Reklama

Motorola Ara je náznakom toho, že modulárny smartfón nie je iba Sci-Fi

Marek Šimunek

Open-source je známy pojem v prípade softvéru, ale v prípade smartfónov sa jedná o novinku, s ktorou prišla Motorola a Phonebloks. Nový projekt s názvom Ara je totiž smartfón, ktorý si viete poskladať presne podľa svojich požiadaviek a predstáv.

Motorola Ara

PREČÍTAJTE SI
Phonebloks umožní poskladať si vlastný smartfón ako LEGO

Motorola oficiálne uviedla svoj projekt smartfónu, v ktorom si môžete ľubovoľne podľa potreby upravovať, vymieňať, alebo dopĺňať jeho súčasti o nové funkcie a vlastnosti. Podľa uverejnených informácií pracuje Motorola na modulárnom smartfóne Ara už vyše roka, ale až uverejnenie projektu Phonebloks ukázalo, že ľudia majú skutočne záujem o smartfón, ktorý by si mohli poskladať podľa vlastných predstáv. Projekt skladacieho smartfónu sa tak vďaka spolupráci Motoroly, ktorá je vlastnená Googlom a spoločnosti Phonebloks môže posunúť na úplne novú úroveň.

Spojenie síl oboch spoločností by pre nás mohlo v budúcnosti znamenať úplne novú platformu mobilných zariadení, ktorá by bola založená na princípoch open-source. Podľa Phonebloks môže totiž práve Motorola vďaka svojim 40 ročným skúsenostiam vo výrobe mobilných telefónov poskytunúť potrebné zázemie pre tento nový a revolučný produkt. Phonebloks však chce aj napriek tomu ostať samostatnou spoločnosťou, ktorá nie je závislá na dotáciách od Motoroly.

Motorola Ara

Hlavným stavebným prvkom novej platformy pre smartfóny bude základná doska, ku ktorej si bude môcť používateľ podľa potreby dokúpiť potrebný hardvér vo forme blokov. Tie by okrem Motoroly samotnej mali vyrábať aj výrobcovia tretích strán, ktorí by mohli dodávať rôzne komponenty. Zmizne tak potreba kompletnej výmeny celého smartfónu z dôvodu získania kvalitnejšieho fotoaparátu, väčšej batérie, alebo pamäte RAM. Motorola navyše bude sledovať a aplikovať nápady, ktoré prinesie komunita okolo projektu Phonebloks. Súčasne Motorola umožní podieľať sa na vývoji projektu aj obyčajným ľudom. Na stránkach Motoroly sa môžete prihlásiť k odberu noviniek, ktoré vám budú doručované prostredníctvom aplikácie dscount.

Phonebloks

Prihlásení používatelia budú môcť priniesť do projektu vlastné požiadavky a nápady. Stovku najaktívnejších ocení Motorola prvými koncovými zariadeniami Ara. Niekoľko ďalších navyše získa zľavy pri kúpe zariadení. Rovnako by mala už túto zimu poskytnúť Motorola pozvánky developerom, ktorí by mohli začať s návrhom a výrobobou vlastných modulov pre tento systém. Čo poviete privítali by ste takýto nový modulárny systém? Nám v redakcii sa tento nápad veľmi zapáčil a spolupráca Phonebloks s Motorolou dáva nádej, že by mohol tento projekt nadobudnúť aj reálne rozmery. Už teraz sa tešíme, ako si budeme môcť poskladať vlastný smartfón podľa našich požiadaviek.

Foto: Motorola, Phonebloks

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.