Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Mobilný snímač Sony dokáže točiť video pri 1 000 fps!

Mobilný snímač Sony dokáže točiť video pri 1 000 fps!
Zdroj | Sony
Števo Porubský
Mobilný snímač Sony dokáže točiť video pri 1 000 fps!
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Japonské Sony je preslávené svojimi CMOS snímačmi, ktoré žiaľ lepšie vedia vo svojich smartfónoch využiť konkurenční výrobcovia. Práve Sony predstavilo novú chuťovku, ktorá je schopná natáčať Full HD video s rýchlosťou 1 000 fps. Na čo to bude dobré?

Na veľa vecí. Predstavte si smartfón vybavený novým 19,3 Mpx CMOS snímačom s veľkosťou 1/2,3″, ktorý dokáže natáčať extrémne spomalené videá. V súčasnosti mnohí používajú smartfóny ako náhradu za akčné kamery či dokonca bežné kamery.

Niečo také dokáže napríklad Sony RX100 IV a RX100 V alebo RX10 II, resp. RX10 III. Tie sú však podstatne väčšie a vybavenejšie, ako bežný smartfón s miniatúrnym čipom.

Pozrite si

1 000 fps video si užijete aj s ultrazoomom Sony CyberShot RX10 II

Full HD videozáznam z nich je pre internetové použitie plne postačujúci, hoci má svoje nedostatky a hranice. Ak sa podarí Sony dostať nový snímač do masovej výroby, môžeme sa tešiť na smartfón, ktorý z bežnej sekundy videa spraví niekoľko sekúnd.

Ide o záber s rýchlosťou 1 000 fps (resp. 960 fps pre u nás používaný NTSC), ktorý je následne prehrávaný rýchlosťou 15 fps, čo predstavuje 64x spomalenie záberu. Ako to presne bude vyzerať si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Nový snímač za unikátne vlastnosti vďačí 3-vrstvovej konštrukcii, v ktorej je zabudovaná aj 1 Gb vyrovnávacia pamäť DRAM. Tá pomáha snímaču zachytávať obrovské množstvo dát v priebehu pár sekúnd a až následne ich preniesť cez obrazový procesor do pamäte zariadenia.

Snímač má byť i natoľko vyspelý, že aj počas bežného natáčania videa bude schopný rozpoznať akčnú scénu a natočí ju s 960 fps rýchlosťou.

Zdroj | Sony

Okrem vysokorýchlostného snímania videa prinesie však čip aj inú, pre Sony smartfóny bez optickej stabilizácie, potešujúcu vlastnosť – 4x rýchlejšie zachytenie snímky. V praxi by to malo znamenať, že záber odfotíte rýchlosťou 1/40 namiesto 1/10 sekundy.

Čip je pritom schopný spracovať obraz pri 19,3 Mpx rozlíšení za 1/120 sekundy! Zvýši sa tak aj rýchlosť kontinuálneho fotografovania, hoci o tom výrobca mlčí.

Zdroj | Sony

Samozrejmosťou je aj možnosť natáčania Ultra HD video (3 840 x 2 160 px) pri 60 fps a úplne bežne bez obmedzenia času aj Full HD videá pri 240 fps. Videá s 1 000 fps/960 fps totiž budú určite obmedzené na určitý čas snímania.

Sony nepotvrdilo, kedy sa chystá nový čip uviesť do predaja, takže nie je známe, kedy ho uvidíme v reálnom produkte, resp. produktoch. Japonský výrobca by ale mohol prekvapiť a ukázať ho už v najbližšej vlajkovej lodi, ktorá sa očakáva na blížiacom sa veľtrhu MWC 2017 v Barcelone koncom februára.

Zdroj