Reklama

Modulárny smartfón Fairphone 5 je to najzaujímavejšie tohto roka!

Zdroj | Fairphone
Števo Porubský
Zdroj | Fairphone
Zdroj | Fairphone

Ekológia, životné prostredie, šetrenie zdrojov… Každá globálna firma na to ide po svojom, no iba Fairphone 5 dokázal, čo žiadny iný výrobca. Predstavil smartfón, ktorý vydrží 8-10 rokov!

Sú smartfóny, ktoré fungujú aj po 10 rokoch, no pochybujem, že ešte existuje taký, ktorý má aktuálny softvér. Fairphone to sľubuje v modeli 5.

Zdroj | Fairphone
Obsah pokračuje pod reklamou

Fairphone 5 je prvý smartfón na svete, ktorý je nielen najekologickejší, ale zároveň sľubuje najdlhšiu softvérovú podporu. V tej dnes dominuje Apple, ktorý napríklad súčasný iOS 16 dovolí inštalovať ešte aj na iPhony série 8 z roku 2017! Dnes by ste už ale nenašli takto starý Android smartfón, ktorý má tohtoročný Android v sebe.

Jednoducho, výrobcovia Androidov podporujú svoje modely maximálne 2-3 roky (nájdu sa ja výnimky, hlavne vlajkové lode), potom podpora skončí. Maximálne ešte môžete dostávať nejaké kritické záplaty a pod.

Zdroj | Fairphone

Fairphone už pred rokmi predstavil smartfóny, ktoré mali byť jednoducho opraviteľné a vďaka výmenám časté aj schopné fungovať a žiť dlhšie ako bežné Androidy. Teraz prichádza Fairphone 5 s na prvý pohľad priemernou výbavou, no viacerými ďalšími plusmi.

Prvým je, že ide o opäť o modulárny smartfón. Nič v smartfóne nie je lepené a tak si ho môžete pokojne rozbrať a vymeniť čo je potrebné.

Druhým, že Fairphone 5 je z 70 % recyklovaný. Takmer 3/4 smartfónu vznikli vďaka recyklácii. Pritom nejde len o plasty, ale aj o zlato, lítium, hliník a iné vzácne prvky. 70 %!

Tretím je za to, že všetka elektrina potrebná na výrobu Fairphone 5 je z obnoviteľných zdrojov.

4. plusom pre spotrebiteľa je fakt, že Fairphone dá na model 5 päťročnú záruku (nutná registrácia) a 8-ročnú záruku na softvérovú podporu (Fairphone plánuje minimálne 5 Android verzií). Inak povedané, smartfón Fairphone 5 vám vydrží pokojne aj 10 rokov.

Zdroj | Fairphone

Lepšia stredná trieda

Fairphone 5 má pomerne slušnú výbavu lepšej strednej triedy. Má 6,46″ Full HD+ (1 224 x 2 700 px) OLED displej s jasom 880 nitov. Má 90 Hz obnovovaciu frekvenciu. Je v ňom aj diera pre až 50 Mpx webkameru pod f/2,45 optikou, ktorá zvláda aj 4K UHD video. Displej je plne vymeniteľný, webkamera tiež.

Vymeniteľné sú aj dva hlavné fotoaparáty v zadnej časti. Oba majú 50 Mpx rozlíšenie, rozdiel je len v ich fyzickej veľkosti. Hlavný má 1/1,56″ a ide o čip Sony IMX800. Fairphone ho uložil pod f/1,88 stabilizovanú optiku. Druhý fotoaparát má 1/2,51″ a opäť ide o čip od Sony, konkrétne IMX858, ktorý je uložený pod f/2,2 ultraširokouhlou optikou. Fairphone 5 ho využíva aj na makro zábery od 2,5 cm. Fotoaparát má zvládať aj režimy ako Super Night Mode, Portrait či Pro Mode s detailnými nastaveniami.

Zdroj | Fairphone

O chod sa stará industriálny čipset Qualcomm QCM 6490 s podporou 5G, Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2 taktovaný na 2,7 GHz (1x), 2,4 GHz (3x) a 1,9 GHz (4x). Sekunduje mu grafický čip Adreno 642L a 8 GB pamäť RAM. RAM ani čipset ale možné vymieňať nie je.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vymeniť si ale časom môžete aj batériu s kapacitou 4 200 mAh, ktorú je možné nabíjať výkonom 30 W. USB-C nabíjačka v balení ale nie je. Je ju možné kúpiť samostatne za necelých 25 €.

Potešia aj stereo reproduktory, podpora Dula SIM či slot na microSDXC karty do 2 TB. Zaujímavá je aj odolnosť – IP55, pád z výšky 1,8 m, ale aj MIL-STD-810H. Operačným systémom je Android 13.

Jediným mínusom novinky je až jej hrúbka. Telo má takmer 11 mm, presne 10,5 mm. Celkové rozmery novinky sú 161,6 x 75,8 x 9,6-10,5 mm. Mimochodom, Fairphone je jedna z mála značiek (ak nie jediná), ktorá udáva celkovú hrúbku aj s modulom pre fotoaparát.

Zdroj | Fairphone

Cena novinky je 699 €. Vzhľadom na to čo ponúka pod hardvérovej stránke to je pomerne dosť, no ak sa pozrieme na to, čo ponúkne do budúcna, tak to už tak veľa nie je. 5-ročná záruka je čosi nevídané, každý z výrobcov by mal najradšej ročnú záruku, aby ste o rok kúpili ich najnovší smartfón opäť. Rovnako morálna životnosť Fairphone 5 je extrémna, takže jeden smartfón môžete mať aj 8-10 rokov.

V predaji bude v čiernej, transparentnej a svetlomodrej farbe. Už dnes ho je možné predobjednať, na trhu bude od polovice septembra.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.