Reklama

Mobilná sieť na Mesiaci? Nokia plánuje spustiť lunárne 4G už tento rok

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Bez spojenia niet velenia, hovorí sa v armáde. Ľudia sa na Mesiac vrátia, ak všetko dobre pôjde, až o dva roky, ale komunikačná a navigačná infraštruktúra sa chystá už v predstihu.

Podľa CNBC plánuje Nokia spustiť 4G internetové služby na Mesiaci už koncom tohto roka. Služba bude použitá pre misiu NASA Artemis, ktorá má za cieľ dopraviť ľudí na Mesiac po prvýkrát od výpravy Apollo 17 v roku 1972.

Telekomunikačná spoločnosť Nokia, ktorá nie je tým subjektom, vyrábajúcim telefóny značky Nokia (tie produkuje HMD Global), plánuje v najbližších mesiacoch vytvoriť 4G sieť na Mesiaci.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pokrytie bude síce symbolické, ale začiatky bývajú ťažké. Sieť bude napájať základňová stanica s anténou, integrované v lunárnom landeri Nova-C a jej súčasťou bude sprievodný lunárny rover. Sondu dopraví do vesmíru nosná raketa SpaceX Falcon 9. Medzi landerom a roverom sa vytvorí LTE spojenie.

Pozrite si

NASA spája sily so súkromníkmi pre Mesiac, aj Mars

Podľa Nokie je technológia postavená tak, aby odolala extrémnym podmienkam panujúcim vo vesmíre a sieť sa má po nasadení sama nakonfigurovať. Cieľom spoločnosti je ukázať, že pozemné siete dokážu uspokojiť komunikačné potreby budúcich vesmírnych misií.

Astronauti budú tiež môcť medzi sebou komunikovať a riadiť misiu pomocou 4G siete na Mesiaci. Okrem toho budú môcť pomocou siete prenášať video v reálnom čase, ovládať rovery a podobne. Aby sa to podarilo, bude však potrebné vybudovať trochu masívnejšiu infraštruktúru, než jednu základňovú stanicu.

Zdroj | Lockheed Martin

NASA si vybrala Nokiu, aby postavila vôbec prvú mobilnú sieť na Mesiaci v roku 2020 a realizovaná mala byť pôvodne ešte koncom roka 2022. Otázkou však je, prečo NASA aj NOKIA zvolili pre Mesiac technológiu LTE (4G), keď je k dispozícii hardvér pre 5G siete?

Tie totiž poskytujú podstatne väčšiu spektrálnu efektivitu (tá na Mesiaci zatiaľ asi nie je kľúčová), ale aj vyššiu dátovú priepustnosť.

Pozrite si

Pre program Artemis NASA chystá navigačný systém na Mesiaci

Nokia ale nie je jediná firma, ktorá bude na Mesiaci budovať telekomunikačnú infraštruktúru. Vstup do sektora lunárnej komunikácie ohlásila aj spoločnosť Crescent Space Services LLC, založená spoločnosťou Lockheed Martin.

Crescent ponúka prvú službu s názvom Parsec®: cislunárnu komunikačnú a navigačnú sieť. Parsec využíva konšteláciu malých lunárnych satelitov, ktoré budú spoločne pracovať na zabezpečení nepretržitého spojenia medzi Zemou a ľuďmi a aktivitami na obežnej dráhe Mesiaca, ako aj na jeho povrchu. Okrem komunikácie bude Parsec poskytovať aj navigačné služby pre mesačné misie. Prvé uzly siete Parsec majú byť spustené v roku 2025

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.