Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mojo Vision sa pochválil s unikátnymi šošovkami s AR

Mojo Vision sa pochválil s unikátnymi šošovkami s AR
Zdroj | Mojo Vision
Richard Pliešovský
Mojo Vision sa pochválil s unikátnymi šošovkami s AR
Zdroj | Mojo Vision
Zdroj | Mojo Vision

S rozšírenou realitou sa v súčasnosti najčastejšie stretávame v smartfónoch. Inteligentné okuliare majú doraziť v priebehu niekoľkých rokov, no môže sa stať, že veľké technologické giganty predbehne neznámy startup Mojo Vision so svojimi inteligentnými kontaktnými šošovkami.

Zdroj | Mojo Vision

Startup Mojo Vision vznikol v roku 2015 a už o dva roky neskôr mal prvý funkčný prototyp. Sľubuje na prvý pohľad nemožné – dvojicu inteligentných kontaktných šošoviek s AR. Startup v tichosti niekoľko rokov vyvíjal objektív Mojo Lens, ktorý teraz predstavil. Aj keď nie je ešte dokončený, už dnes púta zaslúženú pozornosť.

Zdroj | James Martin / CNET

Celý tento zázrak sa nachádza v microLED displeji vo veľkosti špendlíkovej hlavičky. Redaktor z CNET mal možnosť vyskúšať túto technológiu. Zatiaľ ešte nie je možné nasadiť si šošovku, ale Mojo Vision vraj už interne testuje novú generáciu, ktorá to umožňuje. Redaktor mal umožnené priložiť si šošovku tesne k oku, kde videl zobrazený presný čas, športové výsledky, predpoveď počasia či srdcový tep.

Zdroj | James Martin / CNET

Monochromatický microLED displej má obrovské rozlíšenie. Minulý rok Mojo Vision ukázal takýto displej s rozlíšením 14 000 pixlov! V budúcnosti sa používatelia dočkajú plnofarebného displeja s podporou stereoskopického zobrazovania.

Zdroj | Mojo Vision

Kontaktné šošovky nebudú zobrazovať len text, dokážu snímať objekty, sledovať pohyb očí a budú mať okom ovládateľné rozhranie s prístupom k potrebným informáciám, napríklad zo smarthodiniek. Okrem toho umožnia vidieť aj v tme.

Mojo Vision označil svoj koncept ako Invisible Computing – displej, ktorý sa nikdy a nikomu nedostane do cesty a zobrazí informácie len vtedy, keď ich budeme potrebovať.

Ako istotne tušíte, nepôjde len o doplnok určený pre zábavu na voľný čas. Mojo Vision predpovedá svojim šošovkám veľké využite pre ľudí s očnými chybami a ochoreniami (napríklad s makulárnou degeneráciou, nočnou slepotou, pigmentovou retinitídou) a tiež v profesionálnej sfére. Šošovky Mojo Lens si poradia nielen so zväčšovaním textu, dokážu zvýrazniť okraje objektov, upravia kontrast alebo zobrazia preklad pomocou tituliek.

Zdroj | Mojo Vision

Prvé prototypy, ktoré sa budú dať vkladať priamo do očí, majú byť predstavené ešte tento rok. Pracovníci z Mojo Vision majú skúsenosti z predchádzajúcich zamestnaní v technologickom a zdravotníckom sektore (Amazon, Apple, Google, Microsoft, Motorola, Philips Healthcare, Johnson & Johnson, Zeiss Ophthalmology). V súčasnosti firma zamestnáva 84 ľudí.

Financie jej poskytli mnohé popredné spoločnosti, ako sú Khosla Ventures či Gradient Ventures, fond založený Google zameraný výhradne na podporu startupov AI.

Aj keď Mojo Vision ešte nemá funkčné šošovky, ktoré schválila americká Správa potravín a liečiv (Food and Drug Administration), jej prvé prototypy vyzerajú viac než sľubne. Ak všetko pôjde podľa plánov, ich výrobok sa bude predávať nielen na komerčnej báze, ale bude aj na lekársky predpis. A ktovie, za desať, dvadsať rokov možno dorazí aj na Slovensko.