimkou nie je ani selfie kamera. Moje nedostatky smerujú k oneskoreniu pri zablokovaní zariadenia a ku slabšiemu výkonu teleobjektívu.
Veľmi atraktívna je aj cenovka nastavená na 899,99 eur. Ak si to dám do súvislostí s top konkurenciou, tak Motorola jednoznačne hviezdi práve takto nastavenou cenovou politikou, čo by mohlo zaujať aj používateľov konkurenčných značiek.