Reklama

Je samovražedná hra Modrá veľryba hoax alebo skutočnosť?

Zdroj | YouTube
Michal Spiegel
Zdroj | YouTube
Zdroj | YouTube

Posledných pár týždňov kolujú internetom aj médiami správy o záhadnej hre Modrá veľryba, ktorá spôsobuje samovraždy detí. Ako sa veci skutočne majú?

Jedna strana hovorí, že sa jedná o novinársku kačicu a hoax, druhá strana hovorí, že sa jedná o skutočnú hru, ktorá má na svedomí životy detí. Poďme si uviesť informácie na pravú mieru.

O čo v hre ide?

Pre tých z vás, čo nevedia o čom je reč, Modrá veľryba je hra, ktorá sa hrá na sociálnej sieti. Dieťa najprv uverejní hashtag s niektorým z hesiel, že chce do hry vstúpiť a následne ho kontaktuje administrátor, tzv. kurátor hry, ktorý mu začne zadávať úlohy.

Celkovo je počet úloh 50 a väčšinou v nich ide o prekonávanie bolesti či sebapoškodzovanie. Môže ísť o rôzne druhy úloh od státia v okne výškovej budovy po vyrezanie si odkazu či obrázku do ruky. Poslednou 50. úlohou má byť spáchanie samovraždy.

Zdroj | RFE/RL
Pozrite si

Facebook začína bojovať s falošným obsahom

Kde sa hra vzala?

Prvé správy o tejto hre sa objavili v Rusku už pred dvomi rokmi. Neskôr sa hra objavovala pod rôznymi inými názvami.

Ide o tzv. skupiny smrti, do ktorých spadá okrem „Modrej veľryby“ aj hra „Zobuď ma o 4:20“, „F58“, „More veľrýb“ alebo „Veľryby plávajú hore“.

Tieto skupiny majú podľa denníka Novaya Gazeta na svedomí niekoľko desiatok samovrážd detí. Väčšina z nich sa objavila na ruskej sociálnej sieti VKontakte.

Za hrou vraj stojí Philipp Budeykin, ktorý hru vymyslel pôvodne ako marketingový ťah. Podľa jeho výpovedí si nemyslel, že deti začnú hru skutočne hrať a plniť úlohy.

Pod názvom Синий кит, čo v preklade znamená Modrá veľryba sa o hre začalo vo veľkom písať práve v rusko-jazyčnom priestranstve.

Postupne sa objavovali správy o prítomnosti hry aj na Slovensku a v susednom Česku.

Práve v priebehu apríla došlo k veľkej medializácii, kedy o hre písali azda všetky média. O pôvode hry sa po medializácii objavila informácia, že za hrou stoja hackeri z nekontrolovanej časti internetu, tzv. Dark Webu.

Pozrite si

KasperskyOS: operačný systém založený na vysokej bezpečnosti

Hoax alebo pravda?

Medializácia hry spôsobila, že sa s ňou začala spájať aj samovražda dvoch dievčat v Česku. Následne niekoľko médií označilo hru za výmysel, ktorý akurát spustil to, že množstvo ľudí sa začalo za autorov Modrej veľryby vydávať a množstvo zvedavých mladých ľudí začalo hru vyhľadávať.

Polícia ČR napríklad vydala varovanie, aby si ľudia dávali na hru pozor. Na svojich stránkach tvrdí, že hra skutočne existuje a na území ČR sa vedie v súvislosti s hrou vyšetrovanie. Na internete sa okrem iného začalo objavovať aj množstvo fotiek, statusov či dôkazov, že hra existuje.

Na druhej strane Martin Kožíšek, ktorý je manažér pre internetovú bezpečnosť pre Seznam.cz a vedúci projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký tvrdí, že sa jedná o nebezpečný hoax šírený médiami a políciou, ktorý pomohol k popularizácii hry medzi deťmi.

Dôležité je tiež poznamenať, že množstvo samovrážd môže byť spojených s dlhodobým uvažovaním dieťaťa o samovražde.

Samotné siete a skupiny smrti mohli dieťa nabádať k samovražde, no nie je dokázané, že dieťa už predtým o nej neuvažovalo. Množstvo prípadov samovrážd súviselo s problémami v rodine či v súkromí jednotlivých detí.

Zdroj | W-n.com.ua

Čo sa dá urobiť?

V Česku prebieha vyšetrovanie a odhaľovanie možných administrátorov hry. Vo Veľkej Británii polícia upozornila rodičov, aby boli v súvislosti s hrou ostražití.

V Rusku prezident Putin vyhlásil podporu pre sprísnenie trestov pre administrátorov týchto hier smrti.

Polícia SR zatiaľ nezaznamenala prípad samovraždy, ktorý by súvisel s Modrou veľrybou. Linka detskej dôvery tiež potvrdila, že zatiaľ neeviduje žiadne prípady súvisiace s hrou.

Linka detskej istoty zaznamenala niekoľko prípadov detí, mladých a dospelých v súvislosti s hrou, väčšinou to však boli reakcie na medializáciu informácií o Modrej veľrybe.

Hra je podľa viacerých zdrojov skutočná, no pravdepodobne sa už nejedná o pôvodnú verziu. Po medializácii došlo k rozmachu vyhľadávania hry, či už zo strany detí alebo rodičov. Aj preto odporúčame byť v oblasti používania sociálnych sietí ostražitý.

Deti častokrát vydesila správa, že tzv. kurátori hry vedia, kde bývajú a študujú. Nastavenia súkromia sú klúčovým bodom na sociálnych sieťach, ktorý by nemal byť zanedbaný.

Súčasná situácia je taká, že na internete je množsto falošných kurátorov, ktorí sa jednoducho bavia tým, ako presvedčia zvedavé dieťa, že hrá Modrú veľrybu.

Ak by sme to mali zhrnúť, o hoax sa nejedná. Po medializácii informácie si však myšlienka hry začala žiť vlastným životom a tak vzniklo množstvo falošných stránok, ktoré sa za hru vydávajú. Podobné prípady len dokazujú, ako sú sociálne siete jednoducho zraniteľné a zneužiteľné na šírenie podobných správ.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.