Reklama

Mobile World Congress 2011 už o pár dní a my budeme pri tom!

Števo Porubský

Presne na Valentína, teda 14.2., začína v Barcelone najväčšia výstava na svete z oblasti mobilných telefónov a technológií – Mobile World Congress 2011. Na výstavisku Fira Montjuic s rozlohou viac ako 142 tisíc m2 sa predstaví vyše 1 300 vystavovateľov! Šialené čísla. A už teraz nás bolia nohy. Prečo?

 MWC logo

Na výstave MWC 2011 totiž budeme i my! Nie z pozície vystavovateľa, ale tých, ktorí sa „naháňajú“ za novinkami. Denné spravodajstvo z tohto „sviatku mobilnej technológie“ tak nebude chýbať ani na našom portáli. Výstava je obrovská, vystavovateľov viac ako našich facebookových priateľov dokopy, takže majte prosíme strpenie. Každý deň sa budeme snažiť priniesť to najzaujímavejšie z výstavy, ale samozrejme aj najväčšie novinky od svetových výrobcov. Mimochodom, začíname už 13.2. V tento deň pracovného pokoja totiž nedajú pokoj až traja svetoví lídri. Svoje novinky chce už túto nedeľu predstaviť Sony Ericsson, Nokia i Samsung!

 MWC 2011

Čo nás neminie?

Hoci výstava začína až o niekoľko dní, už dnes sú známe niektoré novinky i trháky, na ktoré sa môžeme môžete tešiť. Z tých bežných to budú nové modely Galaxy série od Samsungu, ktoré sú známe už zopár dní (Samsung Galaxy mini, Gio a Fit: rodina Galaxy sa znovu rozrástla), alebo Sony Ericsson Xperia arc predstavený už na výstave CES 2011. Disney si určite prinesie svoj 3D mobil, čo je vlastne brandovaný Sharp Galapagos. Rozprávkový 3D mobil nespomínam náhodou. Už niekoľkým výrobcom totiž buď unikli, alebo sami prezentovali informácie o pripravovaných 3D mobiloch, na ktoré nebudete potrebovať okuliare. 3D ošiaľ sa teda v tomto roku dostane naplno aj do mobilov.

LG G-Slate

LG G-Slate

Veľkými lákadlami budú určite aj tablety, ktorých sme si však užili mnoho už aj na výstave CES 2011 v Las Vegas. Keďže Google oficiálne „vypustil“ najnovšou verziu OS Android 3.0 vyvinutú špeciálne pre tablety, podobných zariadení bude i na MWC 2011 neúrekom. Opäť však len niekoľko z nich bude stáť zato. Čo už. Rovnako aj v oblasti tabletov bude rok 2011 boomom 3D zobrazovania. Jasným dôkazom je už známy 3D tablet s 3D foťákom od LG (LG G-Slate: nový kráľ tabletov má aj 3D!).

Takže 3D. A čo ešte? Všetko na čo si len spomeniete. Mobily s vylepšenými funkciami, androidy prešpikované najnovšími technológiami vrátane NFC, barometrom či dvoj-jadrové smartfóny. Alebo rovno 4-jadrové? Kľudne, veď 4 jadrá oznámilo aj Sony do svojej NGP konzoly (Sony NGP: štyri jadrá v hernej konzole) a Texas Instruments už týchto dňoch svetu ukazuje procesor OMAP 5, taktiež so 4 jadrami!

Sony Next Generation Portable

Sony Next Generation Portable

Vďaka predstaveniu PlayStation Suite pre Android OS je isté, že niekoľko desiatok výrobcov „staví“ aj na hry. Veď výkon súčasných a v blízkej dobe predstavených smartfónov plne postačuje na jednoduchú, ale i náročnejšiu grafiku, ktorú sme si nevedeli pred 10-15 rokmi predstaviť ani na obrovských stolných PC!

Apple sa na výstave nezúčastní, no verte, že minimálne polovica vystavovateľov bude niečo práve pre Apple hračky ukazovať. S čím príde HP je pomerne jasné (HP Palm Topaz a Opal: dvojica webOS tabletov sa blíži!), už to len ponúknuť aj na Slovensku a pribaliť k tomu aj nejaký ten mobil! Samsung okrem iného poslušne tají nový tablet, ale možno budú aj dva. Nokia snáď prekvapí v pozitívnom smere, nie ako minulý rok. Sony Ericsson ukáže uniknutý Xperia Play android, ale aj niekoľko ďalších modelov. LG bude okoloidúcich lákať hlavne na 3D – 3D mobil, 3D tablet a ktovie čo 3D ešte. Aha, ešte aspoň 2 jadrá v procesoroch. HTC prinesie novinky s HTC Sense 2.0 a čo v nich bude je zatiaľ prísnym tajomstvom. Motorola určite staví na pokračovanie konceptu – mobil/počítač a snáď aj nejaký ten tablet uvidíme.

Mobile World Congress

Každopádne veríme, že výstava MWC 2011 prinesie mnoho noviniek, ktoré v tomto roku prispejú k zvýšeniu možností mobilných telefónov, špičkové technológie sa stanú cenovo dostupnejšími a teda aj rozšírenejšími a tablety si konečne nájdu svoje miesto na trhu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.