Monitory od LG dokážu automaticky kalibrovať farby

ZDROJ | LG

LG oznámilo aktualizáciu monitorov série UltraFine OLED Pro. Zvyčajne takého upgrady neprinášajú veľké zmeny, tentokrát je to niečo celkom iné. Nové panely sa dodávajú s jedinečným nástrojom pre tvorcov obsahu, najmä video- a fotoeditorov.

Ide o 4K OLED Pro monitory LG 32BP95E a 27BP95E. Výrobca ich dodáva s odnímateľným samokalibračným senzorom, ktorý meria množstvo svetla vyžarovaného z displeja, aby sa displej mohol automaticky prispôsobiť tak, aby zobrazoval mimoriadne presné farby. Na dosiahnutie najlepších výsledkov si môžete k monitoru namontovať kryt, ktorý zabráni skresleniu obrazu vonkajšími svetelnými podmienkami.

Ďalšou zaujímavou vychytávkou je možnosť naplánovania kalibrácie. Tú potom ukončíte v aplikácii LG Calibration Studio kde doladíte farby podľa typu projektu, na ktorom robíte.

ZDROJ | LG

LG bližšie nešpecifikovalo, či sa kalibrátor farieb môže zhodovať s profilmi vyrobenými na mieru, resp. či sa dá nastaviť do rôznych farebných priestorov.

Niečo podobné môžeme vidieť na monitoroch firmy Eizo, alebo modeli Dell UltraSharp 2. Majú vstavaný kolorimeter, ktorý sa vysúva zo spodnej časti rámu. Monitory od LG majú vďaka OLED panelom veľkú výhodu. Tie sa skladajú sa z jednotlivých samostatne svietiacich pixelov, ktoré umožňujú veci ako kontrastný pomer 1 000 000: 1, dokonalé úrovne čiernej a široký farebný gamut. Napriek tomu, že pri OLED hrozí riziko vypálenia niektorých pixelov, stále je to špičková zobrazovacia technológia.

Pozrite siLG je opäť vo forme, ukázalo OLED TV s posuvnými reproduktormi

 

Väčší model (32BP95E) má 31,5″ displej s rozlíšením 3 840 x 2 160 px, menší (27BP95E) má 27″ uhlopriečku s rovnakým rozlíšením. Oba pokrývajú 99 % farebného gamutu DCI-P3 a podporujú HDR400 s 1 ms latenciou. Obnovovacia frekvencia je však len 60 Hz, čo sklame hráčov. Tí ale nie sú cieľovou skupinou.

Novinky majú tenký profil a ponúkajú možnosť nastavenia výšky, natočenia i sklonu. Vzadu sa nachádza USB-C vstup s výkonom 90 W na nabíjanie iných zariadení, tri USB-A porty, USB-A a dva HDMI porty.

Nové displeje sa začnú predávať už na budúci rok v januári 2022. Ceny oznámené neboli, ale treba rátať, že sa budú pohybovať na úrovni 3 000 a 4 000 dolárov, podľa uhlopriečky.

ZdrojGizmodo