Reklama

Mobilný 4G internet je v mnohých krajinách rýchlejší ako Wi-Fi

Zdroj | OpenSignal
Stanislav Vinc
Zdroj | OpenSignal
Zdroj | OpenSignal

Siete 5G sú ešte stále vo fáze príprav, no už dnes je mobilný internet v mnohých krajinách rýchlejší, ako klasické pripojenie cez Wi-Fi. Do tejto skupiny patrí aj Slovensko.

Mobilný internet sa dlhé roky na pevné a bezdrôtové domáce pripojenie skrátka nechytal. Podľa prieskumu spoločnosti OpenSignal je však jasné, že táto situácia sa už obrátila a to dokonca ešte pred spustením 5G sietí. V 33 krajinách, respektíve v 41 % zo všetkých krajín zapojených do prieskumu, je dnes mobilný 4G internet rýchlejší než domáci internet cez Wi-Fi.

Zdroj | OpenSignal

V krajinách ako Austrália, Oman, Grécko alebo Česká republika je mobilný internet rýchlejší až o 10 Mb/s. Na Slovensku je mobilný internet rýchlejší tiež, no v priemere iba o 2,3 Mb/s. Všeobecne dokonca nepatríme ani medzi krajiny s najpomalším pripojením. Najpomalší mobilný internet a zároveň aj Wi-Fi má Alžírsko.

Zdroj | OpenSignal
Pozrite si

Príchod 5G by mal znamenať aj príchod skladacích smartfónov

Medzi krajiny s najmenším rozdielom v rýchlosti patrí Maďarsko, Bangladéš, Belgicko a Nórsko. Naopak zrejme nikoho neprekvapí, že Wi-Fi pripojenie je najrýchlejšie má Hongkong, Singapore a Spojené štáty.

Zdroj | OpenSignal

Samozrejme, Wi-Fi nie je na odchode a to najmä vďaka tomu, že väčšina predplatiteľov mobilných dát je obmedzená mesačným balíčkom. Domáci internet okrem toho nie je ovplyvňovaný pokrytím a vyťaženosťou najbližšieho vysielača. Bude však zaujímavé sledovať, ako sa výsledky podobných prieskumov budú meniť po tom, čo budú vo väčšine krajín spustené 5G siete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.